Havraní chlapci

Pátranie po magických čiarach a po pravej láske… ktorú nemôže pobozkať

Názov: Havraní chlapci

Autor: Maggie Stiefvater  

Rok vydania v originálnom jazyku: 2012

Žáner: fantasy, YA, paranormálne, romantické

Séria: Havraní cyklus

Diel: 1.

Blue celý život žije s jasnovidkami, no ona taký dar nemá. Preto keď raz uvidí vo výnimočný deň ducha chlapca, ktorý má zomrieť vie, že s tým bude mať niečo spoločné. Nepomáha tomu ani fakt, že jej je od detstva prisúdené zabiť svoju pravú lásku ak sa pobozkajú.
Gansey už roky netúži po ničom inom, ako nájsť kráľa Walesu, ktorý je podľa všetkého pochovaný v USA, ktorý potvrdzuje existenciu mágie a navyše vám splní prianie, až ho nájdete. Po ceste k sebe pozbieral ďalších chlapcov, ktorí by inak kamarátov nemali: extrémne chudobného Adama, násilníckeho a chladného Ronana, utiahnutého a mĺkveho Noaha.

“His face was just strange enough that she wanted to keep looking at it.”

Poviem vám… túto sériu som odkladala veľmi dlho. Dokonca aj keď som čítala prvé slová, tak sa mi do toho veľmi nechcelo. No nakoniec som sa cez to dostala a… Páni, stálo to za to!

Zase raz – a až ma to prekvapuje, ako často sa to stáva – mi sadla hlavná hrdinka. Blue bola vtipná z vtipné prostredia, bola excentrická no zároveň aj spoľahlivá a rozumná.
S chlapčenskými postavami to bolo horšie, chvíľku sme mali také talianske manželstvo, než som sa rozhodla, ako strašne rada ich mám. A to každého.
Na postavách bolo skvelé to, že hoci chalani mali svoje chyby (také očividné, Blue nebola až taká skazená), tak vo svojom vnútri boli vlastne milí a dobrí. Len to nevedia celkom ukázať.
Tu ma kniha donútila sa zamyslieť nad tým, aké nároky na nás spoločnosť kladie. A podľa knihy je to horšie, ak máte peniaze, čomu celkom verím. Poviem vám, nechcela by som tak žiť a vlastne by som tak ani nežila. Teraz to nie je celkom jasné, ale ak ste to čítali, tak asi viete, o čom hovorím.

Keď hovorím o tých komplikovaných postavách, tak by som spomenula aj ich rodinné vzťahy. Zatiaľ čo Blue a jej rodina bola jeden šialený extrém – toľko ľudí s darom- tak chlapci mali celkom iné starosti. Poviem vám, môžete si žiť s kým chcete a hovoriť si, aké je to zlé alebo uletené, ale je veľká šanca, že takto hrozné to nemáte.

Choďte oceniť svoju rodinu…

Tým sa dostávam k tomu, že kniha sa vlastne zaoberá dosť veľa problémami. Nielen teda romantika (no… ), hľadanie “mágie” a podobne, ale aj medziľudské a rodinné vzťahy.

Veľmi mi sadol aj autorkin štýl písania. Ja som vždy za pôvodnú verziu, takže napriek tomu, že je séria preložená, čítala som ju po anglicky. Autorka je výrazne vtipná a to vyslovene nenásilne….

“Aký máš názor na helikoptéry?”
“Ako to myslíš? Akože morálne?”
“Nie, ako dopravný prostriedok.”
“Rýchlejšie ako ťavy, ale nie až tak trvalé.”

“Ronan nepotreboval fyziku. Dokázal zastrašiť dokonca aj preglejku aby spravila to, čo chcel on.”

Niekoľkokrát som sa neudržala a časti knihy som fotila aj Eviktorú som navnadila tak, že ju už teraz číta. 

Čo viac vám poviem? Asi len toľko, že túto knihu/sériu odporúčam VŠETKÝM. No teda všetkým, ktorí milujú romantiku, fantasy, paranormálne knihy, ale aj vtipné viac-menej súčasné knihy, knihy YA alebo tínedžerské, milovníkom dievčenských ale aj chlapčenských kníh.

Knihu hodnotím na 9,5/10.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

3 thoughts on “Havraní chlapci

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.