Unpopular opinions #1

Alebo po slovensky – dôvod na vyhrotenú debatu???

Je to väčšinou známy fakt, že ľudia sa v názoroch nezhodujú. Som nekonfliktná osoba, ktorá má rada pokojné diskusie, počkať – nie 😀 Som dosť osoba, ktorá sa rada aj poháda, takže v komentároch čakám, ako sa nedohodneme. (Samozrejme, žart. Alebo nie?)

1. ACOWAR, ACOMAF & co.

Čo sa snažím povedať? Že celá trilógia (alebo je toho viac?) Dvor ma VÔBEC nezaujala už anotáciou, takže to čítať rozhodne nemienim. Vlastne… To platí pre celý kult osobnosti menom Sarah J. Maas.
Čo je na tom také špeciálne?

2. Na západe nič nové + Chrám Matky Božej v Paríži

Čo sa snažím povedať je, že tá kniha ma STRAŠNE nebavila. A pritom väčšinu ľudí v mojom okolí tá kniha nadchla? Dokonca Evi na ňu napísala pochvalnú recenziu, ku ktorej som sa pokúsila v krátkosti zareagovať aj ja.

No a Chrám… Povedzme len toľko, že niektorá klasika by pre mňa mohla radšej upadnúť do zabudnutia. Chrám bola najhorší víkend strávený čítaním tejto super nudnej knihy kvôli škole. Nikdy viac.

3. Nečítanie, respektíve máličko čítania

Hovoríte si, že možno som len strašne prieberčivá a že mám toho málo prečítaného? Možno, ale rada by som vám to vyvrátila. Ročne nepočítam prečítané knihy na kusy alebo desiatky, ale skôr stovky.
Som ten typ čitateľa, ktorý ak deň nečíta, tak prečíta aj zloženie kečupu, všetky bannery cestou domov a malé písmenká v reklame v televízii.
Čítanie je niečo, čím žijem.

Takže NECHÁPEM, ako môže niekto nečítať alebo prečítať jednu či dve knihy ročne. No dobre, chápem to. Ročne nepozriem ani jeden futbalový zápas.
Viete teda, čo je skutočne oveľa HORŠIE? Ak sa niekto nazýva veľkým čitateľom a pritom ročne prečíta možno 20 kníh. Akože… nie. Vďaka. NIE.

Alebo, keď sme pri tom, ak niekto prečíta ročne 200 kníh, ale tých tenučkých romancí. A tvári sa, že mojich napríklad 120 kníh, ktoré zahŕňajú obrov ako Hry o Tróny a Winter, je vlastne málo! (No dobre, je to málo… Ak sa porovnám s jednou austrálskou recenzentkou, ktorá ročne zhltne 200+ kníh a z čítania má vlastne prácu na plný úväzok… v podstate).

4. Čitatelia sa stávajú precitlivenými.

Nie som si istá, či sa toto týka aj Slovákov a Čechov, ale v zahraničí je to už bežný trend. Mám dosť prehľad o zahraničných čitateľoch a každá druhá veta je o tom, či by niekto nemohol odporučiť knihu.
Ale tie podmienky! Kniha pre dospeláka bez intímnych scén, bez násilia, alkoholu, drog, cigariet, v ktorej sa nenadáva a… Takmer vždy v žánri, ktorý také veci priam vyžaduje, ako thriller.
Ľudia… veď sú to veci, ktoré patria k životu! To, že tie veci nerobíte vy neznamená, že ich nerobí niekto iný. A nemusí sa vám to páčiť. A možno to autor napísal so zámerom, aby sa vám to nepáčilo. Tak si vychutnajte dielo tak, ako ho autor zamýšľal.
Alebo myslíte, že sú za tým náboženské zásady? Na druhej strane hádam, že sa vždy dá nájsť kompromis…

5. Nástroje smrteľníkov

Viete, ja mám s Cassandrou zložitý vzťah, pretože sa mi páčili Pekelné stroje a aj Polnočná dáma, ale Mesto kostí, tak to bolo pre mňa jedno veľké NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.
Akože… NIE.
Nie.
nie.

Možno to bolo preto, že som bola mladšia, ako pri čítaní tých ostatných. Alebo tým, že to bolo jednoducho strašné. Nehovoriac o celej tej spleti Clary+Jace (a ich súrodeneckom/nesúrodeneckom pute. Ako to bolo? Vysvetlí mi to niekto – ale jednoducho?)

Tak… To bolo prvých 5 mojich radikálnejších názorov. Stotožňujete sa? Alebo práve naopak? Ako som už avizovala hore, poďme sa pohádať… ale v rámci slušnej konverzácie 😀

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.