Červený drak

Sága Hannibala Lectera začína!

28877

Názov: Červený drak

Autor: Thomas Harris

Rok vydania v originálnom jazyku: 1981

Žáner: horor, thriller, krimi

Séria: Hannibal Lecter

Diel: 1.

“Jednu věc však děláte zcela přirozeně správně – správně se přede mnou třesete.”

Will Graham je súdny znalec na dôchodku po tom, ako pomohol FBI dostať dvoch sériových vrahov, vrátane psychopata psychológa Hannibala Lectera. Teraz ho jeho priateľ z FBI Jack volá späť, pretože potrebujú pomoc s prípadom “Králíčka Zubáčka”, ktorý zatiaľ za dve noci zabil dve rodiny obzvlášť odporným spôsobom. Dokáže to Will znovu?

“Myslím, že bych ti byl k ničemu. Už o tom nepřemýšlím.”
“Opravdu? Chytil jsi dva. Poslední dva, které jsme měli, jsi chytil ty.”
“Jenže jak? Dělal jsem to samý, co ty a všichni ostatní.”
“To není tak úplně pravda, Wille. Je to v tvém způsobu myšlení.”

Tak po prvé, vôbec neviem, čo na tom bolo hororové. Začínam spieť k myšlienke, že horory sa nedajú ako horory čítať (po experimente s Kingom sa rozhodnem definitívne). Jediné, čo tam bolo “hororové” boli tie krvavé opisy, ale to by pokojne mohlo spadať pod thriller.

“Ze zdí, matrací a ze země se na něj rozkřičely krvavé skvrny. Dokonce i vzduch prosáknutý krví jako by se rozječel. Ten strašný jekot v tichém pokoji plném vysychajících skvrn jim prijel jako meč.”

Postavy boli dobre vykreslené, autor sa opieral o predstavenie spolu so znovupredstavením, pretože akoby čakal, že už o prípadoch Lectera niečo vieme. Každopádne sa nenechaj zmiasť, toto JE prvý diel série.

“Byly mnohem důležitější pro proměnu, kterou prošli, mnohem důležitější než jejich životy, o něž škemrali, a kterých se nechtěli vzdát.”

Séria sa volá Hannibal Lecter, no v tejto časti bol Lecter len… predstavený. Nachádzame ho vo väzení po tom, ako ho Graham chytil. Aj vo väzení je Lecter celkom spokojný, stále vykonáva vedeckú prácu a všetci sa ho boja alebo ho obdivujú VRÁTANE nášho Králíčka (píšem to po česky, lebo som to po česky čítala).

“Strach přichází spolu s představivostí, je to cena, kterou musí zaplatit; je to daň za představivost.”

Will Graham je rozhodne zaujímavá postava plná rozporov. Najzaujímavejšie je, že akoby sa bál sám seba, lebo ako dolapíte sériového vraha, ktorý akoby nerobil chyby? Asi len tak, že budete ako sériový vrah myslieť.

Rozhodne to bola kniha zaujímavá a už sa teším, ako si prečítam aj tie ďalšie. Jediná škoda je, že už viem, ako Lectera Graham dostane. Ale to sú výbery autorov, nie nás.

Kniha odo mňa dostane 8/10.

Pepa

One thought on “Červený drak

  1. […] Nový žáner (pre mňa nový): pre mňa to bol horor, konkrétne Thomas Harris – Červený drak Že čo? A keď poviem Hannibal Lecter, to vám už niečo hovorí? No tak prvý diel tejto série. Znova aspoň prečítam nejakú tú “klasiku”. Dátum prečítania: 7.1.2017                          Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.