Všetkým chalanom… (1,2,3)

Všetko sa začalo odoslanými listami. Ako to skončí?

Názov: Všetkým chalanom, ktorých som milovala; P.S.: Stále ťa milujem, Navždy s láskou, Lara Jean

Autor: Jenny Han

Rok vydania v originálnom jazyku: 2014, 2015, 2017

Žáner: YA, súčasné, romantické, realistická fikcia

Séria: Všetkým chalanom…

Diel: 1,2,3

Lara Jean má 16  rokov a už milovala piatich chlapcov. Všetkým o tom napísala listy, ktoré sa zrazu všetkým tým chlapcom objavia v poštových schránkach. Život Lary Jean sa zrazu zmení na nepoznanie…

Poznáte ten pocit, keď máte priveľa kníh na recenzovanie? Asi nie. Mne sa to teraz stalo, takže som sa nakoniec rozhodla recenzovať celú trilógiu. No preto, a tiež preto, lebo autorka bude čoskoro na Humbooku, čo je pre mňa celkom nedosiahnuteľný knižný festival v Prahe, ktorý sa koná 7.10. no a viac sa o ňom dozviete TU. A tretí dôvod je, že tretí diel vyšiel po česky len nedávno a tak je čas pozrieť sa na to, či sa túto sériu oplatí čítať.

Recenzovať trilógiu nie je jednoduché, ale čítajte bez obáv, spoilery vás tu nečakajú, dokonca ani nič podstatné z anotácií neskorších dielov, ktoré AKO VŽDY spoilujú prvý diel. No, s tým sa nič robiť nedá…

“But then I see the way he is looking at me, with such tenderness, and I stop.” 

Takže ako som už hore povedala, dej sa začína, keď má Lara Jean 16 a viac-menej sa tiahne zvyškom strednej školy.

Lara Jean (čo je inak jej krstné meno, nie stredné meno, takže akokoľvek zvláštne to znie, treba to používať celé – a mne to neskôr liezlo trošku na nervy) je naozaj milá hlavná hrdinka. Je síce trošku naivná v tom, že nie je nejako extra populárna a žije skôr pre svoju rodinu, nemá veľa kamarátov, no z jej pohľadu sa mi kniha čítala veľmi dobre. Nie je to stereotypná hlavná hrdinka – veľké plus. Napríklad strašne rada pečie, čo je tak trochu aj mínus tej knihy, lebo už ste niekedy slintali počas čítania? Nie? Len si to prečítajte 😀

A tiež robí scrapbooking, čo je veľmi super záľuba. No a je to polovičná Kórejčanka, čo sa v knihe pekne odráža na kórejskom jedle (znova slinky), kórejských pleťových maskách a iných veľmi milých vsuvkách, ktoré som hrooozne závidela.


Ako som už povedala, žije skôr pre svoju rodinu, ktorú tvorí:

 • jej otec – v knihe sa veľmi nevyskytoval, ale bolo super vidieť v knihe rodiča, ku ktorému má hrdinka pozitívny vzťah, ktorý nie je chmuľo, roztržitý tak, že ani nevie, že je rodičom, alebo neustále neprítomný.
 • staršia sestra Margot, ktorá mi väčšinou dosť liezla na nervy. Najprv som si myslela, že sa s ňou budem stotožňovať asi najviac, lebo som z nej mala taký pocit, že je mi dosť podobná, ale nakoniec nie. Nebola to zlá postava, len jej činy, názory… nepáčila sa mi.
 • mladšia sestra Kitty, ktorá bola naozaj SUPER. Na malé decko bola dosť radikálna, nebála sa mať vlastný názor, bola tvrdohlavá a mierne excentrická (dievčatá, obliekli by ste si na svadbu oblek?). Ide si za svojím, čo je niekedy trošičku na škodu, ale väčšinou to vypáli prekvapivo dobre.

Samozrejme čakajú nás aj iné postavy mimo rodiny, ako:

 • Josh – na prvých stránkach sympatický a potom to šlo doooole vodou
 • Peter – na to, aký mal zlý základ mi prirástol k srdcu
 • Chris – najlepšia kamarátka Lary Jean. Tá mi liezla na nervy tiež, ale najmä preto, lebo bola… no, skôr nebola prítomná. Ale keď bola, tak nebola taká kamarátka, akú by si podľa mňa Lara Jean zaslúžila.
 • Stormy – vidíte, ja som zabudla, že Lara Jean chodila do domova dôchodcov, čo je ďalšia skvelá črta. Stormy bola naozaj zaujímavá… chcela som napísať babička, ale to ona nebola obyvateľka domova. Tie zážitky! Jedna z mojich obľúbených postáv, naozaj. Možno aj zo všetkých kníh, najmä čo sa týka inej vekovej kategórie ako mladí dospelí/teenageri.

