Psia duša

Psík, ktorý si na začiatku tohto roka cez filmové plátno prebojoval cestu do mnohých sŕdc je i tentokrát filmovým spracovaním knižnej predlohy. Film, ktorý mal obrovský úspech je teda len prenesením predstavy W. Brucea Camerona z fiktívnosti do reality, a i keď je film úžasný, nevyhli sa pár zjednodušeniam, ktoré pozorným ale i nepozorným očiam čitateľov nemohli ujsť.

Psia duša bola vo všetkých ohľadoch úžasná. Či kniha, či film, obidva sa ma dotkli, nemohla som sa prestať usmievať a prežívať to s malým Baileym a jeho ľuďmi. Najprv som na tom bola v kine a neskôr som si musela prečítať knihu, no v tomto prípade mi to vôbec nevadilo. I tak bolo čítanie knihy zážitkom, pretože samozrejme prišlo niečo nové, o čom som vo filme nemala ani potuchy.

Ak vám to ešte nedošlo – POZOR SPOILERY.

Najprv by som chcela vyzdvihnúť maličké rozdiely, ktoré sa celkom dali stráviť:

  • Prvý život Baileyho je vo filme neskutočne skrátený! V knihe sa prvý psík volal Toby a mal celkom dlhý a mierne zanedbaný život, ktorý bol pre jeho ďalší psychický a intelektuálny rast veľmi dôležitý. Ale nie, vo filme sa musí znova narodiť hneď ako sa..prvýkrát narodí.
  • Hannah a Ethan sa vo filme spoznali inak ako v knihe. V knihe sa spoznajú keď Hannah donesie jeho starým rodičom koláčiky, no vo filme k tomu dopomôže Bailey na jarmoku. Nechápem načo to urobili. Je to síce nepodstatné, ale práve preto by nemali mať dôvod to meniť!
  • V knihe je hračka, s ktorou sa hrajú niečo medzi bumerangom, diskom a bejzbalovou loptou, no vo filme z toho urobili sploštenú ragby loptu.

Teraz k tým väčším, ktoré podstatne viac iritovali:

  • Todd je vo filme lepší. V knihe sa dvakrát pokúsi zabiť Baileyho a potom Ethanovi poleje dom benzínom a zapáli. Vo filme je však prezentovaný len ako chlapec, ktorý párkrát urazí Ethana a omylom mu podpáli dom.. Okej.
  • Namiesto Ellie je v knihe postrelený Jacob. Ellie tým pádom žije ďalej a zomiera až v starobe a Jacob ide do policajného dôchodku. Vo filme je naopak postrelená Ellie a umiera mu v náručí.
  • Toto vyprodukuje ďalšiu zmenu. Vo filme Ellie umiera a začína nový život ako malý psík Tino s Mayou. V knihe je však Maya policajtka, ktorá zdedí Ellie po Jacobovi, a s ktorou Ellie žije pokým spokojne neumrie ako stará fenka. V knihe je Elliin život rovnako dôležitý ako ten Baileyho, ale vo filme je ten, ktorý vyvstáva najviac ten s Ethanom. K tomu sa práve ideme vrátiť.
  • Vo filme sa Bailey vracia k Ethanovi, ktorý je už postarší pán, a ktorý ho pomenuje Buddy. Ethan raz pri hre príde na to, že Buddy je vlastne Bailey, kvôli triku, ktorý sa spolu naučili. V knihe sa však Ethan nedozvie, že Buddy je jeho psík Bailey. Som rada, že urobili túto malú zmenu vo filme, lebo po prečítaní knihy som bola na dne. Naozaj si to neuvedomil? Chudáčik Bailey!

Bailey tu však bol tak zlatý a pozorný ako mal byť. Myslím, že všetci sme ho milovali a trochu zmeny sme prekonali.

Rozdiely medzi knihou a filmom tu síce boli veľké, no myslím si, že podstatu knihy film veľmi pekne vystihol a dokázal divákov upútať, rozosmiať, či rozplakať. Pozrite si film, ak ste tak ešte neurobili ale hlavne si to prečítajte! TU je prípadne recenzia.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.