Charlieho malé tajomstvá (The Perks Of Being A Wallflower)

Knihu a možno ešte známejší film napísal i režíroval ten istý človek – Stephen Chbosky. Keďže viem, že všetky zmeny vo filmovom spracovaní teda teoreticky museli prejsť cez neho, som pokojnejšia pretože… takto by to on chcel. 😀
I tak sa neviem rozhodnúť, či mu ich odpustiť. Poďme sa teda pozrieť na niektoré “chybičky” či zmeny v týchto dvoch verziách a rozhodnite sa sami.

Táto knižka, a takisto i film sa ma veľmi dotkli. Po prečítaní som netušila ako sa cítiť. Nemala som poňatia, či je to tou originalitou, osobnosťou hlavnej postavy alebo hrozným odhalením na konci… Toto je ale na recenziu. Každopádne, po pozretí filmu som sa cítila takisto, možno ešte horšie, pretože som si viac vedela predstaviť čo sa Charliemu dialo a ako vnímal svoj život (knihu a všetky opisy ale samozrejme nenahradil).

Obe spracovania príbehu sa mi veľmi páčili, no i tak som si všimla niekoľko rozdielov a povedala si, že vám ich predostriem.

  • MENEJ MIESTA PRE POSTAVY – Všetkým nám je jasné, že film podľa knižnej predlohy je vo svojej podstate len výťažok z obrovského množstva udalostí, pocitov, zážitkov z nej. I tak však neviem “prekusnúť” keď sa postavám, ktoré v knihe zaberajú veľa miesta ujde.. miesta menej. Ako je to napríklad v prípade Charlieho rodiny. Chvíle s nimi opísané v knihe sa nie vždy dostali na plátno a i keď to chápem… chýbali mi tu.

terrence howard lucious GIF by Empire FOX

  • OTÁZKA NÁBOŽENSTVA – Keď už sme pri rodine, v knihe Charlie myslím viacmenej jasne povie, že jeho rodičia nie sú kresťania.. skrátka že sú ateisti. Vo filme sú však predstavovaní ako silní katolíci, čo mi celkom nesadlo. Načo to autor menil?

  • CHARLIEHO MENO – Charlie píše knihu vo forme listov “priateľovi”, skrátka človeku, ktorý je ochotný ho počúvať, je to niečo ako jeho osobný denník. Píše tu všetky chvíle z jeho života, ktoré mu nedajú spávať, ktoré stoja za zmienku. No hneď na začiatku upresní, že jeho meno nie je Charlie, že chce zostať v anonymite a teda si meno Charlie vymyslel. Vo filme táto skutočnosť spomenutá nie je.

best gif wtf GIF

  • CHARLIEHO VNÍMANIE –  Zároveň má film i jednu výhodu – neodohráva sa v Charlieho hlave. Vidíme síce svet z jeho perspektívy, no môžeme si utvoriť vlastný názor. V knihe svet vnímame čisto z Charlieho spomienok, ktoré sú nie vždy dôveryhodné.

  • BÁSEŇ PRE PATRICKA – Krásna básnička, ktorú dal Charlie Patrickovi je samozrejme príliš dlhá na film, no myslím si, že mohla byť aspoň spomenutá či načrtnutá. Pretože podľa mňa bola dôležitá.

ryan reynolds GIF

  • SESTRA – Charlieho sestra a jej zlý priateľ hrajú v knihe veľkú úlohu. Je tu hlavne jedna emocionálna scéna, ktorá Charlieho veľmi rozruší a to je keď ju jej priateľ pred ním udrie. Táto vec sa stane i vo filme, no je neskutočne “podcenená”, teda jej nevenujú veľkú pozornosť ani samotné postavy, nie ešte my, diváci.

  • POTRAT – V knihe je Charlieho sestra tehotná. Charlie ju odvezie do nemocnice, kde si nechá dieťa zobrať a so svojím násilníckym priateľom sa nadobro rozíde. Vo filme sa nič takéto neudeje a trochu nám to zúži pohľad na vzťah a prepojenie dvoch súrodencov.

aidy bryant you have hurt me today GIF by Saturday Night Live

  • PRAVDA O KAMARÁTOVI – Charlieho kamarát sa zabil. V knihe sa to dozvedáme prakticky hneď, no vo filme “čaká na správnu chvíľu” a vykĺzne mu to tak v strede filmu.. keď je pod vplyvom drog.

let's get weird blake anderson GIF by Comedy Central

  • STRAŠNÉ UVEDOMENIE – Charliemu sa vybavia spomienky na jeho tetu a jej zneužívanie v najnevhodnejšiu chvíľu – keď sa bozkáva so Sam. V knihe okamžite odchádza, no vo filme s ňou zostáva až do rána. Chápem, že film sa asi snažil vyhnúť nesprávnemu pochopeniu a možnému “znenávideniu” Sam, no i tak to bola celkom veľká zmena, ktorá sa mi nepáčila.

Rozdielov je tu samozrejme ďaleko viac, ale to by sa vám už určite nechcelo čítať. Tieto boli pre mňa najdôležitejšie, no i tak mi napíšte do komentárov, ak si na nejaké spomeniete!

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.