Nezabudnuteľná cesta (A Walk to Remember)

Knihy od Nicholasa Sparksa patria medzi najčítanejšie romantické príbehy tohto storočia. A tiež ste si museli všimnúť, že veľmi veľa z nich je spracovaných do filmov. Bezpečný prístav, Zápisník jednej lásky, Šťastlivec či Nezabudnuteľná cesta – všetko to sú nielen úžasné knihy ale i skvelé filmy, ktoré majú po celom svete úspech.

Držia sa ale filmy knižných predloh, či priveľmi menia dej? Poďme sa pozrieť na jeden z ikonických filmov a ešte ikonickejšiu knihu!

POZOR, SPOILERY.

Keďže som film videla skôr ako knižku, jej čítanie mi prišlo len ako hlbšie doplnenie filmu. Je jasné, že tu bolo pár rozdielov, ktoré sa nedali prehliadnuť, no i tak som film milovala a musela si ho pozrieť aspoň tri razy.

Kniha bola úžasná a viac ma preniesla do sveta Landona a Jamie a… predsa len ma upozornila na nejaké skutočnosti, ktoré s filmom nesedeli. Uvidíme koľko si ich pamätám. 😀

 memory GIF

Tie menšie veci, ktoré nikomu až tak nevadia (len mne) by boli:

  • V knihe má Jamie blond vlasy a modré oči, no vo filme je to hnedovlasé, hnedooké dievča.
  • Jamie mala pôvodne pravidelne zbierať peniaze pre mestský sirotinec a navštevovať deti. Vo filmovom spracovaní však doučuje iných študentov.
  • Jamie je vo filme sebavedomé dievča, ktoré si nerobí ťažkú hlavu z hnusných poznámok iných ľudí. V knihe je však kvôli tomu smutná.
  • Posledná maličkosť, ktorú mi nedá nespomenúť je to, že Landon sa vo filme na divadelné hodiny neprihlásil sám ale bol k tomu donútený kvôli svojim “rebelantským” činnostiam. V knihe sa na ne však prihlásiť chcel, pretože to bolo menšie zlo ako chémia a jeden predmet si vybrať musel.

Hairspray Live! nbc now hairspray live kristin chenoweth GIF

A teraz na tie horšie až zlé, ktoré ma zarazili, nahnevali alebo skoro rozplakali:

Kedy sa dej uskutočnil a rozprávač

Kniha sa začína pohľadom 57-ročného Landona, ktorý nám rozpráva priebeh jeho života odkedy sa viac zblížil s Jamie a i to, ako veľmi ho zmenila. Znovu sa vracia k dávno zabudnutým spomienkam a spomína na lásku jeho života. Celou knihou nás sprevádza on.

Filmové spracovanie sa v tomto trochu odklonilo od originálnej verzie a to tým, že dej sa začína keď má Landon 17 a na konci má 21. Nie je teda starším mužom ale stále chlapcom, ktorý chodí či začal chodiť na medicínu.

Toto trochu posunulo i obdobie odohrávania sa deju, pretože pôvodne sa všetko malo uskutočniť v päťdesiatych rokoch, no vo filme to bolo v deväťdesiatych.

Jamie v divadelnej hre nespieva

Film urobí z divadelnej hry muzikál. Zatiaľ čo v knihe je divadelná hra Jamiinho otca len divadelnou hrou (ktorá však zožne obrovský úspech), vo filme Jamie anjelsky spieva na pódiu a celkovo je neskutočne odvážna a… vyzývavá. MÁ vedieť dobre hrať, no prišlo mi to trochu príliš na jej povahu.

 a walk to remember GIF

Jej zdravotný stav na svadbe

Jamiin zdravotný stav sa začne rapídne zhoršovať. Landon je zúfalý a chce jej splniť aspoň jej najväčšie želanie – dať jej krásnu svadbu, o akej sníva. To sa mu i podarí, no je tu jeden veľký rozdiel – v knihe Jamie absolvuje svoju svadbu na vozíčku, pretože je už veľmi slabá, no vo filme vyzerá tak zdravo ako ešte nikdy.

Prečo radšej neukázali, že leukémia sa nemá brať na ľahkú váhu? Áno, síce sú aj lepšie dni, no nemohla sa cítiť natoľko dobre aby vyzerala akoby jej nič nebolo.

Na druhej strane tomu ale rozumiem. Možno sa snažili ukázať, že i napriek jej chorobe dokáže byť šťastná či zvýrazniť to, ako si ju Landon pamätal…

 a walk to remember GIF

Každopádne, krásna kniha a úžasný film. Obe sa mi veľmi páčili a nič by som ani na jednom nemenila. Čo ste si o tom mysleli vy? 🙂

To by ku rozdielom bolo všetko, hádam som neurobila nejaké podstatné chyby. Keby niečo, upozornite ma! Ale i bez toho, lajkujte a komentujte ak sa vám tento článok páčil.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.