Čo koho do toho

Oplatí sa pre lásku bojovať?

l91198

 

 

 

 

 

 

 

 

Názov: Čo koho do toho

Autor: Enja Rúčková

Rok vydania v originálnom jazyku: 2010

Žáner: young adult, romantické, súčasné

Séria:

Diel:

“Nespúšťam oči z našich spojených rúk. Bolo by to také krásne, keby sme… on a ja… mohli spolu chodiť. Proste sa len držať za ruky, prejavovať si nežnosti a netŕpnuť, kedy na nás vyletí nejaký skín, rozhorčení a pobúrení susedia alebo len moja mama so svojimi predsudkami. Prečo láska nie je jednoduchá?”

Kniha je o Simone, 15ročnej polosirote v prvom ročníku na strednej, s mamou, ktorá sa stále opíja a bratom, ktorý je na internáte na vysokej. Druhá hlavná postava je Ben Wilson, mulat pôvodom z Ameriky, ktorý na Slovensku žije už veľa rokov. Simona a Ben sú spolužiaci a už od ich prvého stretnutia sú k sebe priťahovaní. Dokáže ich láska vydržať a prekonať nástrahy, ktoré im pripravil osud?

Do tejto knihy som sa pustila s veľmi veľkými predsudkami (i keď som sa snažila), pretože nemôžem vystáť spôsob písania slovenských autorov. Asi to o mne veľa hovorí, ale nie, milujem Slovensko, len si myslím, že spôsoby prejavu v knihách ešte potrebujeme vylepšiť.

Musím povedať, že už od nejakej 50tej strany som sa musela dokopávať aby som knihu dokončila. Nechápte ma zle, ale myslím, že viacerých ľudí by štvali úplne nevysvetliteľné myšlienkové pochody hlavnej postavy či predvídateľný dej a ani ja som teda nebola výnimka.

Najprv by som chcela podotknúť, že postavy majú 15-16 rokov, autorka k nim však pristupovala akoby boli dospelí a zodpovední za svoje činy. Tie deti, áno, DETI riešili problémy či situácie, aké by v ich veku rozhodne riešiť nemali. Narážam napríklad na skínov, ktorí brali to, že sú bieli až priveľmi vážne a nezniesli pomyslenie na to, že by mal mulat chodiť s blondínou a prišlo aj na vyhrážanie sa bitkou a dokonca VRAŽDOU. Pripomínam, že sú to prváci na strednej! Simona veľakrát vravela, že Ben je v ohrození života no nikdy, ani len jediný raz jej nenapadlo, že by s tým mohla ísť na políciu, či povedať to niekomu zodpovednému. No nebola až primitívne blbá?

Ďalej musím spomenúť ako obyčajne je hlavná hrdinka opísaná, no samozrejme po nej ide každý chlapec, ktorý ju vidí. Odkedy sa začne kniha je vlastne stredobodom pozornosti len ona a neustále ju obťažujú chalani rôznych vekových kategórii. Je to MIERNE prehnané, keďže o sebe stále hovorí ako o nie veľmi chudom dievčati so smrteľne bledou pokožkou a neforemným telom, no chalani na ňu letia ako muchy na mäso. Nevravím, že nie je možné, že vlastne bola veľmi atraktívna, ale najprv ju autorka “zhovadí” a neskôr obklopí množstvom mužskej pozornosti.

Veľmi mi na Simone vadili jej myšlienkové pochody. Buď bola spomalená, alebo naozaj o všetkom premýšľala len povrchne. Nechcem vám prezrádzať dej, ale niektoré jej reakcie sú naozaj neprimerané a dokážu racionálneho človeka úplne doraziť. A taktiež opisy deja. A dôvody jej činov. A celkovo ona.

Už len dve veci – odohráva sa to na Slovensku pri a v Liptovskom Mikuláši a niektoré momenty v deji sa mi k tomu prostrediu skrátka nehodia. Celý príbeh by bol oveľa reálnejší keby sa odohrával v.. skrátka inej krajine. Neviem to vysvetliť, ale vadilo mi to. Tá celková nereálnosť.

Pozor mierny SPOILER:

A v neposlednom rade je tu celkový dej, ktorý skrátka musím zhodiť. V tejto knihe autorka obsiahla snáď všetky možné situácie aké mohla. Či už je to dievča v núdzi, chlapec ako záchranca, sex či naozajstné ohrozenie života, možnosť, že niekto bude mať dieťa, rozchody, boj o dievča, alkohol, šikanovanie, rasizmus a nebudem pokračovať lebo vám prezradím celý dej (aj tak som toho už povedala veľmi veľa). Skrátka v týchto 360tich stranách je všetko čo by tam mohlo byť a dej preto nepôsobí celistvo a určite je ešte viac nereálny.

Už túto knihu ani nemôžem viac skritizovať a preto by som chcela povedať aspoň niečo pozitívne. Určite siahnite po Čo koho do toho ak sa vám páčia scény kde chlapec zachraňuje dievča, tých tam je neúrekom alebo ak máte radi nebezpečenstvo či vzťah s milión prekážkami.

Nejaké citáty:

“Sama som sa rozhodla svoj vzťah s Benom zverejniť. No zdá sa mi, že tým stratil svoju príťažlivosť. Jednoducho sa stal bojom o holý život. Sama seba sa pýtam dokedy to budem ochotná všetko znášať.”

“A začne mi jemne hryzkať dolnú peru.”

 

Moje hodnotenie… nerada dávam málo bodov, no tu sa ani inak nedá, kniha odo mňa dostane 4,9/10.

Evi

Ja som túto knihu čítala, keď som mala asi 13, čo sa teraz môže javiť ako priskoro.. No, pre mňa to vtedy bolo pomerne dobré, nie špičkové, predsa len slovenská autorka, ktorá ale nepíše až tak zle (ako som si vtedy myslela). Keď sa nad tým zamýšľam teraz, hodnotila by som to asi tak, ako Evi.

Pepa

One thought on “Čo koho do toho

  1. […] Kniha od slovenského autora: Čo koho do toho – priznám sa, dosť sa tejto knihy bojím, pretože mám tak trochu predsudky voči slovenským autorom a štýlu ich písania, ale tak dúfam, že Enja Rúčková nesklame.                                                          Prečítané dňa: 1.1.2016                                   Recenzia: Čo koho do toho […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.