Ach tá dnešná kvalita blogov…

Prvý guest post sa vyjadruje ku knižným blogom z trochu inej stránky. Zo stránky, nad ktorou väčšina čitateľov neuvažuje.


Všimli ste si, ako sa v poslednej dobe veľmi rozšíril knižný trh? Vzniklo veľa menších vydavateľstiev, pribudlo plno (hlavne mladých) autorov a k tomu všetkému sa na internete zrejme stalo trendom založiť si blog o knihách.

Samozrejme, že vo všetkých troch prípadoch sa nájdu kvalitné vydavateľstvá, autori (ako napríklad Denisa Kancírová) a aj blogeri. Čím ďalej tým viac sa to ale stáva výnimkou a ja premýšľam – prečo je tomu tak? Ako môže začať písať autor, ktorý ani poriadne neovláda štylistiku či opisy a bloger, ktorému zase robí problémy gramatika? Samozrejme ale takýto autori v kvalitných vydavateľstvách so svojím “celoživotným dielom” neprejdú a tak sa často obrátia na menšie vydavateľstvo, ktoré im v mnohých prípadoch vyhovie.

Následná kvalita týchto kníh a ich príbehov je skutočne otázna. Som si však istý, že určite ste sa aj vy aspoň raz stretli s knihou, nad ktorou ste si jednoducho bez okolkov povedali len známu skratku WTF? A samozrejme ju hneď odhodili, lebo to skôr s väčším záujmom dokážete prečítať Daňové zákony 2015.

Čo ma ale strašne teší je to, že stále medzi novými knihami na internete nachádzam knihy od autorov, o ktorých som nikdy nepočul (ako napríklad práve Denisa Kancírová). Jej kniha ma však dokázala zaujať viac ako napríklad Korene zla od Dominika Dána, čo je aj v dobe písania stále bestseller. Ako to vnímate vy? Stretávate sa často s knihami nízkej kvality? (či dokonca brakovej?)

V blogerskej sfére je to častokrát ale horšie

Poznáte to, surfujete si takto internetom, prezeráte si knihy ktoré by vás mohli zaujať a tu zrazu narazíte na blog s URL http://www.vendulicka-jamilujuknihyanestydimse.blogspot.cz. Samozrejme, už len kvôli tejto úžasne vybratej url  (z hľadiska psychických porúch i SEO) si ju rozkliknete a nestačíte sa diviť.

Webstránka akoby od kindermafie, takmer žiadne (alebo naopak skutočne VEĽA) widgety a obsah písaný formou šlabikára v prvej triede základnej školy. Články na maximálne 200 slov bez optimalizácie pre čitateľov, úpravy či korekcie gramatiky. Poviem vám, nič by na tom nebolo, ak by na tom bloger či blogerka boli svojím vekom priamo úmerne kvalite webu. Bohužiaľ však často vidím, že títo blogeri majú viac ako 16 a niekedy dokonca okolo 20 rokov. Pritom sa snažia písať o knihách či témach na ktoré proste, bez okolkov, nemajú schopnosti.

Pritom stačí tak málo. Aj tento blog, na ktorom je uverejnený môj článok, teda http://www.jednoduchoknihy.wordpress.com mi príde veľmi pekný a to aj vďaka tomu, že je tak jednoduchý. Veľa ľudí (a tým myslím aj seba) si v začiatkoch svojej tvorby webov myslí presne toto: “Nahádžem tam čo najviac pekne spravenej grafiky, úplne MEGA-GIGA logo do hlavičky aj s nápisom a miliardou prvkov a widgetami siahajúcimi od vrchu stránku až k Luciferovi do pekla, šak ľudia budú mať nebíčko v očiach, ne?”

Bohužiaľ, “ne”. Už viackrát som zistil, že oveľa lepší a príťažlivejší pre ľudí je jednoduchý a prehľadný vzhľad, pri ktorom stránku nemusia rollovať viac ako 5 sekúnd. Taktiež sa mi neosvedčili tzv. trojstlpcové šablóny, je to grc. V neposlednom rade ale musím zmieniť jeden dôležitý fakt, ktorý mňa samého v istých variantoch privádza do bezvedomia, a tým sú fonty.

Comic Sans dieeee !

Presne, Comic Sans ! Už len samotné to slovo v skúsenejších blogeroch vyvoláva zimomriavky. Pri pohľade na blog kde je použitý, si väčšina so slzami v očiach prikladá hlaveň 9mm Glocku k hlave aby ukončil ich trápenie, spôsobené touto vizuálnou chybou v Matrixe. Ináč si to ani väčšina ľudí nevie vysvetliť. Ako je MOŽNÉ, že font ktorý bol vyvinutý pre komiksové bubliny, sa začal používať na blogoch, weboch, mimo kybersvet v baroch a reštauráciách a občas sa s ním stretnete aj inde?

Samozrejme sa nejedná len o tento font, ale taktiež napríklad fonty s kudrlinkami, ktoré sú pri každom písmene ala 8 ročné dievčatko! Okey, na pozvánkach na detskú narodeninovú párty to síce možno vyzerá pekne, ale blog na ktorom jediný font je práve tento? To je vizuálna samovražda. V tom prípade už pomôže len tvrdé vypnutie počítača, vypichnutie očí, výber všetkých svojích úspor a prvý let do Mexika …. kde zistíte, že tabuľa Vitajte v Mexiku, je písaná fontom Comic Sans 😀

VEDELI STE, že pred rokom vznikla petícia na zakázanie tohto fontu na internete? Existuje ešte aj dnes a má niekoľko desiatok tisíc podpisov, ľudí to proste štvalo a štve čoraz viac. Ja osobne som si všimol že font Comic Sans mi zmizol napríklad z môjho obľúbeného nástroja pre grafiku http://www.canva.com (mimochodom odporúčam, je to najlepší ONLINEový nástroj pre akékoľvek grafické návrhy).

Záverom

Trend blogovania bude určite rásť aj naďalej. Ako povedal Štefan Polgári, šéf affil siete Dognet: “Zatiaľ čo pred pár rokmi predstavovala vlastná stránka projekt typu diaľnica Košice-Bratislava, dnes je to o pár klikoch.” A samozrejme je to skutočne tak. Pretože vytvoriť si vlastný web (a to myslím skutočný web, nie moje predchádzajúce príklady) trvá len pár hodín. V mojom prípade pol hodinu, kedže som web vytváral už niekoľkokrát.

Otázkou teda ostáva iba to, či to ten človek vezme vážne a pomyslí aj na mučenie ostatných ľudí svojou neschopnosťou a neochotou učiť sa nové veci.

Páčil sa vám tento článok ? Zdieľajte, LIKEujte, komentujte a určite mi napíšte váš názor, čo si myslíte vy o dnešnej kvalite na blogerskej scéne.


Článok napísal a poslal Lukáš Dudič z librum.sk. Jeho recenziu na Nevoľnosť od spomínanej Denisy Kancírovej nájdete TU.

Ďakujeme!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.