Margaret Raven + súťaž o knihu s podpisom

Pátranie po pravde môže byť oveľa nebezpečnejšie, ako si myslíte.

Názov: Margaret Raven

Autor: Barbora Šedíková

Rok vydania v originálnom jazyku: 2017

Žáner: paranormálne, detektívne, triler

Séria: žiadna

“Je zvláštne, keď si uvedomíte, že tu nie je a že tú skutočnosť nedokážete nijako zmeniť.”

Margaret Raven je mŕtva a jediný, kto smrť videl, je obviňovaný z lži. Ten očitý svedok je Margaretin slepý kamarát Robert. Ten sa preto rozhodne jej smrť vyšetriť na vlastnú päsť.

Zase raz sme si recenzovanie vyskúšali naraz ako “čet”. Ak sa vám takýto spôsob recenzovania páči/nepáči, dajte nám vedieť do komentárov!

 

Pepa:
Margaret Raven… Čo povedať? Ak by som čítanie mala zhrnúť jednou krátkou vetou, bolo by to, že som bola zmätená, veľmi zmätená

Evi:
Presne. Vďaka anotácii (a obálke!) som sa na čítanie veľmi tešila a verila som, že kniha bude mať čo do seba. Po prečítaní sa cítim všelijako. Poďme na to ale poporade.

Pepa:
No, tak tá anotácia.. Na môj vkus prezradila oveľa viac, ako by sa mi páčilo a napriek tomu nie dosť? Neviem, či to mám vyčítať autorke alebo nakladateľstvu, ale anotácie by to chcelo kratšie.
To je ale vedľajšie.. začnime Robertom

Evi:
možno prezradila viac ako mala, to je pravda, no práve to ma na knihu navnadilo.
Takže Robert.. hlavná postava tohto diela je mladý slepý muž, ktorý sa vyrovnáva so stratou Margaret. Kniha je písaná z jeho uhľa pohľadu a už len to je pre autorku veľká výzva, pretože je SLEPÝ.

Pepa:
Bola to určite zaujímavá skúsenosť aj pre autorku aj pre nás. Mne sa tá perspektíva veľmi páčila, no keďže bol Robert aj rozprávač, alebo to tak aspoň vyznelo, tak niektoré vizuálne opisy trochu nesedeli? Akože odkiaľ vedel, že Margaret nosila čierny rúž? Jasné, mohol sa opýtať, ale prečo by to robil? S čím by to mal porovnať?

Pepa:
Lebo… mala som pocit, že autorka chce toho povedať straaaaaaaaaaaaaaaašne veľa a aj nám toho povedala strašne veľa, možno to bolo aj na škodu. Za množstvo plot twistov by sa nemusel hanbiť ani G.R.R.Martin…
Moja osobná preferencia by bola, keby to autorka rozpísala do dvoch kníh, teda by sa mohla venovať viac všetkej tej akcii

Evi:
Čítaš mi myšlienky! 😀 Autorka si vymyslela jeden obrovský príbeh, v ktorom sa len ťažko hľadala diera, no… vlastne sa nehľadala ťažko. I tak boli niektoré veci nedomyslené, nedokončené, nevysvetlené… Plot twistov tu bolo milión. Bola to kniha, v ktorej si hlavná postava ani na chvíľu neoddýchla. Nebola tu pomaly jediná scéna bez akcie. Čo podľa mňa nebolo dobré.

“Sám už neviem, prečo som tak urputne túžil zachrániť ju. Prečo som chcel, aby žila? Prečo, keď si to vôbec nezaslúžila?”

Pepa:
Pravda. Až do posledných strán som NETUŠILA, ako to asi tak skončí. No, jedno vysvetlenie mi došlo o dosť skôr ako hlavnému hrdinovi, ale to bolo asi len mnou.
Či podarilo sa to aj tebe? Myslím tretieho súrodenca.

“Zhodou okolností a množstvom nevysvetliteľných náhod sa tam krčila aj Catherine.”
(Citát vystihujúci dosť veľa zápletky… Ale na obranu autorky, to sa stáva v takmer všetkých knihách. Keby nie náhody, tak by veľa kníh bolo nudných.)

Evi:
Áno, ten bol myslím celkom zjavný. Aby som to zhrnula – dej bol až príliš akčný a nabitý udalosťami, s ktorými som akoby nedokázala udržať tempo. Nevedeli sme však ako sa môže príbeh skončiť, čiže vďaka neočakávanému koncu mám z knihy lepší dojem.
Chcem ale vedieť čo si myslíš o štýle písania autorky?

Pepa:
To je dobrá otázka, znova mám veľmi rozpoltený názor.
Na jednej strane sa mi kniha počas 90% čítania čítala veľmi dobre, no na druhej strane mi niektoré vety prišli zvláštne. A niekedy nielen vety, ale aj celá replika postavy.
Napríklad ak povedali niečo v zmysle “Nikdy sme sa nevideli… Nikdy, iba ten jeden raz” To mi nedáva zmysel!
Miestami by to chcelo viac korektúry, čiarky si behali, kam sa im chcelo…

Evi:
*píše*

Pepa:
Ani mne nevadili, keby tak boli od začiatku, vadilo mi to striedanie, zase niečo, čo možno malo prejsť lepšou korektúrou

Evi:
Musím povedať, že na slovenskú knihu sa čítala naozaj veľmi dobre. Autorka sa krásne vyjadrovala a majstrovsky pracovala so slovenským jazykom. Štýl jej písania je veľmi pútavý, i keď kvôli tej všadeprítomnej akcii mi tu veľmi chýbali opisy emócií.. a myslím skutočných emócií, nie len “Slzy mi stekali po tvári”.

Pepa:
To áno, na to, že je to autorikno prvé dielo, alebo aspoň prvé, o ktorom vieme 😀 tak je to veľmi dobré

Evi:
Tiež som postrehla sčítanosť autorky, keď na niekoľkých miestach použila odkazy na iných autorov a vedela veci, ktoré nepatria do bežného všeobecného rozhľadu. Dodalo jej to na dôveryhodnosti i keď je veľmi mladá.

Pepa:
Toto som si ja nejako veľmi neuvedomovala, že by použila tie odkazy, ale tie veci mimo bežnej vedomosti (kaša z ceruziek) som si všimla
Čím sa len potvrdzuje, že nám Barbora Šedíková naozaj má veľa toho povedať

Pepa:
K obsahu nie.. K formátu už len toľko, že knižka má skvelý kabelkový formát 😀
A vieš, čo máva zvyčajne kabelkové formáty? Evitovky.. A teraz si aj milovníci paranormálnych kníh (fantasy to ešte asi nie je) môžu tú svoju vychutnať aj na cestách

Evi:
Áno, kniha je maličká, všade sa zmestí, to je veľké plus.

Evi:
Prejdeme ku konečnému hodnoteniu?

Pepa:
No poďme na to

A teraz pre vás prinášame prvú súťaž o skutočnú knihu! Ak vás recenzia a tým pádom aj kniha upútala, tak si nenechajte ujsť súťaž o knihu aj s podpisom!
Jediné, čo treba spraviť je vyplniť dotazník a ste v hre! Všetky pravidlá sú tiež tam.

Evi&Pepa

Za recenzný výtlačok ďakujeme vydavateľstvu Magna, knihu si u nich môžete kúpiť TU a e-knihu TU.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.