5 nerealistických vecí v knihách, s ktorými sme sa museli zmieriť

Knihy nás prenášajú do iného sveta, vytvárajú si svoju vlastnú realitu a nám poskytujú únik z tej našej. Sú to písané životy postáv, ktoré však niekedy môžu byť až príliš dokonalé a príliš nereálne.

Občas nám v nich chýbajú malé detaily alebo sa sami seba pýtame či škola, do ktorej hlavná hrdinka chodí má za deň len jednu hodinu – tú s tým pekným chlapcom a ešte obednú prestávku. Alebo či hlavný hrdina nikdy nespí alebo neje.

Toto je pár vecí, ktoré som si v knihách nemohla nevšimnúť, či už veľké či malé, no pre mňa rovnako dôležité. Nehovorím, že potrebujem vedieť o každom detaile života hlavnej postavy – nechcem vedieť, kedy chodí na záchod ani jej techniku umývania zubov no niekedy si situácie v knihách nedokážeme predstaviť v skutočnom živote.. pretože by sa nestali.

Moje myšlienky už prestávajú dávať zmysel, poďme si urobiť zoznam, ten vždy pomáha. 😀

1. Mastné vlasy či ženské problémy

Na tému nedostatku ženských problémov v knihách sme sa už rozprávali TU, no i tak sa k nej musím v tomto článku znova vyjadriť.

Ako iste viete, dievčatá a ženy majú raz za mesiac takú podivnú vec, ktorá im znepríjemňuje život, mení nálady a všetko kazí počas jedného týždňa. Je to taká veľká časť našich životov, tak PREČO sa to v knihách považuje za tabu alebo za nedostatočne dôležitú tému? Prečo sa tento problém v knihách ignoruje? Nedáva zmysel aby bolo dievča také isté počas celého mesiaca – bezproblémové, šťastné či milé (ak zrovna nerieši chalanov).

A dievčatá i chlapci, musíte sa so mnou stotožniť keď poviem, že raz za čas naše vlasy proste nerobia to, čo by sme chceli. Či sa chalani vyspia na zlej strane alebo sa dievčatám vlasy mastia po dvoch dňoch, v knihách to nikdy nie je problém. Vlasy sú vždy perfektne upravené. A to ma štve, nie je predsa normálne byť stále dokonalý.

Miami Open sports tennis miami open 2017 miami open GIF

Možno zachádzam do príliš veľkých detailov, posuňme sa ďalej.

2. Všetci krásne voňajú

Ak ešte raz v knihe prečítam vetu: “Voňal ako kokosové mlieko s trochou mentolu a škorice,” asi sa zabijem. Chápem, že chalani nás priťahujú i svojou vôňou – teší nás, že sa o seba starajú, ale ak máte bratov (ešteže nám nečítajú tento blog), viete, že sa potia. A smrdia. To, že sa osprchujú je len plus ale nikto stále nevonia božsky. A ANI DIEVČATÁ.

Tiež milujem keď sa chlapec a dievča zobudia vedľa seba a je im úplne jedno, že by si mali ísť umyť zuby lebo, no… chápete. A vždy ma strasie keď ich bozky stále chutia ako jahody i po zjedení pizze.

3. Nedostatok trápnosti a mýlenia sa

Znova opakujem – nikto nie je dokonalý. Sme ľudia a strápňujeme sa. Občas sa dokonca i zakokceme, neuveriteľné.

Je mi jasné, že do knihy sa nebudú písať chyby, ktoré robíme v skutočných rozhovoroch pre plynulé čítanie, no niekedy keď si čítam nahlas (no čo, baví ma skúšať si anglický prízvuk), mám pocit, že dialógy sú neskutočne nereálne. Komplikované vetné konštrukcie, ktoré postavy hovoria ZA SEBOU, a ktoré si musia premyslieť tak sekundu predtým ako ich vyslovia sa mi nehodia do bežnej konverzácie. No tak, nahlas predsa nevyslovíte vetu so štyrmi súvetiami bez toho, že by ste sa zamotali. Väčšinou.

 disney work my life bolt GIF

Ešte nechápem rozhovory s ľuďmi, s ktorými sa postava práve stretla, ktoré nie sú trápne. No tak, NEVIEŠ o čom sa s tým človekom baviť, tak prečo vám to tak ide? Nemala si byť hanblivá? A tak…

2017 MTV Video Music Awards katy perry hi awkward vmas GIF

Trápne situácie v knihách bývajú, no skôr som myslela niečo ako napríklad usmievanie sa vo vážnej situácii. Niektorí z nás majú to nešťastie, že sa s vážnosťou vyrovnávajú úsmevom. Nemôžeme si pomôcť. Toto sa v knihe nikdy nestane a ani mi to tam nechýba, chcem len ukázať, že knihám niekedy chýbajú skutočné, reálne udalosti.

