Najkrajšie jednoduché obálky

Menej je niekedy viac.

Tak toto by si mali knižní grafici zapísať za uši. Niekedy knihe stačí na obálke jeden objekt na to, aby nás upútala viac, ako niečo, čo tam má ÚPLNE VŠETKO. Najlepšie je, keď ten jeden objekt aj vystihuje knihu, však? Tak sa na to pozrime…  

Nadpisy vás dovedú na Goodreads (:

1. Všemi dary obdarovaná

O čítaní tejto knihy som hovorila už TU, a to som ešte nevedela, že ma chytí za srdce. O tom však tento článok a vlastne celá kategória článkov nie je. Je pravda, že netuším, čo má s príbehom spoločné žltá farba, ale minimálne to má na mňa “stop” efekt. Teda, že sa pristavím a lepšie na knihu pozriem. Ako pri väčšine skvelých kníh, tie krátke upútavky alebo ako si to chcete nazvať KAZIA CELÝ DOJEM, ale čo už. Dievčatko na obálke pekne vystihuje Melanie z knihy, aj keď tá na sebe šaty nemala. Trafili však odtieň pleti a farbu vlasov, ČO VO FILME NESPRAVILI!!!! Dobre, o tejto nespravodlivosti sa budeme baviť inde…

2. Strange the Dreamer

Aj o tejto knihe som už vlastne hovorila/krátko recenzovala TU, no poďme sa teraz porozprávať o tej NÁDHERNEJ OBÁLKE. Oproti predchádzajúcej knihe je o niečo… prepracovanejšia, ale napriek tomu na nás neskáče kopa vizuálnych prvkov, preto sem kniha určite patrí. Nočná moľa (áno, je to ten druh hmyzu, nie vážka, alebo čo, ako som si myslela ja) krásne súvisí s príbehom, modrá farba je po prvé ÚŽASNÁ a po druhé tiež ladí s príbehom! Pozadie vyvoláva taký mierne snový dojem (dúfam, že to nie je len mnou) a celé je to jedna veľká dokonalosť.

3. Izba

Knihu som zrecenzovala TU, no ako by sa o nej nedalo hovoriť aj teraz? Na obálke takmer nič nie je a napriek tomu nás hneď upúta. Či práve kvôli tomu? To si už rozhodnite sami. Nápis ROOM (alebo teda v našom jazyku IZBA) je perfektný! Detské písmo a farbičky (voskovky? Experti, ozvite sa!) sú presne to, čo tá obálka potrebuje. Nič viac.

4. (Ne)obyčajný kluk/Obyčajná tvár/Wonder

Radšej by som sa nebavila o tom hroznom preklade názvu knihy. Je to des. Česká verzia ešte ako tak, ale tá slovenská ani trošku nedáva zmysel! Ale dnes tu fakt nie som na to, aby som sa rozčuľovala. Dnes tu len achkám nad peknými obálkami. Táto je trošku z inej kategórie, pretože na prvý pohľad je obálka plná. Jednoduchá ilustrácia znázorňujúca… Kyklopa alebo možno nedokončená kresba zaujímavým spôsobom naznačuje, čo nás v knihe čaká. Konkrétne teda malý chlapec so zdeformovanou tvárou. Inak je to krásna kniha a neverím, že som o nej ešte nepísala!

5. Nočný cirkus

Keďže tu vyhráva pre mňa slovenská obálka, tak som sa rozhodla dvakrát použiť moju fotku (táto nepravidelnosť ma ničí, ale pšššt). Hoci je na obálke toho pre zmenu naozaj DOSŤ, príde mi stále veľmi jednoduchá. Jasné, obišla by sa bez tých ornamentov, no v originálnej verzii je tam toho ešte o trochu viac. Je proste krásna.
A zrecenzovala som ju samozrejme TU, pretože nielen obálka nemala chybu, ale aj príbeh bol úžasný!

 

Do tohto výberu sa nedostalo veľa obálok, ako napríklad…

   

  

A záver?

Jednoduché knihy sú jednoducho fotogenické! (Dosť bolo slova jednoducho, aj keď sa tak volá náš blog.) To, že je toho na obálke málo neznamená, že by obálka nebola pútavá. Práve naopak! V mori “precápaných” obálok sú to tie… jednoduché (odpusťte), ktoré naše oko zachytí najprv. A tiež je oveľa jednoduchšie odfotiť takú obálku, ako povedzme… Obálku s hlavou psa (žarty bokom, dá sa to tiež a o našom dôkaze sa môžete presvedčiť TU.)

A ktoré obálky tu chýbajú vám? Páčia sa vám takéto jednoduchšie obálky, alebo máte radšej tie “komplikované?”

Pepa 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.