Búrlivé výšiny

Každý je schopný lásky – i tí najhorší a najbúrlivejší z nás. 

6185

Názov: Búrlivé výšiny

Autor: Emily Brontë

Rok vydania v originálnom jazyku: 1847

Žáner: klasika, romantické, drama

Séria:

Diel:

“She burned too bright for this world.”

Istý pán Lockwood si na nejaký čas prenajme Thrushcross Grange – krásny dom na anglickom vidieku. Najbližší susedný dom sa nazýva Búrlivé výšiny a pán Lockwood sa rozhodne, že príde navštíviť svojich nových susedov. Čo však nečaká je veľmi nevrlé privítanie domáceho pána Heathcliffa a búrku, kvôli ktorej prechladne. Keď sa vráti na Trushcross Grange, jeho gazdiná Ellen Deanová mu na jeho zvedavú žiadosť začne rozprávať čo všetko sa na Búrlivých výšinách udialo za posledných pár rokov, a že toho bolo veľa..

Kniha začína z pohľadu pána Lockwooda – práve prišiel na Búrlivé výšiny a je nemilo prekvapený nevraživosťou domáceho pána, neskôr ochorie a po pár kapitolách sa rozprávania ujíma gazdiná Nelly, ktorá sa rozhodne, že pánu Lockwoodovi porozpráva celý príbeh Búrlivých výšin od začiatku. Doslova.

Nelly je ako rozprávač až priveľmi všímavá na to, že väčšina udalostí, o ktorých rozpráva sa stala pár rokov dozadu. Opisuje šelest stromov, prekvitajúce lúky do takých detailov až je neuveriteľné čo všetko si pamätá. To isté sa dá povedať o dialógoch, ktoré vedie alebo nechtiac odpočúva, ale práve to tvorí ten príbeh. A tiež.. vtedy boli také podrobné opisy “v móde”, takže som sa cez to preniesla. A myslím, že je dokonca dobre, že ho rozpráva neveľmi zainteresovaná osoba, je to viac všeobecné. Páči sa mi, že Nelly je tak úžasne všímavá – videla na ľuďoch i ich pocity a nemusela som ich v knihe hľadať.

V tomto príbehu je tak veľa postáv, že ani poriadne neviem, ktoré mali byť tie hlavné. Avšak, i keď je tu obsiahnutých veľa dejových línii, myslím, že v tejto knihe je podstatná hlavne láska a prekážky vzťahu Heathcliffa a Catherine Earnshawovej. Poviem niečo k týmto dvom, lebo ma trápili asi najviac.

Catherine je rozmaznané, pyšné, no oddané dievča, ktoré sa zamiluje do Heathcliffa, tmavého adoptívneho chlapca. V knihe mi občas Catherine strašne vadila. Keď niečo nebolo podľa jej predstáv, hneď robila cirkus, mala záchvaty hnevu a veľmi prehnané reakcie. No vnútri to je vlastne láskavé dievča, len to nedávala najavo.. A tiež bola veľmi tvrdohlavá..

Heathcliff je zas na opačnej strane úplne ako diabol, je zlý, chamtivý, prefíkaný, no veľmi Catherine ľúbi a to je asi jediná jeho dobrá vlastnosť – jeho láska k nej. Je agresívny, hrubý, plný nenávisti, ale láska ku Catherine ho v mojich očiach vždy nejako ospravedlňovala až kým sa všetko nezmenilo.

Búrlivé výšiny som začala čítať, lebo to u nás v škole bolo povinné, no čoskoro som to nečítala lebo som musela, ale lebo som chcela. I keď mi nesmierne vadili tie dlhé opisy Nelly, vždy sa o pár strán stalo niečo zaujímavé, čo ma znovu vtiahlo do deja. Niekedy mi román prišiel veľmi dlhý a už sa mi nechcelo ďalej, ale teraz si uvedomujem, že Emily Brontëová tak nádherne opísala lásku dvoch ľudí ako asi nikto pred ňou, alebo v tom období.. niektoré citáty u mňa dokonca predčili Pýchu a predsudok či Utrpenie mladého Werthera. Čo sa týka povinných, alebo starších diel, toto je určite jedno z mojich najobľúbenejších.

Každému milovníkovi starých romantických kníh Búrlivé výšiny určite odporúčam, i keď tam nájdete násilie, či nezdravú lásku, priveľa úmrtí alebo milostné trojuholníky.

Pár citátov, ktoré sú naozaj krásne:

“Je väčšmi mnou, ako ja sama. Z čohokoľvek sú stvorené naše duše, jeho a moja sú rovnaké.”

“Ani bieda, ani pád, ani smrť, ani nijaké trápenie, zoslané bohom alebo diablom, neboli by nás mohli rozdeliť – a ty si to urobila, a dobrovoľne. Ja som ti nezlomil srdce – ty si si ho zlomila, a zlomiac ho, zlomila si moje.”

“Či chcem žiť? Aký to bude život, keď ty – och, bože! Či človek chce žiť, keď má dušu v hrobe?”

“I gave him my heart, and he took and pinched it to death; and flung it back to me. People feel with their hearts, Ellen, and since he has destroyed mine, I have not power to feel for him.”

A moje hodnotenie – 8/10, pretože to predsa len bolo dlhé a pretkané opismi, ktoré tak veľmi neznášam.

Evi

 

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Búrlivé výšiny

  1. […] Celá knižka nám ukazuje silnú mladú ženu, ktorá vezme svoj osud do vlastných rúk a s dedičstvom si poradí veľmi múdro a dobre. Postava Bathsheby bola schopnou a inteligentnou postavou, až kým jej vášeň nepoplietla hlavu. Thomas Hardy vyzdvihol neschopnosť ľudí vidieť chyby v človeku, do ktorého sa bezhlavo zamilujeme, čo koniec-koncov vidíme aj v Isabelle Lintonovej v Búrlivých výšinách. […]

    Páči sa mi

  2. […] 100 rokov: Búrlivé výšiny – veľmi dlho trvalo kým som dospela k tomuto záveru, ale kedysi som Búrlivé výšiny začala čítať a páčilo sa mi to, takže aj keď sa púšťam do dlhej knihy, dúfam, že to stihnem, je úžasná.                                                                     Prečítané dňa: 3.1.2016                                Recenzia: Búrlivé výšiny […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.