Zápisník jednej lásky (The Notebook)

I’ve loved another with all my heart and soul, and to me, this has always been enough..

The_Notebook_Cover

Názov: Zápisník jednej lásky

Autor: Nicholas Sparks

Rok vydania v originálnom jazyku: 2004

Žáner: romance

Séria: The Notebook

Diel: 1.

“So it’s not gonna be easy. It’s going to be really hard; we’re gonna have to work at this everyday, but I want to do that because I want you. I want all of you, forever, everyday. You and me… everyday.”

Kniha rozpráva príbeh Nathana Calhouna, mladíka, ktorý sa práve vrátil z frontu v Druhej svetovej vojne. Rekonštruuje starý dom a je prenasledovaný obrázkami krásneho dievčaťa, ktoré pred štrnástimi rokmi miloval ako žiadne iné. Nedokáže ju nájsť no nechce na ňu zabudnúť, Nathan je spokojný iba so spomienkami na ňu.. Až kým sa jedného dňa neobjaví na jeho prahu.

Kniha je písaná retrospektívne. Príbeh sa začína rozprávaním už pravdepodobne veľmi starého muža a počas knihy sa k nemu dej občas vracia, no väčšinu času čítame o príbehu Nathana/Noaha (všade je to inak) a jeho ľúbostnom živote s Ally/Allie.

“You can’t live your life for other people. You’ve got to do what’s right for you, even if it hurts some people you love.”

Väčšinu kníh od Nicholasa Sparksa čítam preto, lebo som predtým videla film a chcem sa presvedčiť či je kniha taká dobrá. Tento film ma teda nikdy neoslovil, vôbec sa mi k sebe nehodili dve hlavné postavy a prišlo mi to celé veľmi silené. možno pre toto som knihu čítala s miernou nechuťou, ale každopádne sa mi nepáčila. Nie tak ako som po dvoch úžasných knihách očakávala. No hádžem to na fakt, že ešte bol len v začiatkoch jeho spisovateľskej kariéry. Čo je pekná hlúposť, lebo začal niekedy v deväťdesiatych rokoch, ale aj tak..

Neviem o čo sa autor pokúšal, keď stále spomínal sexuálnu túžbu, ktorá sálala z toho či onoho človeka.. Až mi prišlo trápne, ako sa pokúšal vzrušiť ľudí čo to čítali. No tak, očividne písal niečo také prvýkrát, nedalo sa to čítať.. Možno som už zvyknutá na novšie opisy a toto je niečo pre staršiu generáciu ale nedokázala som si pomôcť, musela som krútiť hlavou. Bolo to trochu prehnané.

Veľmi mi tu chýbalo “pozadie” ich príbehu. To ako sa stretli, ako sa spoznávali, zamilovali sa a tak ďalej. Práve to by v každej love-story nemalo chýbať. Nepáčilo sa mi, že autor iba zbežne niečo objasnil ale inak sme nemali ani šajnu o tom, aký majú vzťah. V tomto bol film jednoznačne lepší (čo teda nehovorím často). Navyše sa dej odohrával i napriek nudným opisom strašne rýchlo. Ani som sa nestihla nadýchnuť a .. no, nebude odhaľovať dej, ale vedzte, že si ani nevšimnete a stane sa niečo, čo ste nečakali ešte minimálne 50 strán.

I napriek všetkým tým záporným bodom, na knihe určite boli aj tie kladné. O romantiku nebola núdza a i mužská hlavná postava nebola na zahodenie. Nathan (tú verziu som čítala ja) bol nesebecký, milujúci muž, ktorý našťastie nebol hlúpy, vedel, na čom je, vedel čo-to o živote, skrátka, bola to dobrá postava, ľahko som si ho obľúbila.

“You are, and always have been, my dream.”

Citáty v knihe ma úplne dostávali boli naozaj krásne. Tak romantické a pri tom nie tak veľmi klišé ako by som čakala.. Tiež sa mi páčil originálny nápad na dej. Nemyslím síce tú love-story, ale skôr odhalenie/koniec príbehu, kde som sa skoro roztopila z toho, aké to bolo krásne.

Film a kniha sa od seba celkom odlišujú.. Len aby ste vedeli. A ak by ste sa niekedy nudili, či vám bolo dlho a nevadí vám trochu monotónne čítanie, neváhajte, vyskúšajte. A vyjadrite svoj názor v komentoch, budem sa tešiť.

“I love you. I am who I am because of you. You are every reason, every hope, and every dream I’ve ever had, and no matter what happens to us in the future, everyday we are together is the greatest day of my life. I will always be yours.”

Moje hodnotenie je 6/10..

Evi

Ja mám na tú knihu o niečo inší názor. Mne opis ich začínajúcej lásky absolútne nechýbal, o tom tá kniha nebola. A tiež som nevidela ešte ani jeden film založený na Sparskových knihách a ak sa niekto rozhodne pridať dej do filmu podľa knihy, tak u mňa nemá šancu, autor asi vie, prečo to napísal tak ako chcel.

Tiež je zaujímavé, že príbeh založil Sparks na príbehu svojich predkov.

Mne na knihe vadil slabý charakter Allie a úloha jej matky, ale to akosi patrí k tej dobe.

A tiež ma zmiatlo, keď som si tú knihu spätne hľadala ten dvojtvar mien… Doteraz to celkom nechápem.

Nakoniec to pre mňa bola trošku nadpriemerná krátka romantika… Nadpriemerná práve preto, že to nebolo o tom, ako sa zamilovávali, ale o tom, ako ostali zamilovaní.

Preto knihu hodnotím na 6,7/10.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

 

One thought on “Zápisník jednej lásky (The Notebook)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.