Mlčanie jahniat

Ženy zodraté z kože a pomôcť môže zase len jedna osoba – obávaný Hannibal

Názov: Mlčanie jahniat

Autor: Thomas Harris

Rok vydania v originálnom jazyku: 1988

Žáner: horor, thriller, krimi

Séria: Hannibal Lecter

Diel: 2.

Po slobode behá vrah, ktorý ženy zabije a potom ich zoderie z kože. Na prípade pracuje náš starý známy Jack Crawford, ale nováčikom je pre nás Clarice Starlingová, študentka Akadémie FBI, ktorú pošlú na výzvedy k dr. Lecterovi. Ten s ňou z istých dôvodov spolupracuje…

Mlčanie jahniat je známy film, preto mi až teraz napadlo pozrieť sa na to, ako tam Hannibal Lecter vyzeral. A nielen tam, ale aj v seriáli. Nuž… Predstavovala som si ho takto?

        

Eeeeeeech… nie 😀

No, ten seriálový je o niečo podobnejší pravde.

Z Lectera v knihe mám hlavne dojem uhladeného muža, ktorý svoju psychopatickú stránku nejako veľmi nevystavuje. Z pohľadu na Hopkinsa mám presne opačný pocit, k nemu by som ako k psychiatrovi teda určite nešla… A asi by som dobre spravila 😀

Naozaj ma sklamalo, že dej nie je HLAVNE o Hannibalovi. Ten je taký zaujímavý, že by som chcela len knihu o tom, ako vníma on svet. To by bolo… Hlavne preto, že je čuchovo založený a rád by jedol ľudí 😀

“Zlo je len ničivé? Ak je to tak jednoduché, tak búrky sú zlo. A máme aj oheň a krupobitie. V poisťovni to vždy uvádzajú ako Boží zásah.”

Druhá vec, ktorá ma vážne sklamala je, že tu nevystupuje Will Graham, ktorý Lectera dolapil a figuroval ako hlavná postava aj v prvej knihe. Tu bolo len jednou vetou spomenuté, že je teraz z neho alkoholik.

Naozaj ma dostal aj fakt, že iné postavy medzičasom fakt zostarli, že si ich už asi veľmi neužijeme.

Clarice Starlingová… Filmovú vám ani ukazovať nebudem, tá sa mi vôbec nepáči. Starlingová mi v deji príde taká dosť nasilu. Nie je ešte ani agentka, takže sa do centra diania dostala omylom?? Vlastne je to náhodná hlavná hrdinka??? Divné. Rovnako sme nemali veľmi náhľad do jej vnútra, minimálne som nemala ten pocit, a preto to, ako reagovala na Lectera mi prišlo trošku zvláštne.

Ešte niečo tak všeobecne ku knižným hororom.. Neviem, či ste takéto knihy už čítali, napríklad Kinga… V skutočnosti to ani len nie je veľmi nechutné alebo strašidelné. Jasné, ste v napätí a ak sa ozaj do detailov zamyslíte nad tým, čo sa tam deje (VAROVANIE PRED NEVHODNOU SCÉNOU opisy toho, ako Lecter donútil niekoho odrezať si tvár, respektíve ako on sám dokázal znivočiť niekomu tvár, či opisy žien zodratých z kože), tak to ani nie je také hrozné, asi iba ako každá ďalšia akčná scéna. A len tak mimochodom, vo filme vo vás tú náladu vyvoláva napríklad aj vysokofrekvenčný zvuk, ktorý “nepočujete”, ale vaše uši ho aj tak registrujú.

Inak je to výborná kniha, zaujímavo sa číta a hlavne… počkajte si na tváre ľudí, až im mierne detailne vykreslíte, čo čítate 😀

“Nič ma nevytvorilo. Už som taký bol.”

Odporúčam všetkým tým, čo to už videli, fanúšikom hororov, psychologických rečí a hlavne… vyspelým čitateľom. Nechceme poznať ľudí v príliš mladom veku.

Knihu hodnotím na 7.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.