Everything Everything

Hneď na začiatok musím povedať, že táto filmová verzia sa ako jedna z mála spracovaní držala pôvodnej knižnej dejovej línie a prekvapivo teda zostala verná autorke a jej predstave. Je ale jasné, že tu predsa len museli nastať nejaké drobné úpravy, a že som si ich nemohla nevšimnúť.

 

1. Olly a stojky

Menšia no i tak dôležitá vec v knihe je, že Olly vie robiť stojky a učí to i Maddy. Práve pri jednej takej sa omylom dotknú a dej naberie rýchly spád. Vo filme Maddy zrazu vyhŕkne, že vie urobiť stojku, ukáže ju Ollymu a všetko je čoraz viac trápnejšie.

2. Maddy nemá internetových kamarátov

Vo filme mala Maddy skupinový chat s jej kamarátmi s podobnými chorobami. V knihe si ale o ničom takom nečítame. Jej izolácia je veľmi veľká, má len svoje knihy, Carlu a mamu. Keď do jej života príde Olly, jej život sa otočí o 180 stupňov a až vtedy zistí aké to je mať kamarátov v jej veku. Čo ma privádza k…

3. Carlina dcéra

Carlina dcéra vo filme zohrala oveľa väčšiu rolu ako v knihe. V knihe bola zopárkrát spomenutá Carlou keď sa vyjadrovala k tínedžerom a ich problémom, no nebolo v nej naznačené, že Maddy s ňou má hlbší vzťah. Vo filmovom spracovaní sú oni dve niečo ako najlepšie kamarátky. Stretávajú sa, rozprávajú, klebetia spolu.. Nehovorím, že ma to tam rušilo, len že si celkom bezdôvodne vymysleli túto časť príbehu.

4. Maddy neochorie po tých dvoch minútach, čo je vonku

Keď Maddy uvidí Ollyho a jeho otca ako sa hádajú pred ich domom, srdce ju prinúti vyjsť von a brániť svoju prvú lásku. Po tom, ako ju jej mama zatiahne domov však podľa knihy neochorie. Je úplne v poriadku, len jej mama vystrája a bojí sa, že ochorie. Vo filme však naozaj ochorie, čo tam podľa mňa vôbec nemuselo byť. Ukázali tým, že Maddy je naozaj chorá, alebo že je v nebezpečenstve len čo vystrčí päty z domu, no ako sa na konci filmu dozvieme, nie je to celkom tak.

5. Vystrihnutá Carla

Asi najväčšia zmena, ktorá mi tak trochu vadila (trochu viac) bola, že Maddy nešla pred odchodom na Havaj za Carlou. Malo to i iný, väčší význam ako návšteva človeka, ktorého ľúbila – tu sme sa dozvedeli, že tabletky, ktoré si Maddy objednala sú “nefunkčné” a vlastne jej vôbec nepomáhajú. Carla ju hneď prekukla. No vo filme je celá pravda o tabletkách trochu zahmlená, nevieme, či Maddy klame alebo či si naozaj objednala tabletky, ktoré jej pomôžu prežiť vonku, ďaleko od bezpečia, ktoré jej poskytoval jej dom.

Mohla by som ešte rozprávať o opätovnom stretnutí Maddy a Ollyho, ktoré bolo vo filme neskutočne zjednodušené, kdežto v knihe musel najprv nájsť knihu, ktorá v ich vzťahu znamenala veľa – Malého princa. Mohla by som rozprávať aj o tom, ako málo interakcie mali dve hlavné postavy, no to už zachádzam do detailov.

Celkovo ma tento film príjemne prekvapil, asi po prvýkrát som neškrípala zubami pri zmenách, ktoré sú väčšinou obrovské. Film nikdy nezašiel príliš ďaleko od knižnej dejovej línie a ešte k tomu bol úžasne spracovaný. Naozaj sa mi páčil. Čo ste si o ňom mysleli vy?

Evi

 

3 thoughts on “Everything Everything

 1. Akurát včera som ho dopozerala a tiež som bola prekvapená, ako veľmi sa držal knižnej predlohy. Samozrejme, niekoľko zmien a úprav bolo, ale myslím, že na to je pri výrobe filmu vždy nejaký dôvod 🙂
  Film sa mi naozaj páčil, hoci najprv som veľmi nebola nadšená pri výbere herca, čo hral Ollyho, no pri pozeraní som názor rýchlo zmenila *-*

  Páči sa mi

  • Len niekedy by bolo zaujímavé ten dôvod na zmenu poznať, lebo takéto náhodné zmeny vyzerajú zvláštne.
   A hej, na prvý pohľad je Olly vo filme zvláštna voľba, asi sa musí ozaj najprv opozerať 😀
   Super, že sa ti to páčilo 🙂

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.