Šok z pádu

Aký je správny spôsob vysporiadania sa so smrťou brata?

The-Shock-Of-The-Fall-cover

Názov: Šok z pádu

Autor: Nathan Filer

Rok vydania v originálnom jazyku: 2013

Žáner: YA, psychológia, záhada

Séria: žiadna

Šok z pádu je spoveď mladého Matta o jeho detstve, o smrti jeho brata, o tom, aké následky to malo na celú rodinu a o tom, ako sa s tým (ne)vysporiadať.

Knihu som chytila v knižnici do ruky úplnou náhodou. Po prečítaní anotácie som vedela, že je to kniha pre mňa. Milujem tento druh kníh. Knihy, kde nie je dlhýýýýýý dej a málo myšlienok… Tu bolo veľa myšlienok a celkom dosť deja, čakala som menej.

Matt si viedol denník, celá kniha je akousi zmesou toho denníka a rozprávania. Autor (alebo Matt?) očakáva, že my vieme. Ale čo vieme? Nevieme nič… A aj to málo, čo si myslíme, že vieme, nevieme. Vety boli dlhé, komplikované. Vety sa opakovali… Keď sa to stalo prvý raz, pomyslela som si: Čo mi šibe? Toto tu už bolo. Ako veľmi mi odľahlo, keď som zistila, že bolo?

Takže, hoci sa v knihe toho veľa neudeje, nedostaneme odpovede na všetky otázky, kniha vo mne zanechala hlbokú stopu. Bola to kniha, ktorú som po dlhom čase doslova hltala, mala som teórie.

Keď som sa o tejto knihe rozprávala s pár ľuďmi, knihu som nazvala zlou. Nie zlou, ako zle napísanou, či neoriginálnou, to nie. Zlá, pretože sa v nej dejú zlé veci. Je to kniha, kde zoberiete traumy života, vynásobíte ich desiatimi, nahustíte ich do jednej knihy. A NAJHORŠIE je, že to nie je nereálne… Ono sa to deje… A práve preto je tá kniha zlá. 

Preto neviem povedať, čo sa mi na knihe páčilo a čo zase nie.. Prečítajte si to sami, zmení vám to život.

Na záver jeden môj obľúbený citát:

Tento hlas- jeho hlas- počuješ vnútri hlavy, alebo sa ti zdá, že prichádza zvonka, a čo presne hovorí, prikazuje ti, že máš niečo urobiť, alebo len komentuje to, čo už práve robíš, a urobil si už niečo z toho, čo ti prikazuje ten hlas, a ako áno, tak čo konkrétne, povedal si, že tvoja mama užíva tabletky, prečo ich teda užíva, aj niekomu inému v tvojej rodine PRDLO V BEDNI, a používaš zakázané drogy, koľko alkoholu piješ, každý týždeň, každý deň, ako sa teraz cítiš vo svojom vnútri, na stupnici od 1 do 10, a ako, povedzme, na stupnici od 1 do 7400 000 000 000 000 000 000 000 000, a ako v poslednom období spávaš a ako ti chutí jesť, a čo sa presne stalo v ten večer na okraji útesu, povedz to vlastnými slovami, pamätáš sa, dokážeš si spomenúť, máš nejaké otázky?

No a samozrejme hodnotenie. Na stupnici od 1-10 by táto kniha dostala 9,9/10.

Pepa

 

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Šok z pádu

 1. To som chcel kupit tatovi na narodeniny….. oplati sa to aj ked to nie je novinka? A myslite že by sa to pacilo aj jemu? Cita take filozofickejsie knihy ale teraz myslim preto ze je starsi?

  Páči sa mi

  • To ťažko povedať, keďže ho nepoznám, ale ak je na také filozofické=uletené knihy, tak by to za skúšku stálo… Ako novinka to asi nebude také drahé a ak sa mu to nebude páčiť, tak máš knihu ty, to je najlepšia situácia, nie? 😀
   Pepa

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.