Far From You

Niektoré značky nevyblednú. Žiadnym spôsobom.

Názov: Far From You

Autor: Tess Sharpe

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014

Žáner: YA, mysteriózne, súčasné, romantické, LGBT+

Séria: žiadna

Sophie je “čistá” už viac ako deväť mesiacov, no po tom, ako neznámy vrah zabil jej najlepšiu priateľku Minu a vo vreckách Sophie našli drogy, nikto jej neverí. Preto sa práve vrátila z odvykačky a plánuje nájsť vraha svojej najlepšej priateľky.

“She died scared and in pain, and I felt it – when she went, when she left, I felt it. Don’t you dare tell me I haven’t dealt with that. Every day, I deal with it.”

No dobre, najprv preberieme pre našu stránku celkom nový žáner, teda LGBT+, respektíve ako to bolo v tejto knihe. Už dosť skoro sa dozvedáme, že vzťah Sophie a Miny nebol vyslovene len najlepšie kamošky navždy, že v sebe videli všetko (no dobre, to je ešte celkom normálne), ale zároveň sa aj priťahovali a tak. Kniha vám ten ich vzťah nejako vyslovene nepchala do očí, takže je to aj vhodný vstup do tejto tematiky (ale aj bisexuality, ku ktorej sa nám priznala Sophie).

“Everywhere I look, there she is. I can’t escape her if I try.”

Než sme na to prišli, vlastne AJ KEĎ sme na to prišli, stále som Sophie dávala dokopy so skvelým bratom Miny, Trevom. A až do konca knihy nebolo jasné, ako to s nimi dopadne a práve toto napätie stupňované najmä orientáciou Sophie knihe dodávalo veľa.

“Trev looks at me like he’s a masochist and I’m the embodiment of pain.”

Inak čo sa drogovej tematiky týka (bola závislá od liekov, nie od Drog), tak sa mi vykreslenie páčilo viac ako v niektorých iných knihách, ktoré som čítala, napríklad Crank, kde to bolo skôr o… pocitoch, my sme tam boli doslova v mysli závislej KEĎ bola závislá. Zvláštne.
Tu to však bolo lepšie, hrdinka nám to vykreslila jasnejšie, zrozumiteľnejšie.

Keď hovorím o vykresľovaní… Kniha sa odohráva vo viacerých časoch, aby som to tak povedala. Jasné, máme tu súčasnosť. Potom tu máme čas, kedy bola na.. odvykačke u tety, odkedy bola ozaj 9 mesiacov čistá a chvíle po ňom aj cez vraždu. A nakoniec úseky z detstva, ktoré nám približujú vzťah Miny a Sophie. Narozdiel od iných kníh s rôznou časovou líniou, tu ma to nemiatlo vôbec, autorka má u mňa veľké plus.

“I hate that you were the one who survived. I hate that I was relieved when I heard you were okay. I just… hate you.”

Knihu preto odporúčam ako vstup do témy LGBT+ a ako ponor do sveta drog a závislostí, a to nielen tým, ktorí takéto veci už čítajú (vy si to prosím prečítajte určite), ale aj takým, ktorí by po tejto knihe siahali len s veľkými pochybnosťami.

“I’m too in love with the idea of more and numb and gone.”

A na záver knihu hodnotím na 7/10.

Pepa

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.