Nezabudnuteľná cesta

Príbeh, ktorý vás dostane

3473

Názov: A walk to remember/ Nezabudnuteľná cesta

Autor: Nicholas Sparks

Rok vydania v originálnom jazyku: 1999

Žáner: YA, romantické

Séria: žiadna

“Šla bych moc ráda, za jedné podmínky.”
“Ano?”
“Musíš mi slíbit, že se do mě nezamiluješ.”

Landon Carter je celkom normálny chalan, nie je to nejaký veľký výtržník, hoci trochu predsa. Počas nového školského roku navštevuje aj drámu, na ktorú chodí aj Jamie, dcéra baptistického kazateľa. Jamie je veľmi zbožná, nosí pri sebe Bibliu a pomáha kade chodí. Landon ju “nemá rád”, až kým…

“Usmívala se na mě a já na ni a jediné, na co jsem v tu chvíli myslel, bylo, jak došlo k tomu, že jsem se zamiloval do dívky, jako byla Jamie Sullivanová.”

Toľko k anotácii, rovnako ako ku charakteristike postáv. No vlastne by som mohla spomenúť jej milovaného otca, ktorý ale nemal rád Landona, vzhľadom na jeho povahu… Alebo bol jednoducho taký.

“Pořád nás chtěl zachraňovat před pokušením. Chtěl, abychom věděli, že Bůh nad námi bdí, i když nejsme doma u rodičů, a že když mu budeme důvěřovat, všechno nakonec dobře dopadne. Byla to lekce, ze které jsem se časom nakonec poučil.”

Evi ma upozornila, že tá kniha je naozaj náboženská, čo sa dalo zistiť už aj z prvých 3 strán, ako aj hádam z každej ďalšej. Prekvapivo… Mi to až toľko nevadilo.

“Jamie už ale byla taková. Klidně by zcela neznámému človeku, kterého by potkala na ulici, darovala i svoji ledvinu, kdyby ji opravdu potřeboval.”

Možno ste videli film.. Ja nie. Ale videla som hodnotenia, že “aspoň že dali správny názov, lebo inak je všetko iné”. Neviem, možno si to skúsim pozrieť. Napriek tomu som nejako tušila, ako to skončí, čo sa tam stane, ako keby som o tom už počula, alebo tak, ktovie. A hoci som to tušila, nič ma nemohlo pripraviť.

“I když jsem byl na ni hodně ošklivý a to, co jsem jí řekl, bylo plné zloby a zášti, nalezla důvod, aby mi poděkovala. Byla už prostě taková a myslím, že jsem ji právě kvůli tomu nenáviděl. Nebo jsem spíš nenáviděl sebe.”

Bol dejepis, profesorka mala ešte nejakú robotu a ja som horlivo dočítavala  asi posledných 8 strán. Zostávali 2, ja som bola v tranze, keď sa nám profesorka začala znova venovať. Viete si predstaviť, čo to pre mňa bolo? Možno viete, ak ste tú knihu čítali tiež. Prosím, prosím prečítajte si ju.

Knihu hodnotím na 9/10.

Pepa

Kedysi dávno som videla film natočený podľa tejto knihy a veľmi sa ma dotkol. Nemohla som naň prestať myslieť, čo je pre mňa čo povedať. Už dlho som sa chystala na knihu a dúfala som, že aj keď už viem, ako sa skončí, bude napísaná dostatočne dobre na to, aby ma do seba vtiahla ako ktorákoľvek iná.

Nicholas Sparks je pre mňa veľmi zaujímavý autor. Jedna jeho kniha sa mi páči, ďalšia zas nie. No nemýlila som sa. Táto bola jedna z tých dobrých. Bola napísaná natoľko pútavo, že som sa od nej nevedela odtrhnúť.

Bola to jedna z tých kníh, pri ktorej mi nevadilo mať v predstave ucelené tváre hercov. Nevadilo mi ani to, že som vedela kam to smeruje, skrátka som čítala a bol to zážitok ako pri každej inej dobrej knihe.

Je pravda, že tu bolo pár odlišností s filmom, no moje motto (ktoré som si práve vymyslela) – kniha je vždy lepšia ako film, lebo film je na nej založený. Aj keď som ju čítala až po filme, je mi jasné, že je neporovnateľne lepšia (film bol však tiež krásny).

Moje hodnotenie je 9/10

Evi

 

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Nezabudnuteľná cesta

  1. […] Kniha, ktorú som nikdy nečítala ale páčil sa mi film: Nicholas Sparks – A Walk to Remember Ako pre kresťanku má pre mňa ten film trochu iný význam ako pre ateistov, ktorí tu vidia epický romantický príbeh.. Tak či onak, film dokáže rozcítiť mladú i starú generáciu, takže som rada, že si idem prečítať knihu. Dátum prečítania: 26.12.2016                             Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.