Púštny kvet (Desert Flower: The Extraordinary Journey of a Desert Nomad)

Neuveriteľná cesta púštnej kočovníčky

scan0003

Názov: Púštny kvet

Autor: Waris Dirie

Rok vydania v originálnom jazyku: 1998

Žáner: non-fiction, autobiografické, kultúrne

Séria:

Diel:

“My mother named me after a miracle of nature.”

Asi trinásťročná Waris uteká od svojho jednoduchého života v africkej púšti. Nemá nič, vie len svoje meno a vôbec netuší, že život si pre ňu pripravil dlhú strastiplnú cestu až pokým v ňom nenájde šťastie.

Musím povedať, že vzhľadom na pôvod autorky je jej štýl písania veľmi dobrý. Angličtinu sa naučila naozaj bravúrne. Áno viem, existujú aj korektori, no nemyslím si, že by jej opravovali vetné konštrukcie a celkovo robili nejaké väčšie zmeny. Kniha je písaná veľmi pútavo a ako autorka ma Waris Dirie rozhodne nesklamala.

Patrím k ľuďom, ktorí o sebe môžu povedať, že majú vcelku obyčajný život. Nie každý deň sa v ňom deje niečo vzrušujúce, či napínavé. V živote autorky sa však stalo toľko vecí a sledovať jej životný príbeh bolo tak napínavé, až som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Dej ma do seba vtiahol a v každej situácii som sa do nej vedela vžiť

Po prečítaní tohto diela som sa dozvedela veľa nových vecí. Nie len že kniha bola zaujímavá sama osebe, ešte k tomu mi aj niečo dala. Zistila som, čo je to obriezka afrických žien, aký život si musia africkí kočovníci vytrpieť… Neviem či nadobudnuté vedomosti niekedy využijem ale už len čo sa týka všeobecného prehľadu pre mňa bola kniha veľmi užitočná.

V Púštnom kvete bolo opísaných veľmi veľa hrozných vecí. Od obriezky dievčat, cez nechutných, násilníckych mužov až po dohodnutú svadbu bolo v  knihe neskutočne veľa vecí, ktoré sú na Afrike negatívne. Hlad či nedostatok vody sú u nich naozaj na dennom poriadku a únosy detí, či nebezpečné, jedovaté zvieratá vás môžu stretnúť na každom kroku. Bolo úžasné dielo čítať, no kvôli príšerným veciam, ktoré sa tam diali som mala chuť prestať čítať.

“I just pray that one day no woman will have to experience this pain. It will become a thing of the past.”

Prekvapovala ma autorkina odvaha. Viem, že vyrastala vo veľmi nehostinnom prostredí a prežitie bolo každodenným bojom jej rodiny, no situácie, ktoré prekonávala, riziká akým sa vystavovala ma niekedy hrozne udivovali.

Jej cesta bola plná prekážok, nedorozumení či nástrah, no Waris vždy šla za tým, čo chcela a ak som sa od nej niečo naučila, je to to, že osud, ktorý nám je zdanlivo predurčený môžeme zmeniť, treba len bojovať za svoje šťastie.
Knihu vrelo odporúčam silným povahám, no myslím, že má čo povedať i tým slabším. Nesie dôležitú myšlienku: Bojuj za svoje práva, či nenechaj okolie poškvrniť tvoju dôstojnosť.

“The desert flower blooms in a barren environment where few living things can survive.”

“And I believe that long before the day I was born, God chose the day I will die, so I can’t change that. In the meantime, I might as well take a chance, because that’s what I’ve done all my life.”

Keďže ma kniha celkom bavila, dávam jej 7/10.

Evi

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

One thought on “Púštny kvet (Desert Flower: The Extraordinary Journey of a Desert Nomad)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.