Dracula

Vitajte v pôvodnom svete grófa Draculu!

17245

Názov: Dracula

Autor: Bram Stoker

Rok vydania v originálnom jazyku: 1897

Žáner: klasika, horor, fantasy, paranormálne

Séria: žiadna

“Buďte vítán v mém domě! Vejděte svobodně a z vlastní vůle!”

Gróf Dracula sa sťahuje do Londýna. Mladý právnik Jonathan Harker prichádza, aby ho oboznámil s detailami. Ešte na ceste stretáva znepokojených ľudí. V Draculovom hrade stretávame samotného Draculu, spoznávame jeho zvyky, zistíme, že niečo na ňom nie je úplne v poriadku.

….

No, tu by som asi s anotáciou skončila, pretože to musím zhrnúť aj inak.

Spočiatku sa všetko dozvedáme z Jonathanovho denníka. Neskôr tu je aj denník jeho snúbenice Miny, jej priateľky Lucy, majiteľa blázinca no a ešte pár “zdrojov”.

Napriek množstvu postáv som v nich vôbec nemala chaos, čo bolo trochu prekvapivé.

No teraz poďme na horšie veci (alebo aj nie).

  • Forma denníka bola v tomto prípade asi v 80% knihy nudná. Denník zabezpečuje viac opisov ako dialógov, málo sa tam  toho hýbe.
  • Odohráva sa tu veľa vecí naraz. Vážne, až príliš. Áno, nakoniec sa to všetko spojilo, ako som predpokladala, ale pre niekoho, kto by nemal tušenia by to bolo fakt veľmi chaotické.
  • Budem opakovať to, že to bolo nudné. Potom ale prišli také časti, kde to bolo dynamické, takže to bolo super, ale žiaľ, túto knihu som čítala dlhšie, ako niektoré diely série Pieseň ľadu a ohňa.

Poďme sa pozrieť na grófa Draculu. Máme tu všetky tradičné prvky- nočný život, zjavná dlhovekosť, odpor k svätým veciam, cesnaku, (ľudia mu darovali ruženec s krížom, cesnak, šípovú ružu, vetvičku jarabiny), neodráža sa v zrkadlách, zlieza steny svojho hradu… Možno prekvapivá je schopnosť ovládať vlky.

“Ale právě v této chvíli se za rozeklaným vrcholkem skalního útesu, porostlého sosnami, vynořil měsíc, plující až dosud za černými mraky, a v jeho světle jsem kolem nás uviděl kruh vlků s bílými tesáky a vyplazenými rudými jazyky, dlouhýma šlachovitýma nohama a zježenou srstí. Jejich zarputilé mlčení působilo stokrát hrozivěji než vytí.”

A jeho výzor? Nebudem vám to tu presne citovať, bolo to naozaj dlhé, ale jeho tvár pripomínala dravého vtáka, husté, takmer zrastené obočie, kruté ústa, ostré biele zuby, špicaté uši, veľmi bledý. Ruky mal biele a… Z prostriedku dlaní mu rástli chĺpky. Mal tiež ostro zastrihnuté nechty.

Celkovo Dracula pôsobil síce nepríjemne, ale uhladene… Kým ste ho nenahnevali.

“Oči mu doslova žhnuly. Sálala z nich rudá záře, jako by uvnitř plápolaly plameny pekelného ohně.”

Autorovi sa trošku plietli pojmy, pretože zrazu v rumunskej Bystrici nájdeme Slovákov a Čechov, no, hlavne Slovákov v kroji, okrem toho sme boli tupý národ, dokonca… Raz sa tam stala vražda, odporná, so stopami zubov a ženy kričali: To bol určite nejaký Slovák!!
No uznajte.. Dokonca v istej časti Slováci pomáhali Draculovi, to čo má byť?

Objavil sa tu samozrejme aj profesor Van Helsing, Holanďan.

“Dělá mi to starosti, a proto jsem učinil to, co považuji za najlepší: napsal jsem svému starému příteli a učiteli, profesoru Van Helsingovi do Amsterodamu. Ten zná o záhadných nemocech víc než kdokoli jiný na světe.”

Aká záhadná choroba? Lucy trpela chorobou, no, ak si to prečítate, bude vám to jasné, ale ona svoje vyliečenie opísala takto:

“Přestaly také šelesty, které mě přiváděly na okraj šílenství- třepetání o okna, vzdálené hlasy, které mi připadaly tak blízké, drsná slova přicházející nevím odkud a přikazující mi ani nevím co.”

Knihu by som odporučila tvrdohlavým ľuďom, ktorí by chceli vidieť vznik takejto legendy.

Ja knihu hodnotím na 6,7/10

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Dracula

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.