Holding Up the Universe (Vesmír na pleciach)

Si potrebný. Si jedinečný. Si chcený.

Názov: Holding Up the Universe

Autor: Jennifer Niven

Rok vydania v originálnom jazyku: 2016

Žáner: romantické, YA, súčasné

Séria:

Diel:

“We’re all weird and damaged in our own way.”

Príbeh dievčaťa s “tučnou” minulosťou a chlapca, pre ktorého je každý cudzinec. Libby po niekoľkých rokoch nastupuje naspäť na strednú školu a je rozhodnutá ukončiť ju úspešne, no hlavne bez šikany a uštipačných poznámok o jej váhe. Jack je obľúbenec školy, je to chalan, s ktorým sa chce každý zdraviť na chodbe. To, čo však nevedia je, že Jack hoc i odzdraví, no zakaždým nemá ani potuchy koho.

America's Got Talent agt americas got talent great simon cowell GIF

Táto kniha vo mne nechala TOĽKO pocitov! Musím sa o ňu s vami podeliť, pripravte sa preto na pár minút nadšeného (miestami nezmyselného) ospevovania. Čo si dielo rozhodne zaslúži.

V minulosti som sa už pokúšala čítať od autorky knihu All The Bright Places (Všetky skvelé miesta), pretože nedokážem odolať krásnej obálke a pútavej anotácii, no po pár stranách som ju odložila a teraz má čestné miesto na mojej poličke (polici..) rozčítaných kníh. Ako ste si už iste uvedomili, kúpila som si od Jennifer Niven ďalšiu knihu (krásna obálka, skvelá anotácia.. a to všetko) a hádajte čo! Tentokrát ma naozaj zaujala a to z týchto jednoduchých dôvodov.

  • zaujímavé postavy
  • postavy, ktoré sa vyvíjajú
  • postavy, ktorých život je tak dobre “zmapovaný”, že máte pocit, že ich poznáte
  • originálny dej
  • poslanie, správu, ponaučenie, ktoré nám niečo dá
  • to je všetko
  • teda.. mne to stačí 😀

 happy excited great exciting krysten ritter GIF

Poďme na to postupne. Myslím, že nejdem spoilovať lebo všetko toto sa dozviete na prvých stranách ak nie už v anotácii ale.. ak vás to nahnevá.. pardon.

Libby je dievča, ktoré bolo vo svojich trinástich rokoch považované za najtučnejšie dievča sveta. Z jej domu ju museli vyslobodzovať hasiči a podstúpila niekoľkoročnú diétu/cvičenie/skrátka chudnutie. Teraz je pripravená vrátiť sa do školy a dokončiť ju so cťou. Je rozhodnutá nebrať si pohľady študentov k srdcu (pretože je predsa len stále veľká), vyvarovať sa problémom a splynúť v dave (uvidíte ako sa jej to (ne)podarí).

Veľmi sa mi páčilo, že Libby bola sebavedomá, sarkastická osôbka, ktorá síce bojovala s depresiou, no dokázala byť i slniečko, dokázala sa o seba postarať a postaviť sa ľuďom, ktorí ju zosmiešňovali. Bola teda odvážna a dala príklad veľa dievčatám, ktoré samy seba nemali rady.

“We don’t ever leave that old world behind. We just create a new one.”

Jack má chorobu, ktorá sa volá prosopagnózia. Zabraňuje človeku rozlišovať tváre a preto je pre neho každý človek cudzinec. Keď sa na niekoho pozerá, dokáže ho opísať, vidí ho, no hneď ako od neho odvráti zrak, nevie si vybaviť ako ten človek vyzeral a teda ho nepozná. Jack si preto vymýšľa identifikátory – vlasy, oblečenie, skrátka špecifické veci na ľuďoch, ktoré mu pomáhajú spoznať ich.

Je veľmi ťažké predstaviť si ako sa Jack musí cítiť. Nedokáže spoznať ani svoju vlastnú rodinu a vyrovnáva sa s tým tak, že nahodí odvážny úsmev a nikomu to nikdy ani nenapadne. Rozhodol sa držať to v tajnosti a jediný človek, ktorý to vie je práve Libby. Ako sa to dozvie uvidíte v knihe.

Penguin Books UK penguin random house jennifer niven holding up the universe GIF

Dve hlavné postavy sú veľmi odlišné, no zároveň do seba tak krásne zapadajú. Ich láska, ktorá sa vyvíja pomaly, no predsa, je tá silná láska, ktorá je skutočná a čistá. Úžasné tiež bolo, že autorka nepreháňala. Neboli tu žiadne dúhy, jednorožce či srdiečka vo vzduchu – ich vzťah bol úplne prirodzený, založený na realite.

“This is what I know about loss. It doesn’t get better. You just get (somewhat) used to it.”

Autorkin štýl písania bol teda reálny, do deja som sa hneď dokázala vžiť a nemohla knihu položiť. Dej bol originálny, s nečakanými zápletkami.. skrátka som stále potrebovala čítať aby som vedela čo sa stane, no bolo to skvelé.

Kniha v sebe zároveň mala i istú správu, ktorá bola myslená pre všetkých ľudí. Bola pravdivá a určite som si z knihy ako z celku niečo odniesla.

Ako ste už mohli postrehnúť, môj dojem bol úžasný a chcem vám túto knihu veľmi VEĽMI odporučiť!

“Dear friend, you are not a freak. You are wanted. You are necessary. You are the only you there is. Don’t be afraid to leave the castle. It’s a great big world out there. Love, a fellow reader.”

Knihu hodnotím na 9/10.

Ak vás recenzia zaujala, knihu v anglickej verzii si môžete kúpiť na martinus.sk.

Knihu je už možno dostať i po slovensky, tú si môžete zakúpiť na martinus.sk.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.