Žltí vtáci

“Každá bolesť je rovnaká. Len detaily sa líšia.”

Názov: Žltí vtáci

Autor: Kevin Powers

Rok vydania v originálnom jazyku: 2012

Žáner: fikcia, vojnové

Séria:

Diel:

“There is a sharp distinction between what is remembered, what is told and what is true.”

Bartle, 21-ročný vojak a jeho 18-ročný kamarát Murphy slúžia v Al Tafare, časti Iraku. Zatiaľ čo Murphy pomaly stráca vieru v prežitie a sníva o domove sa Bartle snaží naplniť neuvážený sľub, ktorý ho neprestáva škrieť.
Dokážu sa obaja postaviť čelom k smrti, pozrieť jej do očí a povedať “ešte nie”?

Autor Kevin Powers si podstatné veci v knihe nevymýšľa. Jeho rodina má vojenskú minulosť a sám si jednu vojenskú službu v Iraku zažil keď mal 24 v rokoch 2004 – 2005. Napísať túto knihu mu trvalo dlhé štyri roky. Možno sa pýtate či to je jeho autobiografia a tu je odpoveď:

“The core of what Bartle goes through, I empathised with it. I felt those things, and asked the same questions: is there anything about this that’s redeeming; does asking in itself have value? The story is invented, but there’s a definite alignment between his emotional and mental life and mine.”

V skratke autor vraví, že sa stotožňoval s tým, čím si jeho hlavná postava prechádzala, a i keď je príbeh vymyslený, medzi ním a Bartlom je isté puto a prepojenie čo sa ich emocionálneho života týka.

Keď si teda predstavíte, že zážitky z vojny v tejto knihe vlastne môžu byť skutočné zážitky autora, nie je vám pri čítaní všetko jedno. Tak ako v Na západe nič nové, i tu je tá strašná pravda, ktorú my nevidíme a nemáme o nej najmenšiu predstavu. Je to krutá realita vojakov a skrytá stránka vojny, po ktorej sa veľa vojakov nedokáže zaradiť do normálneho života.

Na tejto knihe ma okrem skutočnej stránky knihy fascinovali opisy. I keď ich pri väčšine kníh občas preskakujem alebo sa cez ne s veľkou nechuťou prepracovávam, ku tejto knihe skrátka patrili. Dopĺňali desivú atmosféru a dodávali mi pocit ticha pred búrkou. Dej spomaľovali, no zároveň ma znepokojovali. Veľmi som si ich však cenila – boli úžasné, dobre sa čítali a hodili sa k názvu, keď zväčša opisovali prírodu.

“The war tried to kill us in the spring. As grass greened the plains of Nineveh and the weather warmed, we patrolled the low-slung hills beyond the cities and towns.”

Kniha je samozrejme písaná “mužským typom písania”, čo väčšinou znamená menej pocitov a viac akcie. V Žltých vtákoch, v knihe, ktorá nesie špeciálne a vážne poslanie, sa však autor pokúšal zobraziť emocionálny stav človeka a to, ako vojna ničí jeho dušu, tú dobrú stránku jeho povahy a jeho silu žiť. I vďaka poetickým častiam v knihe sa mu to podľa mňa naozaj podarilo a môžem povedať, že sa mi párkrát zaleskli oči.

Hlavným hrdinom a naším rozprávačom, s ktorým toto všetko budete prežívať je Bartle. Chlapec, ktorý je už voči vojne odolný a nechce nič viac len prísť domov a už nikdy viac sa tam nevrátiť. Celú knihu ho sprevádza pocit viny za sľub, ktorý nemal dať a jeho svedomie je stále neskutočne zaťažené. Je to postava, ktorá nenávidí sama seba no napriek tomu bojuje.

“Freedom is not the same as lack of accountability.”

Murphy, ktorý je takisto podstatný ako Bartle i keď sa o ňom dozvedáme len nepriamo, je mladý chalan, ktorý sa stále snaží vysporiadať s hroznými vecami, ktoré každodenne vída v Iraku.. a nedarí sa mu.

Ešte cítim potrebu povedať, že v knihe sa striedajú tri pohľady – sú to roky služby 2004-2005, rok kedy sa Bartle spoznal s Murphym a čas kedy sa Bartle vracia z vojny. Na začiatku knihy som bola veľmi zmätená a dúfala, že nám autor nepovedal o čom kniha bude už v druhej kapitole a… nepoviem vám či sa tak stalo, budete si musieť prečítať celú knihu aby ste sa to dozvedeli!

Každopádne – tí, ktorí milujete históriu či vojnové knihy, nenechajte si ujsť túto pretože je ako všetky tie ostatné skvelá, nenechá vás ľahostajnými a postará sa vám o zážitok.

“To understand the world, one’s place in it, is to be always at the risk of drowning.”

Hodnotím ju na 8/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.