Half-Blood (1)

 Šli by ste za svojím srdcom i napriek prísnemu zákazu?

9680718

Názov: Half-Blood

Autor: Jennifer L. Armentrout

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: romantické, fantasy, mytologické, young adult

Séria: Covenant

Diel: 1.

“It was just a hug, but gods, it meant so much. It meant everything.”

Hematoi – čistokrvní, majú sily podobné bohom
Half-Blood – poloviční, deti čistokrvného a smrteľného
Daimon – démoni, ktorí sú posadnutí vysávaním aetheru (krvi čistokrvných a trochu aj polovičných)
Hematoi sú v komunite považovaní za svätých a majú zaručený dobrý život, zatiaľ čo poloviční môžu maž len dva osudy – stať sa Sentinelmi (lovcami démonov) alebo na doživotie slúžiť v dome čistokrvného.
Sedemnásťročná Alex sa chce po smrti svojej matky stať Sentinelom, no na jej škole je pár pravidiel, ktoré musí každý dodržovať. Alex má so všetkými menšie problémy, ale hlavne s tým prvým a najdôležitejším – vzťahy medzi čistokrvnými a polovičnými sú zakázané. Navyše tu je ešte jedna malinká vec – démoni začínajú tvoriť veľké skupiny, čo môže viesť len k jednému záveru – pripravujú sa na boj.

Milujem grécku mytológiu. Už po prečítaní prvého dielu Percyho Jacksona, ktorého vám mimochodom úplne odporúčam, som si gréckych bohov zamilovala a neopovrhnem knihou o nich. I keď Half-Blood s gréckymi bohmi nemalo veľa vecí spoločné, aspoň sa tam spomínali a je to svet, v ktorom existujú, to sa počíta. Páčil sa mi nápad s démonmi, čistokrvnými a polovičnými – dá sa považovať za originálny a rozhodne bol pútavý aspoň natoľko, že som dočítala prvý diel.

Neznášam milostné trojuholníky. Myslím si, že veľmi zavádzajú, a neznášam keď sa dievča nevie rozhodnúť medzi dvoma chlapcami. To je tak nerozhodná a drzá? Ako si môže zahrávať so srdciami dvoch chlapcov? A sú tí chalani tak blbí, že ju neopustia, keď nie sú jej prvou možnosťou? Keď vidia, že by možno chcela iného? Od istej časti knihy sa tu objavuje práve milostný trojuholník, medzi tým, ktorý jej je súdený a medzi tým, ktorého miluje spontánne. Našťastie, v Half-Blood Alexandria vie presne, čo chce a nedá sa ovládať osudom, i keď ju to k nemu ťahá.

Asi od stredu knihy som presne vedela, čo sa stane. Bol to veľmi otrepaný nápad a muselo to dojsť každému. Nemám rada takéto knihy – knihy, kde si dokážeme kopu vecí domyslieť. Som radšej keď postupne odhaľujem tajomstvá, spojenia a hlavne keď je na konci niečo absolútne nečakané, ale ako som už povedala, nič také sa nestane, už od polovice knihy som vedela, čo urobí hlavná hrdinka a márne som čakala na originálne zakončenie.

Alexandria je však úplne úžasná hlavná postava. Vďaka jej humoru sa kniha stala nie len zaujímavou, ale i vtipnou, čo si veľmi vážim. A hlavne v knihách, kde ide o veľa. Autorka si dala záležať, aby kniha nebola depresívna a zamerala sa skôr na tú tínejdžerskú stránku.

“Are you lost, Lea? This isn’t where they’re handing out the free pregnancy tests.”

Dve veci, čo mi na nej vadili sú možno len to, že bola až prehnane odvážna a impulzívna a dávala si za vinu i veci, ktoré vôbec neboli jej vina. Nebojácne sa vrhala do všetkého bez toho aby premyslela následky a vinila sa za smrť mamy i keď nemohla urobiť nič, čo by ju zachránilo a nikto jej to nevedel vyhovoriť.

Druhá hlavná postava je Aiden, krásny čistokrvný, ktorým je Alex úplne posadnutá. A on ňou, o tom niet pochýb. Táto postava sa mi veľmi páčila.. I keď miloval Alex, vždy myslel na jej bezpečie, a preto nemohol dovoliť, aby sa s ním zaplietla, za to by sa totiž stala slúžkou (poloviční sa nemôžu stýkať s čistokrvnými).

Hlaf-Blood nie je prelomová kniha, nezmenila mi život ani nič podobné, bolo to však veľmi pohodové čítanie a rozhodne to nepokladám za mrhanie časom. Ak milujete fantasy a puberťácku lásku, prečítajte si to.

Then he leaned forward and rested his cheek against mine. Hot tingles spread through me as his lips moved against my ear. “You should tell me to stop.”

“There is a difference between love and need. Sometimes, what you feel is immediate and without rhyme or reason.”

Kniha odo mňa dostáva 8,5/10.

Evi

One thought on “Half-Blood (1)

  1. […] Kniha s fialovou obálkou: Half-blood – tu som si mala z čoho vyberať, no nakoniec som si vybrala túto knihu. Vyzerá zaujímavo a ako celkom pohodová fantasy, tak dúfam, že sa to bude aj rýchlo čítať.          Prečítané dňa: 20.1.2016                             Recenzia: Half-Blood (1) […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.