Percy Jackson 1: Zlodej blesku

Milovníci Percyho Jacksona, pripravte sa na opätovnú frustráciu pri rozoberaní rozdielov medzi knihou a filmom.
A aby som nezabudla – ČLÁNOK OBSAHUJE SPOILERY, VSTÚPTE NA VLASTNÚ ZODPOVEDNOSŤ.

 

 

 

 

 

Knižná séria Percy Jackson sa dočkala obrovského úspechu. Rick Riordan, jeho jednoduchý, no skvelý spôsob písania a grécka či rímska mytológia nám úplne učarovali. Ani sme sa nenazdali a boli sme na Percym Jacksonovi závislí a netrpezlivo (až maniacky 😀 ) sme čakali na ďalší diel. Neviem ako vy, ale ja som sa naozaj nemohla dočkať posledného dielu Bohov Olympu ale… o tom potom.

Pri zmienke o filmovom spracovaní som sa zľakla i nadchla zároveň. Zľakla pre očividné dôvody – oni to TAK pokazia, celé čaro Percyho razom zmizne – a nadchla, lebo sa mi predsa len pozdával fakt, že Percy by mal prísť na plátno a osloviť širšie publikum. Hádajte, ktorý pocit bol správny? TEN STRACH.

 

Dôvodov bolo hneď niekoľko, najprv tie menšie, ktoré AŽ TAK nevadia (vadia):

 

  • Naši milí táborníci majú nosiť oranžové tričká s nápisom Tábor polokrvných, no vo filme ich vidíme v normálnom oblečení.

 

  • Annabeth v knihe bojuje so svojím nožom, no vo filme sa striedajú luk, meč alebo nôž.

 

  • Luke mal v knihe na tvári jazvu už odmala, no vo filme mu ju spôsobí Percy, keď ho poreže svojím mečom.

 

  • Vo filme sa nevidia ani nespomínajú náhrdelníky, na ktoré si táborníci po každom strávenom lete pridávajú nový prívesok a tvoria dokonalú spomienku na čas, ktorý tam prežili.

 

Teraz tie, ktoré ma štvali neskutočne:

 

  • Annabeth je vo filme brunetka s modrými očami, no v knihe má sivé oči a blond vlasy. Prečo to meniť? Čitatelia (a že nás nie je málo) ju mali zafixovanú ako blondínku a jej sivé oči boli Percym spomínané niekoľkokrát, prečo náš mýliť? Nepochopím.

 

  • Percy a Annabeth majú v knihe len 12 rokov, no vo filme majú už 16. Chápem, že takí mladí herci sa asi ťažšie hľadajú alebo na to bol iný divný dôvod, no v šestnástich mal Percy naplniť Veľké proroctvo, nie začínať so svojimi výpravami! Navyše je vysoko nepravdepodobné, že by prežil tak dlho bez tábora polokrvných, keďže polobohovia priťahujú príšery ako magnet.

 

  • Percyho sny, ktoré tvoria obrovskú časť deja vo filme poriadne nie sú. Toto ma dostalo, pretože veľká časť sveta polobohov spočíva v tom, že majú sny, ktoré ich prenesú do reality, ktorá sa práve vtedy odohráva hoc aj tisíc kilometrov ďalej. Vďaka snom sa Percy dozvedá veci, na ktoré by nemal ako prísť a preto mi prišlo hrozné, že im nebola kladená taká dôležitosť.

 

  • Percy a Annabeth sa v prvej knihe snažia byť k sebe len priateľskí a nemajú žiadne “romantické”, postranné myšlienky. Vo filme je viacero pohľadov či iných vecí, ktoré jasne naznačujú kam ich vzťah povedie. Viem, že je to hlavne tým vekom, no keďže v knihe majú 12, sú ešte trochu malí aby sa zapodievali takými myšlienkami, aspoň podľa Ricka Riordana.

 

Samozrejme sa do filmu nemohli vmestiť všetky scény z knihy, nie som zas taká perfekcionistka aby som to nevidela. Len mi zrovna tieto prišli zbytočné. Keď sa vám týchto rozdielov zdalo veľa, mali by ste si prečítať a pozrieť More oblúd, to ešte len budete zhrození.

Samotný Rick Riordan filmové spracovania (dosť kruto) odsúdil.. Hádam sa dočkáme seriálu!

Ale predsa len to bol Percy Jackson, takže som si užila tých pár momentov, ktoré zodpovedali knihe.

Dajte mi vedieť čo si o filme a knihách myslíte v komentoch. 🙂

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.