Veľké upozornenie: Nečítajte túto knihu, ak sa snažíte chudnúť, diétovať, obmedziť sladké, v ten deň už nejesť. Pretože čakajú vás také sladkosti ako cookies, čokoládový koláč s arašidovým maslom, vianočné pečenie, mätovo-čokoládovú tortu, vanilkovú tortu s maslovým krémom A KOPU INÉHO.

Teraz si to už musíte prečítať, však?

Ak stále nie ste presvedčení, tak… Kniha je zasadená v asi stredne veľkom meste, čo je skvelé zasadenie, lebo postavy majú stále kam ísť, ale nie je to ani prehnane veľké mesto, aby tam bolí takí tí veľkomestskí ľudia. Už ani neviem, či dávam zmysel.
Séria je napínavá v tom zmysle, že fakt chcete vedieť, ako sa to skončí, takže čítate, ale nemusíte si ohrýzať nechty a nečaká vás nejaké hrozitánske prekvapenie, šok, zjednodušene nie je to krvilačné fantasy.

Okrem toho tam vidíme krásny rozvoj hlavnej postavy, ako sa z nej stáva sebavedomejšie, skúsenejšie dievča, ktoré je pripravené niečo zažiť, stáť si za svojím a celkovo žiť. V tomto Jenny Han urobila skvelú robotu.

“Love is scary: it changes; it can go away. That’s the part of the risk. I don’t want to be scared anymore.”

Jenny Han tiež skvelo zakomponovala súčasnú kultúru. Aj keď som mala pocit, že Lara Jean nemá Facebook (akože ?????), tak často sa tam spomínal napríklad Instagram. Skvelé bolo, že sa Lara Jean aktívne nevyhýbala internetu, ako sa často v knihách nezmyselne stáva, ale napríklad aj nakupovala cez internet. VEĽKÉ PLUS.

Obálka prvej knihy vám ukazuje, ako treba knihu čítať. V nedeľu ráno v posteli. A potom sladké raňajky. 😀

always and forever lara jean<br /> navždy s láskou lara jean<br /> jenny han

A okrem toho všetkého je to veľmi pekný príbeh prvej ozajstnej lásky mladého dievčaťa. Ani tá láska, ani jedna postava nie je extrémne výnimočná, nikto nie je vyvolený, no napriek tomu každý dokáže zažiť niečo krásne.

“You have to let yourself be fully present in every moment. Just be awake for it, do you know what I mean? Go all in and wring every last drop out of the experience.”

No, mohla by som vám tu o tejto sérii básniť ešte veľmi dlho, ale myslím, že by to už stačilo. Už zostáva len povedať, že…

Sériu hodnotím na 9/10.

Pepa

3 thoughts on “Všetkým chalanom… (1,2,3)

 1. Mnohi ludia v amerike nemaju fb, oni su skor na twitter a insta. Inak velmi pekny clanok. Ja cakam na 3 cast ked bude prelozena do slovenciny. Oba diely mam tak, tak si nechcem kazit policku. Inak seria je velmi podarena. Autorka sa s tym vyhrala. Som zvedava na film. Co sa mi paci najviac su tie mudra, co chce odovzdavat mladsim generaciam

  Liked by 1 person

  • Viem, že Twitter a IG sú používanejšie, ale FB, respektíve Messenger je niečo ako základ aj pre Ameriku. Každopádne sa mi zdá, že sa tam spomenulo, že Lara Jean celkovo nie je veľmi na sociálnych sieťach (ale ten IG sledovala). Ale to sú už fakt že detaily.
   A aj som celkom vypustila, že bude film! Musím ísť pozrieť…

   Liked by 1 person

   • Na autorkinom IG sú už pravideňe fotografie z natáčania, neviem či sleduješ, tak si to mrkni. Ja sa už veľmi teším! Mne sa aj páčilo, že menej používala sociálne siete. Napríklad v knihe Frajer na záskok to bolo katastrofálne.

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.