Toto bol fakt extrémny príklad, skrátka… trapasy sú súčasťou našich životov a keď sa nespomínajú v knihách, trochu ma to demotivuje. Je ten človek dokonalý alebo čo?

4. Neverbálna komunikácia

Komunikácia, ktorá sa odohráva na báze očí alebo obočia ma nikdy neprestane baviť (a štvať). Ľudia, fakt si v jednom pohľade viete povedať toľko vecí? Vyjadriť vetu ako “Jej oči v sebe mali milión nezodpovedaných otázok. Obočím som naznačil, že všetko vysvetlím neskôr,” musí byť neskutočne ťažké, priam nemožné. Takže gratulujem a máte môj obdiv. Podľa mňa sa v skutočnom živote pomaly nedokážeme pochopiť ani keď sa rozprávame, sme už raz takí, takže fakt, klobúk dolu.

 flirting eyebrows yep close up eyebrow raise GIF

5. Všetci do seba narážajú

Je mi jedno, že je hlavná postava zamyslená a nepozerá sa pred seba keď chodí – normálne sa nestáva (okej, možno pár ľuďom hej, ale…), že by človek narazil napríklad do stĺpu, skrátka ho vždy uvidí a vyhne sa mu, tak mi nehovorte, že sa proste zrazíte s pekným chlapcom (ktorý vás následne zachytí silnými, mužnými rukami) a ani vy ani on to nečakáte.

 glee comic con feelings so many i need a moment GIF

Je to príliš nereálne a až moc klišé, tak sa už prosím nezrážajte.

Toto sú moje postrehy, no takýchto vecí je hrozne veľa, určite sa s nejakými so mnou podeľte v komentároch!

Evi

9 thoughts on “5 nerealistických vecí v knihách, s ktorými sme sa museli zmieriť

 1. Asi čteme jiné knihy. Setkala jsem se v knihách téměř se vším, a to i se vším najednou. Jasně, třeba říct všechno očima nejde, ale jde to popsat tak, aby se tomu ještě uvěřit dalo. Co se týče sloupů, tam jedině si nejsem jistá, že jsem něco podobného v knize vůbec kdy četla :))

  Páči sa mi

  • Je jasné, že sa nájdu knihy, tie malé skryté poklady, kde autori opíšu veci aj realisticky. Dosť často sa však stáva, že nie. O akom žánri, alebo konkrétnych knihách hovoríš ty? 🙂
   Tento článok hovorí najmä o romantických, YA alebo niektorých fantasy knihách. No, najmä tých romantických 😀

   “Pepa”

   Páči sa mi

   • Jasně, těch knih je tolik, že určitě dobré dvě třetiny některou z výše vyčtených “chyb” obsahují. Podle mě je ale potřeba všeho s mírou. Aby se nám v té “autentičnosti” nakonec neztratilo to nejdůležitější – příběh. Bylo mi jasné, že článek bude vztažený spíš na YA četbu. Ale namátkou, která kniha se tomu vymyká, tak třeba Spojení krve. Pro mě to nebyl úplně výkvět české YA fantasy, ale zrovna taková menstruace se tam řešila. Sice okrajově, ale někteří čtenáři si začali přesto stěžovat, že jsou to detaily, které by se zakomponovávat nemusely.
    Co se týče nakupování… To je vážně tak důležité, kde se vzalo v lednici jídlo? Vysloveně mě nudí, když hlavní hrdinka v knize popíše celý svůj den, včetně všeho, co si napatlala na obličej a odkud byla paprika v jejím salátu nebo jak s mámou porovnávaly dvě balení lupínků 🙂 Požadovala bych samozřejmě vysvětlení, kde se jídlo vzalo, v případě, kdy se jedná o postapo a pro jídlo se musí chodit do ulic vraždit 🙂 To je pak jiná.
    Když se nad tím zamyslím, i v mé knize (dalo by se taky říct, že Young Adult/New Adult fantasy) například lidi chodí nakupovat, holky mají své dny, bojí se o svůj dech, když přijde nečekaná noční návštěva, dokonce se i snaží dedukovat závěry z neverbální komunikace (často úplně mylně, ale to děláme podvědomě všichni), bojují po ránu s ofinou, potí se v nejméně vhodnou chvíli… A umí se i pěkně ztrapnit, když jsou nervozní před někým důležitým… Přesto jsem nikdy neuvažovala o tom, že by to v jiných knihách nebylo. Asi jsem se prostě trefila to upřímných autorů, co se toho nebojí 🙂 Kromě Upířích deníků – protože Elena je prostě za každé situace dokonalejší než všichni upíři dohromady ;))

