Becoming Calder

Vzdáte sa pre lásku vlastného osudu?

21405545

Názov: Becoming Calder

Autor: Mia Sheridan

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: romantické, súčasné, YA

Séria:

Diel:

“Eden, I vow this. My heart is yours. My life is yours. My body is yours. My art, my dreams. You own each and every part of me.”

V Amerike je miesto bez elektriky, bez kanalizácie či iných vymožeností moderného sveta. Je to miesto, kde je veľmi málo možností na kreativitu a ambície. Je tu však chlapec, ktorý má srdce bojovníka a dievča so srdcom plným odvahy. Obaja si dovolia dúfať v niečo viac. V slobodu.

Každý čitateľ sa teší na knihu, ktorú si vybral, no veľký rozdiel tu robí autor. Ak ho nepozná, cíti normálne nadšenie a očakávanie, no pri autorovi, ktorého miluje a verí, že každá jeho kniha je skvelá? Tu je tento pocit obohatený ešte niečím špecifickým – srdce sa rozbúcha sto ráz rýchlejšie a  – vedomím, že sa má na čo tešiť, a že to znovu bude nezabudnuteľný zážitok.

Až na pár výnimiek (ktoré má každé pravidlo) sa mi autori, ktorých dielo sa mi raz páčilo, páčia aj ďalej, čo je úplne najviac prípad Mii Sheridan (a Colleen Hoover, J.K.Rowling… 😀 ). Jej knihy môžu byť navonok “len” romantické, no vždy skrývajú myšlienku a pýšia sa originálnym dejom, kde neviete čítať dostatočne rýchlo.

Táto kniha sa mi teda, ako ste už možno pochopili, veľmi páčila.

“And somewhere deep down inside, somewhere where there were no rules and no limits, somewhere where only the beating of my own heart could be heard, love took root.”

Na začiatku knihy vidíme stratené a zúfalé dievča potulujúc sa nočnou ulicou -Eden. Kniha je teda písaná retrospektívne, Eden sa vracia k tomu, čo zažila v komunite.

Prostredie v akom sa to odohrávalo bolo asi prvé, čo ma zaskočilo. Komunita, v ktorej hlavné postavy žijú sa vzdala akýchkoľvek technológii či dokonca teraz v Amerike normálnych vecí – tečúcej vody.

Bola to komunita, ktorá si zakladala na božstvách a verila, kvôli Hectorovi, ich vodcovi a “spasiteľovi”, že príde veľká záplava a po nej sa stretnú s bohmi v Elýziu (niečo ako grécka mytológia). Nepoviem vám, či to tak nakoniec bolo alebo či to boli len fanatické výmysly, to pochopíte počas čítania.

Bolo to miesto, kde ľudia nemohli snívať, nemohli tvoriť, museli len poslúchať a robiť čo sa od nich očakávalo.

Eden je dievča, ktoré ich malo v jeden deň spasiť. Nikto nevie odkiaľ pochádza, no v deň jej 18tych narodenín sa má vydať za Hectora (ktorý je mimochodom o dosť starší) a tým naplniť svoj osud.

“There’s no sense of satisfaction in something you didn’t do anything to achieve.”

Celé toto nepríde divné nikomu len Eden, Carterovi a Xanderovi, Carterovmu najlepšiemu kamarátovi. Počas čítania som naozaj nechápala ako mohli byť tí ľudia takí naivní.. ako ich mohol Hector zblbnúť až tak, že prijímali fyzické tresty, či iné zvrhlé veci preto, lebo si mysleli, že im to pomôže.

“I am yours. I’ve always been yours. I’ll be yours here on earth, in Elysium. I’ll fight the gods if I have to. I’ll stand before them and declare it.”

Počas celej knihy mi srdce išlo vyskočiť z hrude. Bola to tak dobre napísaná kniha, že som sa od nej nevedela odpútať ani keď som ju zrovna nečítala a zostala so mnou aspoň týždeň. Znovu sa mi miešali pocity – musím rýchlo čítať a strach z toho, že to dočítam a bude koniec.

Je to príbeh o dvoch srdciach, ktoré si už odmalička vytvorili silné puto. Je to o túžbe po slobode, o túžbe po živote. Nechceli sa podriadiť, chceli snívať a byť šťastní.

“If this is the last piece of heaven I get before I’m dragged down to hell, then I’ll gladly take it.”

Dokonalé písanie Mii Sheridan je niečo, čo by si mala každá tínedžerka zažiť. Je to jedinečné, pútavé a výnimočné s veľkou kopou romantiky, tak hor sa do toho!

A ak ste si prečítali túto knihu, určite si nenechajte ujsť jej pokračovanie – Finding Eden.

Moje hodnotenie: 9,5/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.