Bezpečný prístav (Safe Haven)

Ak by sa s vami kruto pohral osud… boli by ste schopní znova milovať?

201009-safe-haven1-680x1020

Názov: Bezpečný prístav

Autor: Nicholas Sparks

Rok vydania v originálnom jazyku: 2010

Žáner: romance, contemporary, adult

Séria:

Diel:

“All she knew for sure was that right here and now, she was falling hard and she could only pray that he was feeling the same way.”

Keď sa v malom mestečku v Severnej Karolíne, Southporte objaví záhadná mladá Katie, jej náhly príchod vyvolá otázky o jej minulosti. Katie je veľmi tichá a rezervovaná a zo všetkého najviac sa snaží vyhnúť osobným vzťahom. Napriek tomu ju pár udalostí “donúti” spoznať sa so susedkou Jo a tiež s Alexom, vdovcom s dvoma malými deťmi. Napokon si Katie začne uvedomovať,  že sa doňho zamilováva, kým ju ešte stále trápia spomienky na svoj starý život. Musí si vybrať – má zostať opatrná, alebo si riskantne dovoliť zaľúbiť sa?

Také malé zhrnutie, ktoré by ste i tak zistili hneď na začiatku knihy – Katie je na úteku pred svojím násilníckym manželom Kevinom, ktorý ju už pár rokov týral. Do Southportu príde úplne zlomená a poznačená a začne si tvoriť nový život. Doslova. Pomaly začína vychádzať zo svojej škrupinky a začína sa ľuďom otvárať, no stále tu je hrozba, že ju Kevin nájde…

“Every couple needs to argue now and then. Just to prove that the relationship is strong enough to survive.”

Katie je úžasná postava. Je to silná žena, ktorá aj napriek tomu, že si toho toľko vytrpela, má chuť žiť ďalej. To aká je vytrvalá a odhodlaná ma nikdy neprestalo udivovať. Páčilo sa mi aká bola múdra a ako aj napriek tomu, čo jej jej manžel urobil nezanevrela na mužov a dovolila si milovať ďalšieho.

Alex je skvelý. Je to bývalý vojenský detektív, je teda veľmi inteligentný a všímavý. Je to muž, ktorému umrela žena, ktorú veľmi ľúbil, a ktorý sa aj napriek svojmu žiaľu dokázal postarať o dve deti. Je to muž, ktorý aj keď často nevie, čo robí, svoje deti veľmi dobre vychováva. I keď bol Alex už vo veľmi mladom veku šedivý, vôbec mi to pri čítaní nevadilo. jeho dobrota a láska vynahradili možné “nedostatky”.

Nechcem vravieť, že šediny sú niečo zlé, ale predsa len mal len okolo 35 rokov. Skrátka, je to dobrá postava, ktorá keď miluje, miluje poriadne. Nedovolí, aby sa jeho milovaným niečo stalo a i keď túto knihu písal muž a kvôli rozprávaniu v tretej osobe sme sa veľmi nedokázali vžiť do jeho hlavy, knihe ako celku nič nechýbalo.

“Love doesn’t mean anything if you’re not willing to make a commitment, and you have to think not only about what you want, but about what he wants. Not just now, but in the future.”

Kevin je úplne šibnutý. Niekedy mi z jeho myšlienok až naskakovali zimomriavky. Musím pochváliť autora za tak dobré vykreslenie psychicky chorej postavy. Ten človek má vážne problémy a démonov v hlave, ktorí ho priviedli až na pokraj šialenstva. Je to ten typ postavy, ktorú skrátka musíte nenávidieť a vidieť do jeho hlavy bolo naozaj choré.

Mnohým ľuďom sa zdá, že písanie Nicholasa Sparksa je nudné, že sa v knihách nič nedeje. Musím sa priznať, že občas mi to tak naozaj prišlo. Zrazu sa mi zdalo, že kniha je nejaká nezáživná, no oveľa väčšiu časť môjho názoru zaberá to, že sa mi kniha veľmi páčila. Mala istý nádych nebezpečenstva, ktorý jej dodal skvelý podtón.

Koniec bol .. pre mňa očakávaný, lebo som videla film, no tým, ktorí film nevideli chcem len povedať : wau. Všetko bolo v poriadku a zrazu bolo všetko zle. Toľko sa tam toho zomlelo a vtedy som bola rada, že som vydržala do konca. Nicholas Sparks fakt dobre zvláda napínavé, nebezpečné či desivé scény. Určite si knihu prečítajte, je krásna.

Moje hodnotenie k tejto knihe je 9,1/10.

Evi

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

One thought on “Bezpečný prístav (Safe Haven)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.