Žiarenie

Niekedy vidieť viac skôr škodí ako pomáha.

Názov: Žiarenie

Autor: Stephen King  

Rok vydania v originálnom jazyku: 1977

Žáner: horor, thriller

Séria: Žiarenie

Diel: 1.

Jack Torrance je bývalý alkoholik s násilníckymi sklonmi. Má normálnu, peknú, milú manželku Wendy a malého 5-ročného syna Dannyho, ktorý je trochu zvláštny. Danny vidí veci, ktoré sa stanú a práve takáto vízia Dannymu prezradí, že ich spoločný pracovný pobyt v hoteli Pekná vyhliadka, nebude pekný…

     

Podľa môjho názoru ak chce byť niekto rozhľadeným čitateľom, ktorý presne vie, čo ho baví, by mal prečítať určité knihy. Pre mňa do toho zoznamu, ktorý zatiaľ nie je veľmi jasný, no začína sa vážne črtať, patrí aj Stephen King. A tak som hľadala knihu, ktorú by som si od neho prečítala.
Všetkým je asi približne jasné, že King je kráľ hororov, ktoré kombinuje niekedy aj so sci-fi alebo fantasy. Nuž a tak som hľadala nejakú knihu, ktorou by som sa do jeho čítania dostala.

“She had never dreamed there could be so much pain in a life when there was nothing physically wrong.” 

Začala som Žiarením a úprimne, nebolo ľahké túto knihu prečítať. Totiž, čítala som ju viac ako týždeň. Celý príbeh sa veľmi vliekol, na môj vkus tu boli pridlhé opisy, ktorými sa dej veľmi nehýbal. Tým pádom mi oči utekali ktovie kam a tak som niekedy akoby preskočila dôležitý detail alebo dva.

“Every big hotel has got a ghost. Why? Hell, people come and go …”

Celkovo to však nebola zlá kniha, hoci neverím v knižné horory. V podstate vás nič nemôže prekvapiť tým, že na vás niečo vyskočí, knižný horor je skôr o napätí z toho, čo príde a znechutení z niektorých opisov.
Pravdou je, že oba tieto aspekty kniha mala – aj keď miestami práve opisy tlmili ten dôležitejší prejav, teda napätie.

A už z horných gifov je zjavné, že kniha bola sfilmovaná? Videli ste to? Ak áno, určite mi dajte vedieť svoj názor, či to stojí za to. Najmä, ak ste čítali aj knihu. Totiž toho herca veľmi nemusím ale aspoň tie gify hororovo pôsobia.

Ale ku knihe. Zaujímavé bolo, ako bol dej zasadený do hotela na konci sveta a pritom luxusného. Tento nápad sa mi veľmi páčil, vždy ma fascinovali opustené no funkčné miesta, ako hotely, obchodné domy, školy… Takéto veľké priestory – prázdne – vzbudzujú rešpekt aj v “reálnom živote”, nehovoriac o tom, keď sa takými priestormi hýbete v noci, to už potom má aj desivý efekt.
Postavy… Nuž, boli uveriteľné, naozaj pôsobili skutočným dojmom a práve preto asi nemôžem povedať, že mi všetky postavy boli vyslovene sympatické. To teda neboli…

“This inhuman place makes human monsters.”

No a dej ako taký, až na to že bol pomalý… bol fajn. Až na to, že som v podstate od začiatku vedela dosť presne odhadnúť, čo sa stane. Údel prehnane aktívnych čitateľov?

Knihu hodnotím na 5,5/10.

Pepa

Knihu kúpite v internetovom obchode BOXU.

2 thoughts on “Žiarenie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.