Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom

Knižka pre deti, ktorá dokáže zaujať i starších? Sem s ňou!

Názov: Ako sa Netopier Badly stal Letovým Dispečerom

Autor: Mary Roe

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: pre deti

Séria: žiadna

Vitajte vo svete netopierov, kde každý má svoje povolanie. Len Badly sa nechce zmieriť s tým, že by mal byť kamenárom, chcel by byť niečím zaujímavejším. A tento sen ho zavedie do neočakávaných situácií…

Toto je náš prvý pokus o duálnu recenziu, tak hádam sa vám bude páčiť.

Pepa: Ako by si to v skratke zhrnula?
Evi: Príbeh milého netopiera, ktorému sa prihodí všeličo zlé i dobré až kým sa z neho nestane to o čom vždy sníval je príjemný únik od každodenného života. Je predovšetkým pre deti a som si istá, že zaujme každého malého čitateľa, no ani nám starším nezaškodí. Má všetko, čo deti potrebujú ku šťastiu – dobrodružstvo, pútavý dej, dobré a zlé postavy, vtipnosť a originalitu. Krátke kapitoly sú ďalšie plus. Je dôležité udržať si detskú pozornosť a to sa autorke určite podarilo.
P: Hmm, to je pravda, ja by som dodala, že dej bol dosť pútavý aj pre mňa, a to rozhodne nie som tá správna veková kategória. Príbeh je písaný pútavo, nie je celkom jasné, čo sa stane, čo je veľké plus najmä ak hovoríme o detskej knihe.

E: Som tiež rada, že v tejto knihe boli ilustrácie, ktoré nezaberali celé strany. Nevnucovali sa a zároveň sa vďaka nim knižka lepšie čítala. Deti majú rady ilustrácie, no nie je dobré ak tam sú na úkor čítania, čo sa tu nestalo.
P: To je pravda, dokonca tie ilustrácie boli aj dosť jednoduché, iba účelové, mne sa to tiež veľmi páčilo.

E: Jedna konkrétna vec, ktorá sa mi veľmi páčila boli niektoré mená postáv alebo organizácií. Napríklad veverička Squirel, to ma dostalo. Alebo potkaní YouTube, ktorý sa volal YoutuRat, či EBat namiesto internetového obchodu Ebay… 😀
P: No, tieto názvy pobavili aj mňa, to asi práve pre tých starších čitateľov. Ale tie mená a názvy ma trošku zaskočili, lebo niektoré veci boli anglicky a niektoré slovensky.
Keď o tom hovorím, tak sa mi nepáčila ešte jedna vec, teda konkrétne to, že netopiere videli. Možno by nebolo zlé deťom hneď ukázať, že netopiere sa orientujú echolokáciou, teda zjednodušene sluchom. Ale to je asi už poukazovanie na detaily, predsa len sa to deťom dá vysvetliť aj neskôr. Ale že už sa tu nad tým príliš zamýšľam, tak sa mi ešte nepáčilo slovo “heker”. Ale dosť bolo tohto rýpania sa v podrobnostiach.

P: Máš k tomu ešte niečo?

E: Táto kniha ma presvedčila, že človek nikdy nie je príliš starý na rozprávku. Upúta nenáročné dieťa i náročnejších čitateľov svojou jednoduchosťou a originalitou. Určite si ju prečítajte so svojím mladším súrodencom, či dieťaťom, nebudete ľutovať.
P: Áno, mňa tá kniha fakt zaujala a držala v napätí, to je čo povedať. Inak to bola vážne milá kniha o nie tak obyčajných zvieratkách, teda netopieroch. Super ale bolo, že to nebolo len o netopieroch, že tam boli aj iné druhy. A aj to, že na nás nekričí nejaká myšlienka, no napriek tomu si odtiaľ odnesieme mnoho pozitívneho.

Knihu hodnotíme na 8/10.

Evi&Pepa

Za recenzný výtlačok ďakujeme kníhkupectvu elist.sk.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.