Only Ever Yours

Vitajte vo svete umelých žien…

untitled

Názov: Only Ever Yours

Autor: Louise O’Neills

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: dystopia, YA

Séria: žiadna

“I’m a good girl. I am pretty. I am always happy-go-lucky.”

Vitajte vo zvrátenom svete. Vo svete, kde ženy alebo eves (evy?) nemajú ani toľko úcty, aby boli ich mená písané s veľkým písmenom. Vo svete, kde ženy boli tak nežiadúce, že sa prestali rodiť, museli sa preto začať vyrábať. A ich jediným cieľom je byť peknou. Inteligencia je nežiadaná. Buď sa stanú “spoločníčkou”, “konkubínou” alebo “mníškou”.

Dobre, toto nie je celkom hlavná zápletka, ale to je to, čo o tejto knihe potrebujete vedieť, než ju otvoríte.

Tá kniha je skvelá. Nie v tom zmysle, že by som s ňou súhlasila, ale v tom, že je to vlastne spôsob, ktorým nechceme aby dopadla naša spoločnosť. Alebo chceme? Umelé jedlá, umelé ženy, ženy čo nemyslia. Áno, zástancovia idey, že ženy sú dobré len do domácnosti by sa potešili. Ale prosíííím, je to jednoducho nesprávne.

“All eves are created to be perfect but, over time, they seem to develop flaws. Comparing yourself to your sisters is a useful way of identifying these flaws, but you must then take the necessary steps to improve yourself. There is always room for Improvement.”

Pozrime sa na hlavnú hrdinku. freida (mená sa nepíšu s veľkým ani na začiatku vety) je taká malá ovečka. Najprv nasleduje svoju naj kamarátku isabel, keď sa to nedá, nájde si niekoho iného, ale vždy je to celé o myšlienke “prosím, prosím, majte ma radi”.

Čo bolo na knihe zvláštne je aj spôsob, akým boli niektoré veci písané: ice-kream, froot, chocco,… To som do konca nepochopila, že prečo, nechápem to vlastne doteraz.

Inak túto knihu silne odporúčam. Hoci väčšinou im ide len o výzor, aby schudli, aby boli medzi sebou obľúbené, presne to vás donúti sa pozastaviť. Naozaj ide len o výzor? Nechcem mať aj nejakú inteligenciu? Naozaj sú dievčatá také kruté? A mne sa nakoniec prikradla aj myšlienka… Možno majú v niečom pravdu, že niektorému jedlu neodoláme, lebo sme slabí… A čo mi vŕtalo hlavou rovnako, bola myšlienka… A neschudnem aj ja? Len pre istotu?

“She’s beautiful, but it’s a faded beauty now, as if she’s been washed too many times.”

Prosím. Prosím, prečítajte si to, myslím, že takto by sme sa všetci stali feministmi a feministkami.

Knihu hodnotím na 9,3/10.

Pepa

One thought on “Only Ever Yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.