Enderova hra

Enderova hra je kniha (naša recenzia TU), ktorá sa stretla s veľmi pozitívnymi ohlasmi a takisto získala niekoľko cien za najlepšie sci-fi dielo. I keď vyšla v osemdesiatych rokoch, ešte dodnes lomcuje pocitmi mnohých čitateľov (napríklad tými mojimi). Sčasti k tomu dopomohlo i jej filmové spracovanie, ktoré bolo veľmi ospevované a populárne. Ako pri každom sfilmovaní knihy (nieto ešte pri takto úspešnom), i v Enderovej hre sa dajú nájsť menšie zmeny, ktoré až tak ľudí nenaštvú, no i tie veľké, nepochopiteľné. Poďte sa na ne so mnou pozrieť.

 

 

 

 

 

  • Aký je svet, čo sa v ňom deje a prečo, sa vo filme dozvedáme hneď na začiatku, zatiaľ čo v knihe sa jeho stav dozvedáme postupne, informácie zbierame pomaly a nie je to na nás “vybalené” v priebehu dvoch minút.. no toto chápem, je dobré, že to urobili.

 

  • Enderov výcvik sa v knihe začína už v jeho šiestich rokoch, do vesmíru teda odchádza ešte ako malé, no nadané dieťa. Vo filme je však od začiatku tínedžer a svoj výcvik začína relatívne neskoro.

 

  • Jeho čas vo výcvikovej škole tiež nie je zvlášť dlhý oproti knihe. V knihe sa Ender pomaly prebojováva až na vrchol. Vyrieši jednu úlohu alebo vyhrá a je pred neho postavená ďalšia, oveľa ťažšia. Nájde si kamarátov a je “prevelený” do inej jednotky. Všetko to má zoceliť jeho charakter, no vo filme by to vzhľadom na časovú líniu nebolo možné do takej hĺbky.

 

 

  • Nepáčilo sa mi, že vo filme vynechali celú jednu dejovú líniu! Bola síce vedľajšia, ale no tak, koho by nezaujímalo angažovanie sa Enderových súrodencov do politiky? Zmeny, ktoré priniesli desať a dvanásť ročné deti v chode sveta? Valentine a Peter boli géniovia takisto ako Ender. Vymysleli si prezývky filozofov (Demosthenes a Locke) a písali články, za ktoré by sa nemuseli hanbiť najväčší politici. Vo filme sa nič takéto nespomína.

 

  • Pre mňa asi najpodstatnejší rozdiel bol ten v Enderovom správaní sa a v jeho charakterových črtách. Vo filme je Ender dobrý, ba až milý chlapec, ktorý robí čo musí aby prežil na základni. V knihe sa však do hĺbky oboznamujeme s jeho vnútrom a poviem vám, nie je až také pekné. Ender mal odmala násilné sklony, dokonca jednému chlapcovi zlomil rameno a dvoch ZABIL. Nebol žiadne neviniatko, keď chcel vyhrať, urobil čo bolo treba. Nechcem ale povedať, že to nebola dobrá postava. Bolo mu to veľmi ľúto a nedalo sa inak len si ho obľúbiť.

 

Asi toľko k rozdielom medzi touto knihou a jej filmom. Povedzte mi ešte nejaké, určite ich je viac, no tieto mi prišli najvýraznejšie. Film sa mi veľmi veľmi páčil, ale viete ako to je.. kniha je neporovnateľne lepšia. 😀

Evi

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.