Červená kráľovná

Miesto rokov strávených v armáde sa stane princeznou?

Názov: Červená kráľovná

Autor: Victoria Aveyard

Rok vydania v originálnom jazyku: 2015

Žáner: dystopia, young adult, fantasy

Séria: Červená kráľovná

Diel: 1.

Mare je obyčajné Červené dievča, ktoré má ísť do vojny. Žije vo svete, kde Červení, ľudia s červenou krvou a bez schopností, sú špinou a Strieborní, so striebornou krvou a so schopnosťami, sú tí lepší. Teda do okamihu, než začne robiť v paláci a zistí, že asi predsa len nie je taká obyčajná…

“You should know the difference between secrets and lies.” 

Tak ako niekoľko názorov, ktoré som pred čítaním videla, aj ja sa stotožňujem s názorom, že kniha akoby bola zlátaninou X-menov, Selekcie, Hier o život a iných dystopií. To sa asi stane, ak dystopie čítate často a ak vás to baví, tak je to niečo, s čím sa budete musieť zmieriť.

Napriek tomu, že sa to podľa tohto opisu zdá ako niečo, čo človek čítal a NAOZAJ počas čítania som aj taký pocit mala, autorka dokázala niektorými vecami prekvapiť. Napríklad sa mi páčil fakt, že ľudia asi nepoužívali rovnaký jazyk, ako predtým, dokonca ani rovnaké písmenká.

“If you know someone’s fear, you know them.” 

Na typickú dystopiu sa mi páčilo, že ústrednou témou nebola láska. No dobre, nejakým tým citom sa tu Victoria Aveyard nevyhýbala, ale nebolo to ani “vlezlé” ani… No, sedelo to tam.

Čo sa deja týka, tak nič ma akosi neprekvapovalo v zmysle, že by mi to vyrazilo dych. Je pravda, že plot twistov sme tu mali veeeeľa, ale mne, ako aktívnej čitateľke dystopie sa to zdalo predvídateľné. Možno až na jeden alebo dva na konci. Tam ma dačo aj prekvapilo.
Tým ale nechcem povedať, že by sa knihu neoplatilo čítať. Práve naopak, čítanie ma naozaj bavilo. A ak nečítate všetku dystopiu, na ktorú narazíte, tak vás v zápletke prekvapí viac vecí (Alebo nie? Dajte mi vedieť do komentárov!)

Poďme k postavám. Napriek tomu, že ich tu bolo veľa, necítila som sa zahltená a dosť dobre sa v nich orientovalo, čo je jedno veľké plus.

  • Hlavná hrdinka Mare je.. typické dievča, ktoré nevie, o čo ide. Zato ja by som spravila všetko inak. Ale nebola aspoň prehnane naivná (alebo vám to tak prišlo? Zase sa pobavme v komentároch.) alebo romantická alebo vyslovene neschopná.
  • Cal – budúci kráľ. Z neho som mala počas čítania zmiešané pocity a ani teraz na konci ho nemám vyslovene rada. Taká zmes Maxona a Galea.
  • Maven – druhý syn. No tak toto bola kombinácia Draca Malfoya s Maxonom ako vyšitá. Ale ešte by som tam niekoho primiešala, ak mi napadne, tak sa doplním niekde nižšie.

A ešte dobré vedľajšie postavy, aj keď niektoré mi prišli trošku predvídateľné/ploché – Kilorn, Gisa.

Teraz sa zdá, že na knihu dosť kydám. No, nezdá, asi to tak naozaj je. Ale neviem, prečo mi prišlo, že by som to tak mala napísať.
Áno, kniha bola plná vecí, ktoré sme už čítali. Ale spracovanie bolo INÉ, dej bol pútavý a samozrejme, že si prečítam aj pokračovanie.
Asi to bude tak, že zlé veci sa hodnotia lepšie.

No, ale aby som sa vyjadrila zrozumiteľnejšie, teda v číslach, tak knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Ak vás kniha upútala, môžete si ju kúpiť napríklad na Martinus.sk.

5 thoughts on “Červená kráľovná

  1. Mne sa Red Queen páčila, skôr je to druhý diel, s ktorým mám problém. A to dosť veľký. Zatiaľ som sa do trojky ani nepúšťala, tak som zvedavá, či sa to trochu zlepší. V každom prípade som veľmi sklamaná, že dvojka trpí typickým syndrómom druhých častí. :/

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.