Vykúpená láska

Dokáže Božia láska vykúpiť každého?

Názov: Vykúpená láska

Autor: Francine Riversová

Rok vydania v originálnom jazyku: 1991

Žáner: romantické, kresťanské, historická romanca

Séria:

Diel:

“I want you to love me. I want you to trust me enough to let me love you, and I want you to stay here with me so we can build a life together. That’s what I want.”

Anjela je mladé dievča, ktoré malo v živote len smolu. Už v detstve sa musela stať prostitútkou a jediné, čo vie je to, že mužom sa nedá veriť. Michael Ozea je kresťan, ktorý miluje Boha, a ktorý sa riadi jeho príkazmi. Pri Anjele, s ktorou sa rozhodne oženiť teda nezaváži jej krása (ktorá je neprehliadnuteľná), ale hlavne to, že si je istý, že to Boh tak chce, že je to Božia vôľa.
Anjela mu však so svojou nedôverou pripraví samé strasti pretože nie je ochotná prijať fakt, že ju niekto môže naozaj ľúbiť. Že ju Boh môže ľúbiť takú špinavú.
Pán ju ale pomaly presviedča, že každý si zaslúži Jeho lásku, pretože Ježiš už za naše hriechy zomrel na kríži.

Aby sme si jednu vec “odpratali z cesty” – som kresťanka. Nie som katolíčka ani evanjelička… naša cirkev verí v jedného Boha, Syna a Ducha svätého. Pán Ježiš za nás zomrel, aby mohol mať každý odpustené svoje hriechy a dostal sa do neba. Preto najskôr ale musíme učiniť pokánie – uvedomiť si svoju hriešnosť a poprosiť Ho o odpustenie. Vychádzame z učenia prvých zborov v Novom zákone.

Nejdem zachádzať do detailov, ale TU je všetko, čo o nás potrebujete vedieť. Dúfam, že vás to zaujme. 🙂

Knižka je napísaná podľa biblickej predlohy – podľa knihy proroka Hozeáša, ktorý sa oženil s prostitútkou, pretože mu to prikázal Pán.

Musím povedať, že kniha sa mi v konečnom dôsledku, prehliadajúc isté okolnosti, veľmi páčila, a som rada, že som “rozšírila” svoje obzory o kresťanskú romantickú literatúru, čo som doteraz ešte neprebádala.

“…for some of us, one mile can be more to walk than thirty.”

Celú knihu som predýchavala meno Anjela. Áno, bolo to meno, ktoré jej pripomínalo jej špinavú minulosť a považovala sa za ňu až po istý moment v jej živote, no toto funguje tak v angličtine. Dievča sa môže volať April alebo Summer, no keby sa v slovenčine volá Apríl alebo Leto… Dúfam, že ma chápete, bolo to trochu frustrujúce.

Ďalej bola kniha až príliš romantická. Ak čítate moje recenzie, musíte vedieť, že čítam prevažne romantiku a len tak ma niečo nedokáže rozhodiť svojou “sladkosťou”. Vykúpená láska však bola príliš aj na mňa. Jeden prehnaný opis za druhým a ja som sa mohla len nečinne prizerať a krčiť nosom. 😀

zachary quinto nose scrunch GIF

Hlavná hrdinka si toho v živote zažila dosť a preto mala veľmi veľa dôvodov neveriť mužom. AVŠAK, Michael jej i po dlhom čase dal dôvodov presne nula. Od začiatku k nej bol iba dobrý, milostivý a po každom jej páde ju znova postavil na nohy.. Ona si to ale nedokázala vážiť a to mi na nej neskutočne vadilo. Viem, že jej robilo problém prijať, že by ju v živote mohlo postihnúť niečo dobré, ale to chcela celý život žiť v strachu, že ju Michael odvrhne? Musela sa niekedy naučiť veriť mu a prestať stále myslieť na útek.

Michael bol skvelá hlavná postava, no asi bol tiež až príliš “sladký”. Som vyberavá, viem..

chuber channel dog lawyer sue me GIF

 

Ešte jedna vec, ktorá mi trochu vadila – Pán Boh sa postavám priamo prihováral. Akože.. počuli jeho hlas vo svojej hlave tak jasno, až si mysleli, že na nich hovorí niekto skutočný. No tak to nie je. Pán nám odpovedá udalosťami, zmenami v našom živote, Božím Slovom.

Ale tešila som sa na kresťanskú knihu, kde postavy vyznávali Pána, mali ho vo svojom srdci, a snažili sa žiť pokorný a dobrý život v Jeho sile – a to som dostala. Či sa k Nemu jedna postava dlhšie prepracovávala alebo Ho ďalšia svojím životom uctievala, táto kniha sa niesla.. v duchovnom duchu, ktorý sa nedal ignorovať. To je veľké plus.

“my love isn’t a weapon, it’s a lifeline, reach out and take hold, and don’t let go!”

Knihu hodnotím na 7/10.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.