Harmonic Feedback

“Ľudia sú vo všeobecnosti falošní.”

Názov: Harmonic Feedback

Autor: Tara Kelly

Rok vydania v originálnom jazyku: 2010

Žáner: YA, súčasné, realistická fikcia, romantické

Séria: žiadna

“There are certain moments in life you can’t miss.”

Drea je 16-ročné dievča, ktoré sa znovu presťahovalo s mamou do nového mesta, tentoraz k babke. Drea nie je obyčajná, jej mama to nazýva problémy, jednoducho povedané má ADHD a Aspergerov syndróm.

Počas čítania tejto knihy som si chystala, ako ju zrecenzujem, čo vám na ňu poviem. Super, však? To by táto recenzia mala ísť ako po masle. Lenže potom sa stalo to, že som knihu dočítala a posledných pár strán zmenilo všetko. Všetko. Takže čo vám poviem? Ha, to sa dozviem spolu s vami.

“I guess music is your drug of choice.”

Prvé pozitívum tejto knihy bola diverzita postáv. Ani jedna hlavná postava nie je celkom typická, čo sa vedľajších týka, tam kde-tu nejaký stereotyp nájdeme.
V anotácii som spomenula len Dreu. Okrem týchto “problémov” má aj veľké nadanie na hudbu (ale nie na spev), čo sa v konečnom dôsledku hodí, pretože vďaka tomu založí kapelu s Naomi a Justinom.
Naomi má fialové vlasy, je to voľný duch a… to ju definuje asi najlepšie. Okrem toho má mať krásny hlas a tak. Zo všetkých postáv som sa kvôli jej veľmi živej, aktívnej, slobodnej povahe s ňou vedela stotožniť asi najmenej. Trochu ako naša hlavná hrdinka.
No a Justin… Spočiatku sa zdal byť stereotypný, ale nakoniec našťastie nie. Super chápavý chalan, ktorému sa Drea aj páči…

“Sometimes the only way to connect is to let go.”

Aha, no áno. Čakala nás tu romantika, ale v ktorej young adultovke nás už teraz nečaká? Je to ortieľ, nad ktorým sa pozastavujem naozaj často. Našťastie tu romantika ako dej neprevládala a nečaká nás tu ani tá hlúposť, že láska vyrieši všetko.

Pri čítaní knihy a myšlienok, ktoré Drea mala, som sa zamyslela a dospela k názoru, že trošku jej uvažovania by prospelo každému. Načo sa usmievať, keď to tak nemyslíme, načo kecať o ničom, pýtať sa niekoho ako sa má, keď vás to nezaujíma, načo klamať.

“If you like someone, you tell the truth because that, to me, is respect. If you hate someone, you tell them the truth because what do you have to lose?”

Jedna vec, ktorá mi vadila, no nie preto, že by kniha bola zle napísaná bola NEDOSTATOK JEDLA, ZLÉ JEDLO A DREA NEMALA RADA ČOKOLÁDU. Čo je za človeka? Čo je za človeka ten, kto má rád čokoládu? Poviem vám, ja to nie som. Kniha bez dobrého jedla je ako… kniha bez dobrého jedla.

No a keďže som na vás kričala, celkom mi vyfučalo z hlavy čo iné som vám chcela povedať. Super. Tak vám poviem, že sa kniha na 278 strán čítala akosi rýchlo, chvíľu som čítala, bola som v tretine, potom sa ale 5 strán vlieklo a potom som zase pätinu prečítala rýchlo.

A tak rýchlo som sa dostala aj ku koncu, kde som nevedela, čo so sebou od prekvapenia. Myslela som si, že nás čaká nejaký normálny záver, že sa naši hrdinovia dajú šťastne dokopy, nahrajú dve-tri pesničky, skončí sa školský rok alebo čo. No a stalo sa niečo ceeeelkom iné, čo som nečakala a neverila by som vám, ani keby ste mi to povedali ako hotovú vec. Niežeby sa zjavili lietajúce koberce, ale… Veď si to prečítajte.

Radšej vám to poviem v číslach. Ešte chvíľku ma nechajte popremýšľať…

 

 

 

Knihu hodnotím na 8/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.