Ako chutí moc

Ako by ste sa zachovali vy, keby ste mali moc?

k734-big

Názov: Ako chutí moc

Autor: Ladislav Mňačko

Rok vydania v originálnom jazyku: 1968

Žáner: povinné čítanie

Séria:

Diel:

“Státník má umírat na infarkt, to je nejdůstojnější obchod. Puklo mu srdce pod tíhou povinností.”

V románe sa rozoberá život mŕtveho štátnika, prvého muža v krajine a to, ako ho moc dokázala zmeniť. Začína sa štátnikovým pohrebom a je rozprávaný retrospektívne pomocou Franka, bývalého priateľa mŕtveho. O jeho živote sa dozvedáme cez Frankove spomienky, či už opisované kriticky, obhajujúco alebo nostalgicky. Pomaly si vytvárame obraz štátnika.

V celom románe sa ani raz nespomenie štátnikovo meno, čo je podľa mňa úžasné. Môžeme si tu dosadiť koho len chceme, či prezidenta, premiéra, kancelára, skrátka prvého človeka v krajine. Posnažil sa o to, aby sme mohli zapojiť svoju predstavivosť a v tomto prípade to bol podľa mňa správny ťah. Dodalo to knihe tajomno.

Frank je nespokojný so svojou prácou, no robí si ju poctivo. Je to dobrý chlap, ktorý ľúbi svoju manželku napriek tomu, že jej to často nedokazuje. je verný, spravodlivý, úprimný.

“O čo nikdy nestál,stalo sa mu každodenným chlebom. Banketový reportér. Chodil po tribúnach, javiskách, cvakal a cvakal.”

Frank sa v mŕtvom snaží úporne hľadať niečo dobré, hľadať to, čo zostalo po jeho najlepšom kamarátovi. Cez svoje spomienky nám približuje aký bol odvážny, oddaný, no i prísny a hlavne morálny. Cez poprepletané útržky spomienok sa však dozvedáme i jeho temné stránky. To, ako málo bol odolný oproti moci, ako sa ňou nechal zlákať a celkom ho zmenila.

“Od tých čias až do nedávna boli neprestajne spolu, v dobrom i zlom.”

Tým, že je to povinné čítanie sa do toho mnohým pravdepodobne nechce, no i keď tu boli zdĺhavé opisy a nebolo to jednoduché čítanie, na aké sme viacerí zvyknutí – bol to úžasný zážitok. Nad knihou sa dá i poriadne zamyslieť a každý si v nej nájde niečo, čo sa mu zapáči.

Vždy si len treba predstaviť, v akej dobe bola písaná. Táto kniha bola napríklad dlho odmietaná pre tabu témy – moc, spoločnosť a politika v jednom. Ľudia, ktorí si ju mohli nejako zaobstarať ju museli skrývať a čítali ju s veľkým nadšením. Skúste sa preto do nich pri čítaní trochu vžiť.

“Ako ti chutila všetka tá moc, čo si mal vo svojich rukách, ty mŕtvy?”

“Kedysi si býval zdravý, mocný, plný elánu.A šťastný. Zintezívnilo sa tvoje šťastie? Priniesla ti moc ďalšie šťastie, alebo nahradila bývalé nejakým iným?”

Knihu hodnotím na 6/10.

“Dopustil sa nejednej hanebnosti, neraz zneužil moc, ktorá mu nepatrila, zapríčinil nejedno ľudské nešťastie. Ale to všetko bolo predsa len akosi cítiť človekom. Jeho pohnútky, jeho motívy, jeho kroky neboli vždy dôstojné, ale vyplývali z ľudských, i keď nie čistých a správnych pohnútok. Bol to predsa len človek. Chybujúci. Možno aj biedny a nešťastný človek.”

Evi

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

Advertisement

One thought on “Ako chutí moc

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.