Na západe nič nové

O tom, ako vojna dokáže zničiť nádeje a sny človeka.

437fd250fca0327e5e1a8010.L

Názov : Na západe nič nové

Autor : Erich Maria Remarque 

Rok vydania v originálnom jazyku : 1929

Žáner : vojnový román

Séria: žiadna

“Forgive me, comrade. We always see it too late. Why do they never tell us that you are poor devils like us, that your mothers are just as anxious as ours, and that we have the same fear of death, and the same dying and the same agony.”

Život osemnásťročného Paula Bäumera, nemeckého vojaka na bojovom poli, počas 1. svetovej vojny.Paul Bäumer sa spolu s pár spolužiakmi dajú od svojho profesora Kantorka nahovoriť na vojnu. Do vojny idú s radosťou, musia predsa hrdo brániť svoju vlasť, no prvých desať týždňov vo výcvikovom tábore a následné ničenie, zabíjanie a umieranie vojakov ich nádeje a sny rozbijú na márne kúsky a presvedčia ich, že vojna je absolútne nezmyselná, a že ak aj neumrú v nej, už nikdy sa nebudú môcť zaradiť do normálneho života.

Áno, viem. Komu sa môže páčiť povinné čítanie?

Takto by asi rozmýšľali viacerí ľudia, no táto kniha mi toho naozaj veľa dala, bola nezvyčajná, originálna a fascinujúca. História ma vždy fascinovala a čítať knihu, ktorá bola napísaná človekom, ktorý vojnu naozaj okúsil bol neopísateľný zážitok. Skutočne sa mi páčilo, že autor nešetril našimi pocitmi a veľmi jasne touto knihou vyjadril svoj názor na vojnu. Mohla som vidieť ako vojna permanentne poznačuje vojakov, či už mladých alebo starých a ako hrozne ich dokáže zmeniť. Videla som aká je vojna naozaj.

Na západe nič nové vás prenesie do vojny a vrhne vás ku vojakom v zákopoch, či sa vám to páči alebo nie.

Ešte pár citátov, aby som vás trošku viac navnadila :

Železná mládež. Mládež! Ani jeden z nás nemá viac ako dvadsať. Sme ešte mladí? Mladosť? Tá už dávno pominula. Sme starci.

Praskot ručných granátov vniká mocne do našich rúk, do našich nôh; bežíme prikrčení ani mačky, zaplavení vlnou, čo nás unáša, ktorá z nás robí surovcov, zákerníkov, vrahov, pre mňa za mňa hoci diablov. Keby z druhej strany prichádzal tvoj otec, neváhal by si hodiť mu granát do pŕs!

Čo očakávajú od nás, keď nebude vojna? Roky bolo naším zamestnaním zabíjanie- bolo to prvé naše zamestnanie. Naše vedomosti o živote sa obmedzujú na smrť. Čo sa potom má ešte stať? A čo z nás má byť?

Na záver ešte motto knihy :

„Táto kniha nechce byť ani obžalobou, ani vyznaním.

Chce sa iba pokúsiť vydať svedectvo o generácii,

ktorú zničila vojna – i keď unikla jej granátom.“

A samozrejme, nemohla by som túto knihu ohodnotiť inak než 10 bodov na stupnici 1-10.

Evi

Mňa naopak kniha vôbec nebavila. Prečítanie tejto párstranovej záležitosti mi trvalo TRI TÝŽDNE. Nezaujal ma ani dej ani postavy a ani myšlienky, ktoré sa v knihe objavovali.
Preto túto knihu hodnotím na 2/10.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

10 thoughts on “Na západe nič nové

 1. Zväčša čítam len “povinné čítanie”. A som rada, že sa ho nebojíš a tiež po ňom siahneš.
  Knihu som čítala, je to pomerne jednoduché, ale dobré. Z vojnovej literatúry ide určite o text, po ktorom je dobré siahnuť ako prvom. Povedala by som, že čitateľovi neprinesie veľkú “traumu” oproti takej knihe akou je napríklad Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

  Páči sa mi

  • Vojnová literatúra ma veľmi oslovila a práve táto kniha sa mi zdala veľmi silná.. Neviem si teda predstaviť aká úžasná musí byť tá, ktorú mi odporúčaš. Každopádne ďakujem, zapisujem na zoznam want-to-read 🙂 a vďaka za komentár 🙂
   Evi

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.