Poison Study

Zvolili by ste si rýchlu smrť, alebo nečakanú otravou jedla?

Názov: Poison Study

Autor: Maria V. Snyder

Rok vydania v originálnom jazyku: 2005

Žáner: YA, fantasy

Séria: Study

Diel: 1.

Yelena bola odsúdená na smrť za vraždu, no tesne pred popravou jej ponúknu prácu. Nebezpečnú prácu. Stať sa ochutnávačkou jedla samotného najvyššieho veliteľa Ixie. V krajine vládnu prísne pravidlá a jedno z nich hovorí o tom, že všetci mágovia sú neželaní a Yelena zrazu objavuje svoje magické schopnosti…

“Pripime si na Yelenu, našu najnovšiu ochutnávačku jedál. Nech vydržíš dlhšie, ako tvoj predchodca.”

Dovoľte mi povedať, že táto kniha má v sebe všetky najlepšie veci:

  • jedlo – akože, jedlo zlepší všetko
  • jedy – jedy sú takmer tak skvelé ako jedlo
  • vymyslenú krajinu – super, hlavne ak to nemá črty reálnej krajiny
  • jedlo – opakujem sa?
  • jedy – aha, asi áno
  • mágiu – mágia zvykne vylepšiť veľa vecí
  • intrigy – ÁNO!!!
  • schopná hlavná hrdinka – EŠTE LEPŠIE
  • nenápadná dávka romantiky – ktorá sa dá ignorovať, no mierny náznak tam je, dosť na to, aby to bolo zaujímavé

Jedy sú skvelé. Podľa mňa je to jeden z najlepších spôsobov vraždy čisto hypoteticky, samozrejme. A okrem toho, miešanie jedov, to je skoro ako miešanie elixírov a všetci vieme, že elixíry, to je mágia! A každý z nás si zaslúži byť aspoň trochu mágom, no nie?

Aha, mágovia. Toto bol taký dosť nezvyčajný prvok. Zvyčajne sú mágovia uznávaní, obávaní no rešpektovaní. Tu nie. Tu boli skôr obávaní.

Zaujímavý bol aj celý svet. Ixia po štátnom prevrate pod vedením Komandéra/najvyššieho veliteľa/… znela trošku ako niektoré režimy, ktoré sme už videli. No tentoraz to celkom fungovalo. Všetci mali prácu a pracovné oblečenie ľudí presne zaraďovalo, takže nikto si vás nemohol pomýliť. Krajina rozdelená na menšie časti, ktoré sa líšili asi tak farbou odevu. Čakali nás nové pokrmy, nové zvieratá, nové jedy (asi? Až tak dopodrobna som sa tým nezaoberala).

Prísne boli aj pravidlá pri trestných činoch. Yelena bola odsúdená za vraždu, no nikto sa jej neopýtal, prečo to spravila. Pravdupovediac by im to asi ani nevysvetlila, ale oni sa ani nespýtali, žiadne poľahčujúce okolnosti, len viac-menej istá smrť.

“I peered deeper and found my soul. A little tattered and with some holes, but there all the same. It had always been there, I realized with shock.”

Yelena bola výbornou hlavnou hrdinkou, po dlhom čase som si ju užila. Bola celkom chytrá, vynachádzavá, fyzicky schopná ale nie prehnane. Jednoducho hlavná hrdinka, akú táto kniha ozaj potrebovala.

Ďalšou zaujímavou postavou bol Valek. Je to hanba ale ja doteraz neviem, koľko mal asi tak rokov. Raz sa spomenulo, že možno cez 30, ale potom ??????? Bol ozaj schopný, no energetický a názory a vedomosti hovorili skôr o vyššom veku.
V každom prípade práve jeho “sivosť” bola na ňom tak zaujímavá. Valek lojálny Komandérovi, no inak sa nebojí vraždiť? Výnimočné vedomosti o jedoch, majster špión, no popri tom umelec? Veľmi rýchlo sa stal mojou obľúbenou postavou, aj keď som netušila, čo sa z neho stane.

“Každý v živote si vyberá. Niekedy dobre, niekedy zle. Ale to je život.”

Autorka sa tiež zaujímavo pohrala s postavami, takže ste si nemohli byť istí, či je postava kladná, záporná, kladná a potom záporná, záporná a potom kladná, kladná a záporná no kladná… Chápete. A stále neviem!

Kniha mala svoj mínus. Vzhľadom na množstvo dystopických kníh, ktoré čítam som nevedela asi pol knihy, či je Ixia myslená ako vymyslená fantasy krajina, alebo krajina po katastrofe? A mal to byť modernejší alebo stredovekejší svet? Nakoniec asi stredovekejší. Ale ktovie.

“Trusting is hard. Knowing who to trust, even harder.”

Zhrnuté a podčiarknuté musím si prečítať ďalšie diely. Ešte že ich je toľko.

A… musíte si to prečítať aj vy! Zlá vec je, že sa preklad ani len nechystá, no ak máte záujem, chuť a snahu, prosím, prečítajte si to po anglicky.
Kto si to má prečítať? Takmer hocikto! Tínedžeri, dospelí, chlapci a aj dievčatá, romantické duše, travičské duše, fantasy duše….

Knihu hodnotím na 9,5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.