    Páči sa mi

   • Myslím, že si to pekne vystihla. Všetkého s mierou. Jasné, že nikoho nebaví čítať o všednom dni, to zažívame aj my. Ale chladnička plná jedla je niekedy zaujímavý fenomén, ak je hrdinka prezentovaná tak, ako keby nevedela kam skôr, alebo ak naozaj máme pocit, že zažívame s ňou všetko.
    A pri postapo je to vyslovene nutnosť! Niekedy najzaujímavejšia časť knihy 😀

    Pepa

    Páči sa mi

 2. Skvelý článok, vlasy a ranný dych ma tiež vždy zarážal a popisy vôní tiež, už je jedno či tak vonia človek alebo parfém alebo neviem čo ale milión vôní a názvov vôní, ktoré ani neviem ako voňajú ale bežné tínedžerky ich vedia všetky pomenovať 😀 Niekedy sú takéto situácie skutočne úsmevné a inokedy až lezú na nervy 😀

  Páči sa mi

  • Tie vône!!!!!!!
   Mňa naštvala kniha Tento muž (recenzia: https://jednoduchoknihy.wordpress.com/2016/02/01/tento-muz-1/ ), keď, ako nájdeš aj tam napísala, že hlavný hrdina “vonia ako čerstvá voda” Akože: ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????
   AKO? 😀
   Ale s tým, že nevieme vône pomenovať máš veľkú pravdu. Niečo nám pripomínajú a my nevieme čo, a možno sa nám vynorí spomienka. Hmm, to by bola kniha, kde dievča opisuje, že chlapec voňal “ako keby sa práve osprchoval, čo bola aj pravda a cítila jemný závan vône, ktorý ju preniesol do času, keď mala 8 rokov a chodila s otcom do kancelárie. Bola to vôňa kože? Osviežovača vzduchu? Starý pach potu? Ona to nevedela a ani ju to nezaujímalo.”
   No dobre, to som dohnala už do krajnosti 😀 Hlavne som rada, že súhlasíš 🙂

   Pepa

   Páči sa mi

 3. Tieto veci našťastie v knihách môjho žánru až tak nebývajú i keď je fakt, že keď si nejaká postava odbehne na WC, tak sú asi len dve možnosti prečo-buď ju tam zabije vlkodlak, či iný bubo, alebo tam ide tráviť depresívnu chvíľku… ale dosť ma niekedy rozosmeje(nahnevá), keď má postava neobmedzenú peňaženku a dokonca ani nemusí ísť nakupovať, jednoducho vždy plná chladnička piva, bar whiskey, šatník ožehlených košieľ, kufrík peňazí(dávajú si robiť kufríky na mieru na 50000$?), zásobník nábojov…čokoľvek, čo sa zdá autorom nepodstatné, ale pritom keď to nejaký z nich spomenie, tak to vždy ocením a človeka to proste poteší.

  Páči sa mi

  • Vidíš, super postreh! Nikdy nechodia nakupovať, chladnička je vždy plná.. to naštve. 😀 a WC sa samozrejme nepoužíva na to, na čo je určené, pretože sú aj dôležitejšie veci.. Dobre, prestanem byť sarkastická.
   Vďaka za názor! 🙂
   Evi

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.