Hlas nože

Ako by ste znášali, ak by ste počuli myšlienky všetkých naokolo?

Názov: The Knife of Never Letting Go

Autor: Patrick Ness

Rok vydania v originálnom jazyku: 2008

Žáner: YA, dystopia, sci-fi

Séria: Chaos Walking

Diel: 1.

Todd má len mesiac pred trinástimi narodeninami a potom sa stane mužom. Sám nevie, čo to obnáša, ale vie, že to bude veľké. Je to posledný chlapec v meste, v ktorom si všetci navzájom počujú všetky myšlienky a nie je tam jediná žena či dievča. Za všetko môže miesta rasa “mimozemšťanov”.
Všetko sa však zmení, keď Todd na prechádzke so svojím psom Mancheem nájde dieru, z ktorej sa nešíri Hluk. Je nútený opustiť svoje mesto, ktoré ho začne prenasledovať. Na ceste stretne prvé dievča a zistí, že nie je všetko tak, ako mu bolo povedané…

“We are the choices we make.” 

No, hneď na začiatok poviem to, čo je asi najdôležitejšia. Táto kniha bola naozaj zvláštna. Ale v dobrom. Keďže som nevedela, že existuje česká verzia, tak som to čítala anglicky.
A ako prvé som si všimla, že Todd má naozaj zvláštnu gramatiku. Neskôr, alebo nie až tak neskôr sa vysvetlilo, že to je tým, že nevedel poriadne čítať. Aj tak bolo zaujímavé vidieť, ako si Todd predstavuje, že sa to píše a zaujímavé by to bolo vidieť aj v našom jazyku.
Druhá zaujímavá vec bola, že nám autor odlíšil Hluky pomerne graficky.

Inak, Hluk je presne to, čo vám vychádza z mysle. Aj zvieratám.
Celkovo si toho Ness povymýšľal dosť, ale vymyslel to všetko dosť dobre.
Napriek zvláštnej gramatike sa mi kniha čítala dobre.

“The Noise is a man unfiltered, and without a filter, a man is just chaos walking.”

Zaujímavé na knihe bolo aj to, že nás tam nečakala romantika. Samozrejme môže to byť zapríčinené dvoma faktami – že Todd má 13 (na pozemské roky 14) rokov a tým, že až na úteku stretne prvé dievča, ale rozhodne to bol osviežujúci fakt.

Keď hovoríme o Toddovi, tak ako rozprávač bol na jednej strane super, na druhej zvláštny, akože nám nadávky nepovie, dá nám zjemnenú verziu ale pritom povie, že to vtedy povedal ako ozajstnú nadávku?
Ako postava mi prišiel trošku naivný a možno nie celkom najbystrejší, ale to nevadilo, lebo to kompenzovala Viola, dievča, ktoré stretol. Tá ma ako postava očarila od prvého okamihu, lebo nerozprávala a tak existovalo množstvo vysvetlení o jej pôvode a vlastne o tom, kto je.

Inak knihu nájdete zaradenú ako dystopiu, oficiálne a aj u nás. Ja som to tak spravila práve preto, že je to oficiálne a zo začiatku vám to asi ako dystopia aj príde. V skutočnosti je to možno trošku viac sci-fi, keďže sa nenachádzame na zemi.

Táto kniha vo vás vyvolá hromadu rôznych emócií. Pobavenie, smútok, zlosť, napätie, nenávisť, záujem. Čo chcete, to tam nájdete.
Ešte by som vás varovala, že táto kniha určite nie je veľmi milá a optimistická, aj keď autor nám dáva nádej počas celej knihy a práve tá nádej v nás nikdy nevyhasne, ale na to, že hlavným hrdinom je mladý chlapec, sa v knihe deje naozaj veľa zlého. Čo môže byť dosť presné vyobrazenie sveta, ktorý vznikol tak, ako vznikol.

Knihu hodnotím na 8.5/10.

Pepa

One thought on “Hlas nože

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.