Šprtka

Ako sa zmeniť zo šprtky na populárne dievča? 

13621089

Názov: Šprtka/Geek Girl

Autor: Holly Smale

Rok vydania v originálnom jazyku: 2013

Žáner: YA, súčasné, romantické, dievčenské

Séria: Geek Girl

Diel: 1.

“Let’s just say that Harriet Manners is about to become very fashionable.”

Harriet je šprtka. Vie to, pretože jej to povedali decká v škole. O móde nevie celkom nič, hoci jej najlepšia kamarátka sa chce stať modelkou. Počas jednej nešťastnej výstavy si ju ale vyhliadne jedna agentúra a Harriet, módna neznalkyňa má byť zrazu novou hviezdou slávnej návrhárky. Ako to však utajiť pred nevlastnou mamou, najlepšou kamarátkou Nat, celou školou a vlastne všetkými?

“There’s no mistake. You’re perfect just the way you are. And it’s not just me that thinks so.”

Zase raz som otvárala knihu bez toho, aby som celkom vedela, o čo ide. Preto ma zaskočilo, že Harriet má “len” 15 rokov. Ale kedy sa mi to stalo, že hlavné hrdinky sú odo mňa mladšie? Vždy boli o toooľko staršie.

“Be who you are and let everybody else be who they are. Differences are a good thing.”

Pre “geekov” ako som aj ja (lebo šprt to zase tak dobre nevystihuje) bola táto kniha výborná aj v tom, že bola plná zaujímavých faktov. Pre ľudí, ktorí sa ale pohybujú v “reálnom živote” ako som samozrejme aj ja, lebo to vlastne ani inak nejde, bola táto kniha frustrujúca, lebo Harriet bola trošku mimo.

“Is that how Best Friendship works? Maybe. Maybe not.”

V tejto knihe boli najzaujímavejšími momentmi rôzne postavy. Poďme si ich teda trošku rozobrať.

Máme tu Harriet, ktorá je hlavná hrdinka, preto sa o nej dozvedáme najviac. Ako hlavná hrdinka vyhovuje, ako reálna ľudská bytosť asi až tak nie. Veď aj keď je človek šprt, neznamená to, že je celkom slepý k svojmu okoliu.

“I’m the Right Girl? I’m usually the Girl That Will Have To Do I Suppose.”

Nat je stelesnením bežnej teenagerky a to je na nej skvelé. Má normálne záujmy a normálny postoj ku kamarátkam.
Harrietin otec je.. beznádejný. Ja som sa teda divila, ako môže prechádzať životom bez náhodného stratenia hlavy. Bol pochabý, poplašený, ako dieťa, a tiež celkom slepý k okoliu.
Harrietina nevlastná mama Annabel je až príliš strohá. Áno, občas prejaví city, ale celkovo je naozaj ako robot, čo sa týka pocitov, no svojou precíznosťou a vyspelosťou je pre Harriet skvelým vzorom.
Nick je Harrietin objekt záujmu, ak sa to tak dá nazvať. Veď ona chúďa ani nevie o tom, že sa jej páči. Nick je zaujímavý, mierne tajomný a naozaj pekne zamotáva dej.
Toby, Harrietin stalker. Tak ten ma naozaj pobavil. Rovnako ako Harriet je to “šprt” a preto aj Harriet prenasleduje, je jednoducho rovnakého druhu. Toby sa svojím stalkerstvom vlastne vôbec netají a to je na tom asi najzábavnejšie.

“This is the moment when the rest of your life takes shape.”

V konečnom dôsledku bola táto kniha na rýchle zabavenie sa naozaj dobrá. Hlavne mladším teenagerom môže táto kniha naozaj sadnúť a možno si z nej aj niečo odnesú.

“I was so tired of being me. And I thought maybe if I became a model instead of a geek, I would be somebody else and my life would change, or maybe the way they saw me would change.”

Dôležité je, že hoci to má pokračovania, jednotka skončila dosť uspokojivo na to, aby ak vás to príliš nezaujalo, nebudete cítiť potrebu čítať ďalší diel len preto, že to skončilo nejak zapeklito.

Knihu hodnotím na 7/10.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.