Ten Miles Past Normal

Chce byť obyčajná, no nič obyčajné na nej nie je

8663305

Názov: Ten Miles Past Normal

Autor: Frances O’Roark Dowell

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: YA, súčasné

Séria: žiadna

“Normal, in case you were wondering, is vastly overrated.”

Janie má 14 rokov, práve začala na strednej škole a chce jediné- zapadnúť. Momentálne je známa len ako “to dievča s kozími bobkami na topánke” či ako “to dievča so slamou vo vlasoch”. Jej jediná kamarátka-Sarah, s ktorou sa stále rozpráva, s ňou nemá takmer žiadnu hodinu a tak je zväčša sama. Spolu so Sarah sa rozhodnú pridať ku školskej kapele, pretože je tam ten najkrajší chlapec na škole…

Nuž, pri čítaní tejto knihy som si uvedomila, že starnem. Ja, osoba v druhej polovici pubertálnych rokov, som stará. Som stará na to, aby som čítala o niekom, kto má 14 rokov. To sa kedy stalo? Jasné, o “veľkých babách” som čítala už roky, lebo som mala prečítanú knižnicu a tak, ale odkedy sú pre mňa 14-ročné dievčatá-hrdinky primladé?

“I’ve been enthusiastic my entire life, up until this fall, when high school sucked every last ounce of enthusiasm right out of me.”

Pri knihe ma udržalo to, že som verila, že sa nejako rýchlejšie preklenieme ale o dva roky, aby mala aspoň tých 16. To sa nestalo, a preto ak neradi čítate o mladších=menej vyspelých, túto knihu nečítajte.

Kniha ma zaujala hlavne názvom, ale zároveň som myslela, že hrdinka si svoju neobyčajnosť bude užívať. Ale to od 14-ročnej čakať nemôžme, či?

V knihe, okrem tejto “divnej” hoci aj tak celkom obyčajnej hrdinky (no uznajte, veď ani nemá vyjasnené, akú hudbu počúva) je tu hneď niekoľko zaujímavých postáv.

Mama, ktorá kým rodina žila v meste, bola úplnou katastrofou, lebo nedokázala ani navariť. Po tom, ako sa presťahovali na farmu, založila si blog, takže teraz počas týždňa bloguje aj 3krát, či už o jej úspechoch na vidieku alebo neúspechoch.

“I don’t think being fourteen excuses you from having a nice word for your mother from time to time.”

Potom je tu “Monster”, chalan, ktorý je podstatne starší ako Janie a Sarah, ale o to zaujímavejší. Je obrovský, je milý, je trochu bláznivý a má neskutočne rád hudbu. On sa mi na knihe páčil asi najviac.

“Dream girl? Ain’t such a thing. You walk, you talk, you got mammary glands, well, that’s gonna do it right there for most guys.”

No a túto trojku uzatvára Emma, sestra Sarah. Emma je tu pre Janie a Sarah niečo ako idol. Má samé jednotky, super sociálny život, je to rebelka, má motorkárskeho priateľa a celkovo je zosobnením protikladov. A Emma si to užíva. Preto bola takým knižným idolom aj pre mňa.

“Emma’s wildness wasn’t in her actions. It was in her brain.”

Ak náhodou poznáte niekoho, kto sa potrebuje zmieriť so svojou neobyčajnosťou, skúste túto knihu, určite to nebude krok vedľa. Inak je to fajn čítanie- pre určenú vekovú kategóriu.

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.