Diabol nosí Pradu

Najhoršia šéfka na svete, rok v práci, ktorá ju môže posunúť vyššie ako čokoľvek iné

5139

Názov: The Devil Wears Prada

Autor: Lauren Weisberger

Rok vydania v originálnom jazyku: 2003

Žáner: ženské, súčasné

Séria: Diabol nosí Pradu

Diel: 1.

“Oh, don’t be silly – EVERYONE wants this. Everyone wants to be *us*.”

Andrea o móde vie naozaj málo, no je zúfala získať prácu a aj ľudia, ktorí ju na prácu najímajú sú zúfalí niekoho zohnať. Ako to dopadne? Andrea bude pracovať ako mladšia asistentka Mirandy Priestly, známej (a v jej blízkych okruhoch obávanej) šéfky módneho časopisu Runway. Jej práca je však skôr údelom ako “prácou, pre ktorú by milióny dievčat zomreli/zabíjali”.

Áno, áno, všetci to poznáme, je to predsa známy film a kto vedel, že je to vôbec kniha? K čítaniu ma vlastne inšpirovala naša Zimná challenge 16/17, kategória Kniha, ktorej film sme videli…

No a pravdu povediac, ten film bol v niektorých aspektoch lepší. Napríklad vynikajúce zobrazenie Mirandy ale aj Andrey, pretože, úprimne, v knihe mi Andrea vôbec nesadla.

Nesadlo mi tu vlastne toho viac, kolísala som medzi “tá kniha je vlastne super” a “tá kniha je strašná, už to chcem mať za sebou”. No a na konci to bolo vlastne už len to druhé.

Prečo? Poďme postupne.

  • Andy sa stále len sťažovala. Áno, jej práca nebola z najľahších no napriek tomu ani jedna z najťažších. Od začiatku vedela, že tam chce byť rok a nie, aby k tomu celému pristupovala pozitívne, ona vlastne stále len šomrala a frflala a dávala všetkým najavo, že tam robiť nechce NAPRIEK TOMU, že len rok tej práce ju mal katapultovať presne tam, kam chce a ako bonus ešte aj prichádzala k módnym veciam, ktorými ona ale straaašne pohŕdala.
  • Hoci Andy dala všetkým najavo, že tak bude robiť rok, zdalo sa, akoby to nikto v jej okolí neakceptoval. Áno, všetci poznáme tých pár ľudí, ktorí nikdy neurobia a nepochopia to, čo majú, ale aby to nepochopila jediná osoba na okolí? Prosím vás, to je trochu príliš.
  • V knihe sa až príliš často opakovali popisy drobných činností do takých detailov, že to až nebolo možné.
  • No a na základe toho v knihe chýbala nejaká tá akcia, hoci sa stále niečo dialo, bolo to skôr pasívne ako aktívne. A to je už čo povedať, nie?
  • Mirandina potvorskosť bola skôr vymyslená ako skutočná. Čože? No áno, bola protivná a niekedy až neznesiteľná ale občas som mala pocit, že Andy to až príliš zveličuje. No a chýbalo tomu celému protivenstvu nejaké pozadie.
  • A nakoniec celý ten knižný záver. Vo filme, tak ako v knihe Andy skončila v Paríži… No v knihe za iných okolností, ktorým pomohla Andreina najlepšia kamarátka a jej potiaže, ktoré boli ÚPLNE ZBYTOČNÉ no a úprimne, keď už Andreu súdime, kto by skončil asi tak mesiac pred oficiálnym koncom? Len ozajstný truľo.

No a možno vás prekvapilo, že je to séria. Druhý diel má byť niečo o pomste… Ak sa rozhodnete prečítať čo i len túto knihu, podľa odporúčaní by som na dvojku zabudla. Ja som na ňu už zabudla. Rada by som aj zabudla tak nejako na túto knihu a myslela iba na dobrý film so skvelými hercami.

Knihu hodnotím na 5/10.

Pepa

One thought on “Diabol nosí Pradu

  1. […] Kniha, ktorú som nikdy nečítala ale páčil sa mi film: Lauren Weisberger – Diabol nosí Pradu Neviem, čo mám k tomuto povedať… Ako som mala vedieť, že to bola kniha??? A pri zisťovaní som čítala, vraj film bol lepší.. No, uvidíme. Dátum prečítania: 26.12.2016               Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.