Šťastlivec (The Lucky One)

Veríte v osud?

3063499

Názov: Šťastlivec

Autor: Nicholas Sparks

Rok vydania v originálnom jazyku: 2009

Žáner: romantické, súčasné, drama

Séria:

Diel:

“In the blink of an eye, something happens by chance – when you least expect it – sets you on a course that you never planned, into a future you never imagined.”

Americký mariňák Logan Thibault nájde na svojej tretej misii v Iraku fotku mladej usmievajúcej sa ženy a keď sa k nej nik nehlási, rozhodne sa nechať si ju. Odvtedy ju podvedome nosí vo vrecku a ako sa zdá, má šťastie vo všetkom, čo robí – či už v pokeri alebo na samotnom bojovom poli. Iba jeho najlepší a hlavne poverčivý kamarát Victor má vysvetlenie pre jeho náhle šťastie. Myslí si, že ho ochraňuje tá fotka. I keď tomu Logan odmieta veriť, keď sa vráti domov, je poháňaný túžbou, ak už nič iné, poďakovať sa tajomnej žene a tak sa ju vydá hľadať veriac, že je nejakým spôsobom kľúč k jeho osudu. A možno to tak naozaj je.

Ďakujem, veľmi pekne ďakujem mojej challenge (Evi), že ma konečne donútila prečítať si túto knihu. Už odkedy som videla film, veľmi som si ju túžila prečítať, no akosi som sa k tomu nemala. Film bol absolútne úžasný (a nie je to len Zacom Efronom) a odkedy som ho videla, chcela som vidieť akým spôsobom píše Nicholas Sparks, keď sú filmy spracované na základe jeho kníh tak romantické a… ja neviem, ženské.

No a poviem vám, na to, že je to muž, rozhodne nesklamal. Štýl a spôsob jeho písania ma úplne vtiahli do deja, od knihy som sa nedokázala odtrhnúť a o strhujúce a napínavé scény nebola núdza. Dej knihy sa neustále menil, vždy sa dialo niečo zaujímavé a dramatických chvíľ bolo neúrekom. Zápletka a celkovo nápad bol krásny a originálny a romantický a emotívny a mohla by som vymenovať ešte mnoho prívlastkov.

Páčilo sa mi, že i keď bol Šťastlivec písaný v tretej osobe, každú kapitolu sa striedal hlavný záujem autora. Raz to bol Logan, ktorý vysvetľoval čo sa deje, neskôr sme videli, čo počas všetkých týchto vecí robí Keith.. Aj keď znie tretia osoba veľmi.. neosobne, autor z toho dokázal vyrobiť niečo individuálne, vedeli sme, ako sa postava cíti aj napriek tomu, že to nerozprávala ona sama. Videli sme do jej vnútra, jej emócie, pocity, dojmy no zároveň sme mali i ten všeobecný pohľad, ktorý je v knihe tak potrebný. Nicholas Sparks tu majstrovsky zvládol opisy a naozaj ho musím pochváliť za to, ako si dal záležať, aby si čitateľ dielo zamiloval práve vďaka samotnému písaniu.

Väčšina ľudí si už nevie predstaviť inú lásku ako tú okamžitú (insta-love) či tú erotickú. No dúfam, že je ešte veľa takých ako napríklad ja, ktorí dokážu oceniť ten jednoduchý, čistý pocit. To pomalé zamilovávanie sa, bez zbytočného komplikovania situácie, tú krásnu, úžasnú lásku bez okamžitej potreby sexu. Presne o tomto je táto kniha. Netušila som, že láska v podaní muža je taká nádherná a bez zbytočných opisov. Nicholas Sparks možno nezachádzal pri opisoch príliš do hĺbky, no ukázal nám presne to, čo sme potrebovali.

“You should be kissed everyday, every hour, every minute.”

Romantických scén tu bolo tak akurát, musím povedať, že autorovi sa to podarilo krásne vyvážiť s ostatnými či už dramatickými alebo pokojnými udalosťami. I napriek tomuto, bolo snáď každému čitateľovi jasné, že táto kniha je o vzťahu dvoch dospelých ľudí a o tom, ako si k sebe pomaly ale isto nachádzajú cestu. Bola o prekážkach a tajomstvách, o šťastí a živote, o osude.

Logan je vysnívaný chlap každej ženy. Je to neodolateľný, svalnatý vojak, hrdina a muž so zmyslom pre morálku a spravodlivosť. Dokáže sa ovládať, je nesmierne romantický a cení si pokoj a ticho..

“Most people don’t know how to appreciate the silence. They can’t help talking.”

Rozumie ženám, vždy vie, čo povedať – je skrátka dokonalý. Prečítajte si knihu a presvedčte sa sami.

“As Logan walked towards her, he smiled as if reading her mind and opened his arms.”

Presne takto má podľa mňa vyzerať poriadna kniha – nie veľmi preumelkovaná ani veľmi povrchná. Šťastlivec je tak akurát pre každú romantickú dušu a bez váhania ho odporúčam každému, kto si chce trochu oddýchnuť a ponoriť sa do skvelého čítania. Toto je kniha pre vás.

“Why did you come here?”
“To find you.”

Moje hodnotenie je veľmi vysoké – 9,4/10.

“Good and bad, strengths and faults, he was hers forever.”

Evi

2 thoughts on “Šťastlivec (The Lucky One)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.