The Mezzanine

Dokážete čítať myšlienky iného človeka?

247000

Názov: The Mezzanine

Autor: Nicholson Baker

Rok vydania v originálnom jazyku: 1988

Žáner: fikcia

Séria:

Diel:

“That was the problem with reading: you always had to pick up again at the very thing that had made you stop reading the day before.”

Novela, ktorej väčšina deja sa odohráva vo výťahu. Sprevádza Howieho, mladého úradníka, jeho hodinovú obednú prestávku a jeho myšlienky.. hlavne jeho myšlienky.

Howie je pre nás ako postava nejasný. Nedozvedáme sa jeho meno, jeho práca je viacmenej neznáma a nepovie nám nič o jeho rodine. Namiesto toho nám rozpráva svoje myšlienky tak, ako mu prídu.

Toto normálne nie je žáner, ktorý čítavam, i keď sa novým nebránim. Vrhla som sa do tejto knihy kvôli našej zimnej challenge a nemôžem povedať, že by som ľutovala.

Od začiatku ma zaujala hlavne kvôli nejasnej, no pútavej anotácii, ktorá vo mne zanechala množstvo otázok. Bude mať kniha dej? Kam knihou autor mieri?

Kniha vyzerala filozoficky a do istej miery určite aj bola, no myslím si, že to hlavné v nej bolo dávanie pozor na detaily. Sústredenie sa na tie najmenšie maličkosti bolo pre autora nesmierne dôležité.

Snaha novely bola zachytiť chaos v mysli každého človeka, čo sa dnešným knihám a ani tým predtým veľmi nedarí. Išlo tu o znázornenie myšlienkových pochodov obyčajných ľudí.

Dostali sme sa preto od vývoju stavby slamky po typy linolea.

“The whole point of straws, I had thought, was that you did not have to set down the slice of pizza to suck a dose of Coke while reading a paperback.”

Kniha sa tiež sústredí na Howieho spomienky z detstva a na to, že skutočne dospeje až keď bude mať rovnaký počet “dospelých” spomienok ako tých detských.

“Mugs have replaced cups because mugs have “larger handles allowing a pluralism of grasps” and “have become places for people to proclaim allegiances.”

Myslím, že na to, že dielu skoro chýba dej, v sebe drží výnimočné myšlienky a pre všetkých tých, ktorí majú radi tento typ čítania ju vrelo odporúčam!

Knihe dávam 5/10.

Evi

 

Advertisement

One thought on “The Mezzanine

  1. […] Kniha, ktorá sa odohráva na neobvyklom mieste: Nicholson Baker – The Mezzanine Dej sa odohráva zväčša vo výťahu, čo môže (ale nemusí) byť zaujímavé. Je tu ale i niečo iné, čo ma zaujalo, tak sa neviem dočkať čo sa z diela vykľuje. Dátum prečítania: 8.1.2017                           Recenzia: TU […]

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.