Čo žerie Gilberta Grapea

“Nikdy nechcem ľutovať. Ľútosť je to najškaredšie slovo.”

51mxxyzcxjl

Názov: Čo žerie Gilberta Grapea

Autor: Peter Hedges

Rok vydania v originálnom jazyku: 1991

Žáner: súčasné, YA

Séria:

Diel:

“How can you kill a man who’d already been dead for years?”

Gilbert Grape vedie obyčajný život. Aspoň to tak navonok vyzerá. Vo svojom vnútri sa však mladý 24-ročný človek búri proti svojmu osudu v meste, kde sa večne nič nedeje – v Endore.
Jeho brat Arnie je žijúci zázrak, matka natoľko obézna, že celé dni len sedí pred televíziou, mladšia sestra práve dospieva a na tej staršej, Amy a na ňom samom spočíva osud rodiny.
Navonok je však len normálny mladý muž.

Znova raz kniha, ku ktorej som sa dostala prostredníctvom filmu. Ak ste ho videli, som veľmi rada, ak nie, pozrite si ho! I keď je už starší (ako sa to vezme), myslím si, že stále má čo dať – je úžasne spracovaný a.. hrajú tam Johnny Depp a Leonadro DiCaprio!

Toto však nie je recenzia a upútavka na film, som tu preto aby som vám predostrela knihu, podľa ktorej bol film natočený.

Myslím, že s viacerými ľuďmi by som sa zhodla, keby som povedala, že film bol verným spracovaním. Poznáme tie, ktoré vynechávajú, nespomenú alebo obmenia dôležité udalosti, no tu nebolo takých momentov veľa. Film a kniha ako celok sedia.

Kniha je však predsa len o niečo viac, ako to vždy býva. Až tu sme naozaj nazreli do života Gilberta z jeho bezprostredného pohľadu na vec, tu sme pochopili jeho zmýšľanie do väčšej hĺbky a videli jeho boje – boje mladého človeka.

Dielo má len niečo cez 25 rokov, no i tak by som povedala, že doba sa za ten čas veľmi zmenila, preto tu vidíme istú “dobovosť”. Pre tých z nás, ktorí sme nežili v 90-tych rokoch mohlo byť toto skvelé objasnenie života vtedy, čo ja osobne na knihách milujem – keď vás zoberú do iného obdobia a zoberú vás tam hodnoverne.

V knihe sa nachádzalo veľa krásnych myšlienok. Autor zachádza do hĺbky, kritizuje spoločnosť a ukazuje nám na tejto rodine útrapy a úskalia života, tak ako jeho kruté pravdy.

“He loves to hide, but only if you take the time to find him. And while I suspect that’s true for most people, only a retard or a kid would admit it.”

“Wait a minute, I’m thinking, was this another one of those conversations where what is meant and what is being said are not the same thing?”

Keď mal Gilbert 7 rokov, jeho otec spáchal samovraždu, čo je i dôvod prečo sa jeho mama tak zničila. Najprv sa len napchávala, aby zahnala žiaľ, priberala a priberala až prestala vychádzať z domu a jej obezita sa dostala do štádia kde sa pomaly nedokázala ani postaviť od televízie. Podlaha sa pod ňou pomaly prepadáva a jej vlastné deti sa o ňu musia starať.

Od Bonnie/Gilbertovej matky je tento prístup nesmierne nezodpovedný, celú knihu som sa na ňu hnevala za to, že sa tak spustila keď ju jej deti potrebovali najviac a nechala ich starať sa o všetko, vrátane dvoch malých bábätiek – mladšej Gilbertovej sestry a Arnieho.

O diele sa nemôžeme baviť bez toho, aby sme spomenuli Arnieho. Je to 17-ročný chlapec a je mentálne postihnutý. Miluje svojho brata Gilberta a ešte veľa.. čudných vecí. Jeho postava celej knihe dodáva “nevinnosť”, Arnie je akoby niečo čisté vo svete kde je všetko poškvrnené, a Gilbert to vidí.

“You don’t shine, Gilbert. You shimmer. You hear?. You shimmer!”

Gilbert je skvelý hlavný hrdina. Autor o ňom nemá idealizovanú predstavu, je to skrátka normálny chalan s existenčnými ale aj rodinnými problémami, ktoré rieši po svojom a ako najlepšie vie. Plus nejaké tie vtipné poznámky..

“He sees me through the glass. We both nod like we give a small shit about each other.”

“Some days I hate all those who know my name.”

Čo žerie Gilberta Grapea je krásna kniha o rodinnom pute, o komplexite života a obete. Bola skvelá, určite si ju nenechajte ujsť pomedzi prsty!

Moje hodnotenie: 8,5/10.

Evi

 

 

One thought on “Čo žerie Gilberta Grapea

  1. […] Kniha s jedlom v názve: Peter Hedges – What´s Eating Gilbert Grape Neviem či ste videli film, no ja hej. Znovu – práve preto som si vybrala túto knihu. Pretože viem, že bude skvelá už len kvôli jej filmovej verzii, a že mám aj dôvod ju čítať, nejdem ju čítať len pre srandu králikov. Dátum prečítania:                                        Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.