This Is Where It Ends

Čo by ste robili vy, keby vás s celou školou ohrozoval jeden študent so zbraňou?

24529123

Názov: This is where it ends

Autor: Marieke Nijkamp 

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: fikcia, realistické, súčasné, YA

Séria: žiadna

“Strach a prežitie sú dve strany rovnakej mince.”

O desiatej riaditeľka dokončí reč. O pár minút na to sa nikto nevie dostať z haly. Niekto začne strieľať a rozpúta sa peklo. Príbeh necelej hodiny, ktorá zmení život celej škole a mestu.

“Teraz je už neskoro na ľútosť.”

Príbeh je vyrozprávaný z viacerých uhlov pohľadu.

  1. Claire je na začiatku na trati, takže nie je v hale spolu s časťou tímu. Po výstreloch reaguje pohotovo, hľadá pomoc.
  2. Tomás je tiež mimo, s kamarátom Fareedom sa “vlámali” k riaditeľke, aby zistili niečo o Tylerovi, chalanovi, ktorého sa bojí jeho sestra Sylv. Po streľbe je jeho prvým inštinktom zachrániť sestru.
  3. Sylv je v hale, kde zbadá Tylera, ktorý sa po istom čase vrátil znovu do školy. Nočná mora sa ešte zhorší, keď práve on začne strieľať.
  4. Autumn je v hale tiež, Tyler je jej brat, cíti sa zaňho zodpovedná.

Toto sú uhly pohľadu, no príbeh ako taký sa odohráva aj okolo Tylera a celej školy. Príbeh však prežívame práve očami týchto štyroch.
Príbeh je nielen o tom, čo sa deje práve teraz a o myšlienkach, ktoré ľuďom idú hlavou, ale aj spomienky na minulosť, činy, ktoré doviedli ľudí tam, kde sú. Spomienky aj na Tylera, z ktorých možno vyplývajú niektoré jeho motivácie.

“Nepomáhame. Nebojujeme. Neprehovoríme. Je to o sebazáchove.”

Už na začiatku sa dozvieme, že Tylerovi nepreplo z večera do rána a že nevraždí len tak. To nie. On vraždí systematicky.

Príbeh plynie celkom dobre, do knihy vás vtiahne rýchlo a nie sú to len filozofické úvahy, ale aj činy. Na začiatku každej kapitoly je časový úsek, v ktorom sa kapitola odohráva, čo je super, lebo to človeku prináša prehľad, no zároveň si prosím nemyslite, že prečítanie kapitoly potrvá len toľko, čo trvá ten úsek 😀
Každá kapitola je z viacerých uhlov, ktoré sa časovo prekrývajú, plus tie spomienky, ktoré v reálnom čase netrvajú dlho, to vieme aj z vlastných skúseností.

This is where it ends vás donúti zamyslieť sa nad viacerými vecami. Či už ako dobre poznáte ľudí zo školy, z mesta, vašich priateľov, ale aj nad rodinnými vzťahmi, že v tomto má väčšina z nás strašné šťastie, nad tým, akí súdržní by sme v takej situácii boli my, ako by sme reagovali, boli by sme hrdinami alebo zbabelcami?

“Mala by som vstať. Mala by som s ním vyjednávať.”

Celkovo sa kniha čítala výborne (myslím pútavosť, samozrejme, že čítanie nebolo pekné ako čítanie rozprávky) a keď sa blížila ku koncu, musela som odkladať spánok, pretože som veľmi chcela vedieť, ako to skončí.

“Aby ste prežili, musíte vedieť, kto sú vaši priatelia. Musíte vedieť, komu dôverovať. A musíte vedieť, ako sa prestať starať.”

Aha, koniec. Častokrát sa mi stane, že ma koniec knihy v niečom sklame. Tu ma nesklamalo vôbec nič, musím povedať, že autorka to ukončila vynikajúco.

Knihu hodnotím na 9,4/10.

Pepa

Na túto knihu ma upozornila Pepa. Dlho som sa na ňu tešila, pretože téma mi bola neznáma. Strieľanie v škole? Rukojemníci? Je to skrátka niečo, čo zaujme skoro každého. A malo to byť prvýkrát, kedy som mala niečo také čítať, tak som si povedala, prečo nie?

Kniha bola neskutočná! Bola tak dobre napísaná! Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Každá sekunda čítania mi ubehla ako voda, pretože sa tu neustále dialo niečo napínavé.

Páčilo sa mi, že na začiatku každej kapitoly bol časový úsek, v ktorom sa to odohrávalo, a že sa striedali pohľady štyroch ľudí, ktoré boli takmer rovnako zaujímavé. Navzájom sa mi všetko prepájalo a zistila som, že už po prvých dvadsiatich minútach čítania mám aspoň milión obľúbencov!

Neviem ako by som sa v takejto situácii zachovala ja, ale myslím, že podobne ako ľudia tu v knihe. Pri knihe vždy hodnotím “stupeň reálnosti” a tu bol naozaj úžasný. Dielo nebolo plné deciek, ktoré sa chceli stať hrdinami. Nie, chovali sa ako normálni ľudia, ktorí sa boja o svoj život, a ktorí chcú prežiť.

Autorka kládla dôraz na jednotnosť študentov, no zároveň i na ich samostatný pud prežiť. Zvláštne, viem, no práve o to išlo. Nikto nevie, ako by sa v takej situácii zachoval kým ju nezažije, no napriek tomu vieme, že by to bol jeden veľký zhluk.. chaosu, nikto by nevedel,čo robiť, no zároveň by vedeli, že si majú pomáhať a.. zamotávam sa, dúfam, že chápete čo tým myslím.

Tyler – chalan so zbraňou nie je psychopat a to je na tom desivé. Nie je psychopat, je len chalan, ktorý je nahnevaný na celý svet, konkrétne na svoju strednú školu a svoju sestru. Jeho zabíjanie nie je náhodné, je systematické. Vie presne čo chce a je mu jedno koľko životov tým zničí.

Ako som už vravela, kniha je i o držaní spolu, je o jednotnosti ľudí v situáciach ako je táto a práve to ma na tom najviac dojalo. Na konci som neudržala slzy, všetkým vám túto knihu vrelo odporúčam, je neskutočne úžasná.

Hodnotím ju tak na 9,5/10

Evi

3 thoughts on “This Is Where It Ends

  1. […] Prvá kniha, ktorú som uvidela na domovskej stránke Goodreads: Marieke Nijkamp – This Is Where It Ends Kniha, ktorá ma naozaj upútala. Je o strašných chvíľach, ktoré prežívajú študenti počas strieľania v škole. Spracovanie tohto nápadu som ešte nečítala, tak dúfam, že ma to nadchne. Dátum prečítania: 28.12.2016                             Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.