Blbá sázka o fajn kluka

Ukradli by ste niekomu priateľa?

11913681

Názov: Blbá sázka o fajn kluka/The Boyfriend Thief

Autor: Shana Norris

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: romantické, YA

Séria: Stolen Kiss

Diel: 1.

“You are perfect, Avery. Just like you are, flaws and everything.”

Avery sa snaží, aby všetko v jej živote bolo perfektné, perfektné známky, perfektne uprataný dom, perfektný život. Momentálne sa ale snaží aj našetriť na pobyt na Costa Rice, kde by mohla pozorovať a učiť sa od lekárov, čo by jej pomohlo v budúcej kariére. Chýba jej však ešte veľká čiastka, ktorú nemá ako dosiahnuť. Až ju ale zastaví jej bývalá najlepšia kamarátka= súčasná nemesis s tým, že jej zaplatí, ak jej “ukradne” priateľa, s ktorým Avery aj tak pracuje na školskom projekte…

Keď som otvárala túto knihu, absolútne som nevedela, do čoho idem, lebo z nejakého dôvodu som neskontrolovala znovu anotáciu knihy, ktorú som zháňala. Typické.
A práve z toho dôvodu, že som nevedela, o akú knihu ide a nejako som ju nezohnala po slovensky ani česky hneď na prvý pokus, druhý raz som skúsila už len po anglicky a tak mi až len neskoro doplo, že to je tá kniha so zaujímavým českým názvom. No čo už.

Takže keď som otvorila knihu, čakala som, že pôjde o reálnu krádež priateľa, nie fingovanú. Ale to by asi nebolo nič výnimočné, však?

Prečo je Avery tak posadnutá poriadkom? Pred pár rokmi z rodiny mama, otec, Avery a jej mladší brat, odišla mama a celá rodina sa cez to stále po 4 rokoch prenáša. Avery to rieši posadnutosťou k poriadku. Nehovorím, že náhly odchod rodiča, nazvime to dokonca zdrhnutie, je niečo, cez čo sa človek ľahko či rýchlo prenesie, ale neustále o tom hovoriť? To bolo predsa len trochu otravné.

Ako v správnej teenagerskej knihe, Avery veľmi neverí na lásku a preto nechápe, ako je možné, že pri Zacovi cíti chvenie či elektrické šoky, alebo iné typické príznaky toho, že sa vám niekto páči.
Ako v správnej teenagerskej knihe je tu ďalej najlepšia kamarátka, ktorá ale pre zmenu nevie všetko. Ale ako správna knižná najlepšia kamarátka má ten typ komentárov “hej, bola som urazená, ale teraz už nie som a chcem vedieť detaily” a podobne.
No a do tretice tu máme nemesis Hannah, kde ide o nevyriešené problémy z detstva, asi je to univerzálny krok v dospievaní väčšiny kníh z tohto prostredia. Dokonca aj filmov a seriálov.
Ďalšie klišé, ktoré narúša Svätú trojicu teenagerských kníh (asi bude tých bodov viac, hmmm) je to, že rodičia sú jednoducho trápni, nechápu o čo ide alebo hocičo, čo vám napadne, čo odcudzuje teenagera a rodiča, ale nakoniec od nich príde aj nejaká dobrá rada, ktorá posunie hlavnú postavu k nejakému rozhodnutiu.

Že táto kniha má aj pokračovanie ma zarazilo tiež celkom dosť, keďže koniec je pomerne vyriešený, žiadne cliffhangers, na aké sme zvyknutí u NIEKTORÝCH autorov. Ušetrím vám čas s hľadaním, dvojka nie je o Avery. Dokonca ani trojka nie.

Aby som to zhrnula, ak si túto knihu neprečítate, neprichádzate o veľa. Ak hľadáte čítanie na prázdniny, víkend, sviatok, táto kniha vám bude príjemným spoločníkom.

Knihu hodnotím na 6/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.