Nočný cirkus

Otvárame za súmraku, zatvárame za úsvitu

9361589

Názov: Nočný cirkus

Autor: Erin Morgenstern

Rok vydania v originálnom jazyku: 2011

Žáner: fantasy, romantické, historická fikcia, fikcia

Séria: žiadna

“Ľudia vidia, čo si želajú vidieť. A vo väčšine prípadov tiež to, čo im povedia, že vidia.”

Tajomný príbeh cirkusu, Cirkusu snov, ktorý sa zjaví neočakávane, otvára sa len v noci a vnútri vidíte zázraky, aké inde nie. Kniha vás prevedie nielen cirkusom, ale aj jeho pozadím, ako to, že vlastne zmizol a tým je prepletený aj osudový ľúbostný príbeh a príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí si svoj osud nevybrali.

“Ale sny sa vedia zmeniť v nočné mory.”

Keď som si túto knihu vybrala – a zase asi neprečítala obsah alebo na to, o čom má byť celkom zabudla – myslela som si, že to bude niečo ako Darren Shan, kde bol tiež akýsi nočný cirkus.

Ak si náhodou myslíte to isté, respektíve ten cirkus si tak predstavujete, mýlite sa. Ak ste Darrena Shana nečítali, tak v súvislosti s touto knihou to ani nečítajte. 😀

No a že už spomíname iné knihy, tak bez zjavného súvisu spomeniem aj to, že mi pripomenul knihu Erebos. A ako nad tým rozmýšľam, pripomína mi to Erebos čoraz viac. Dejom nie, ale najmä dvoma inými dôležitými vecami.

Prvou z nich je fakt, že o tej knihe nevie toľko ľudí, je od takmer neznámej autorky a pritom je tá kniha úžasná.
Druhou vecou je to, že tak ako ma poznačil Erebos pri počítačových hrách, že už nikdy asi nenájdem tak skvelú hru (a to ani neexistuje!), tak vďaka Nočnému cirkusu asi už nikdy nenavštívim žiaden cirkus, pretože tomuto (neexistujúcemu) sa žiaden nikdy nevyrovná.

“Je to ako vstúpiť do rozprávky pod závojom hviezd.”

O tomto cirkuse by som chcela chvíľku básniť. Cirque des revês, pretože tak sa ten cirkus volá (v preklade Cirkus snov), je jedným slovom úžasný. Viacerými slovami? Nadpozemský, jedinečný, čarovný, záhadný, ohurujúci. Je to všetko, čo by ste si mohli v cirkuse želať. Cirkus je striktne čierno-biely, kostýmy, stany, zvieratá, nástroje, vlasy. Na začiatku zaplatíte vstupné a potom sa prechádzate areálom, niektoré vystúpenia vidíte už vonku, pre ostatné musíte vojsť do stanov a za jednu noc všetko nestihnete. Nájdete tu živé sochy, bludiská, iluzionistku, akrobatov bez sietí, cvičené šelmy, hadiu ženu, všetko. Ak dostanete hlad, nájdete tu stánky, to isté platí pre smäd. A možno prídete aj ďalšiu noc a ďalšiu. A jednej noci cirkus zmizne bez stopy a na inom mieste sa bez ohlásenia zjaví.

Už po tom slovnom zážitku viem, že by som sa bez váhania pridala k rêveurom, čo sú nadšenci do tohto cirkusu, z ktorých niektorí cirkus prenasledujú.

Ale dosť k cirkusu, venujme sa radšej knihe ako takej.

“Ľudia ničomu veľmi nevenujú pozornosť, kým im k tomu nedáte dôvod.”

Napriek tomu, že dej sa odohráva na prelome 19. a 20. storočia, tak som nemala z toho vôbec historický pocit, no možno len v okamihoch, keď komentovali oblečenie (tvrdiak pre mužov, rukavičky pre ženy 24/7, to sú dnes už prežitky) ale inak to je nadčasové.

“Tiež som si na tomto strome niečo želal.”
“Čo to bolo?”
“Želal som si ju.”

Kniha sa číta výborne, jediné, čo ma miatlo bola časová nesúslednosť, ale nakoniec všetko do seba zapadlo.
Ale musím sa trochu hnevať na korektorov a prekladateľov alebo kto má tieto veci na starosti- v časovom údaji na začiatku jednej kapitoly miesto 1885 napísali 1985! A verte mi, človeka to dopletie, dlho som musela uvažovať, ako je to možné. Prosím dávajte si na takéto veci pozor najmä pri tomto type kníh.

Pre všetky skvelé faktory knihu hodnotím na 9,5/10.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Nočný cirkus

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.