Archív

Predstavte si, že mŕtvi nemusia vždy mŕtvymi zostať.

Názov: The Archived

Autor: Victoria Schwab

Rok vydania v originálnom jazyku: 2013

Žáner: fantasy, young adult

Séria: The Archived

Diel: 1.

“Jediným spôsobom, ako zachytiť osobu nie je slovami ani statickým obrazom, ale v kostiach a koži a pamäti.”

Mackenzie má len 16 rokov a jej život je komplikovanejší, než by ste čakali. Jej brat tragicky zomrel len nedávno, takže stále smúti. Sťahujú sa. A navyše je Správkyňou Archívu. To znamená, že ak sa História, teda mŕtvy človek uložený v Archíve zobudí a ujde do Úžin, Mac ho musí chytiť a vrátiť späť do Archívu.

Na začiatok by som vám chcela povedať niečo o tom, ako som túto knihu čítala. Cez prvé strany som sa viac-menej prebojovávala. Ani nie v pätine knihy som si povedala, že takto to asi nejde a asi tú knihu ani nedočítam. Bola som mierne rozčarovaná, lebo som na autorku počula samú chválu a kniha, ten nápad, vyzerala zaujímavo. Potom prišiel tento pondelok a… Zázrak sa stal! Zrazu ma kniha bavila a až do konca som bola dosť ohúrená.
Myšlienka tohto opisu, ktorý vás všetkých nepochybne zajíma je taká, že ak sa na knihu dáte, dajte jej šancu dlhšie, ako by ste si mysleli. Počkajte si, až budete tak v tretine, než ju nahnevane odhodíte do kúta a necháte na ňu padať prach.

“Klamať je ľahké. Ale je to aj veľmi osamelé.”

Takže – recenzný spoiler – keď na konci uvidíte pozitívne hodnotenie, bude to bez prvej pätiny knihy.

Ale čo vám mám vôbec k tej knihe povedať?

Začala by som tým čítavým problémom. Okrem tých prvých X strán sa kniha číta dobre. Možno aj preto, že potom už nie ste zmätení, viete, kto je kto, nemýlia vás rôzne fonty a zmeny štýlu rozprávania. A ešte to bude tým, že konečne končí väčšina opisov a začína sa akcia. Aha, no, tak asi vás kniha zaujme od začiatku, ak si potrpíte na opisy a rozvoj „sveta“ predtým, než sa zahĺbite do ozajstného deja.

“Všetko je svojím spôsobom cenné. Vo všetkom je história.”

Keď máme toto z krku, tak by som prešla k hlavnej hrdinke, Mackenzie. Ani neviem, čo vám povedať, lebo neviem, či sa mi páčila. Áno, mala za sebou ťažký osud a musí všetko tajiť a neviem čo, ale prišla mi tak trochu (dosť) nudná. Chýbal jej ozajstný kus osobnosti. No dobre, bola vtipná… občas. Teda, sarkastická. Na druhej strane to konečne nebola hrdinka, ktorá sa straaaašne chce objímať. Tu som sa dokázala stotožniť.

Ani neviem, ktorú postavu ďalej spomenúť. Máme tu okrajových rodičov, ktorí sa veľmi nestarajú, ale tentoraz na to je aspoň miniatúrny dôvod. Potom tu máme takého menšieho šaša, ktorý si tak očividne nadbieha hlavnú hrdinku, Wesa. Akože, áno, bol milý aj zábavný, ale čo ja viem… Toto tu už bolo.
A máme tu aj kvantum iných postáv, ktoré sa našťastie neplietli. Každá postava bola tak špecifická, že by som rada dala klobúk dole pred autorkou, ale ja klobúky nenosím.

“Chránime minulosť. A ja to vidím tak, že na to jej najprv musíme porozumieť.”

Či je to mnou a mojimi preferenciami v žánroch, ale dejovo mi to prišlo naozaj originálne. Teda, nápad bol fantastický. Knižnica s mŕtvymi, ktorí utekajú? Vlastne ako zombíci, len lepšie, bezpečnejšie.

Ešte niečo málo k prekladu. Ja som to, ako zvyčajne, čítala anglicky. Ale keďže kniha vyšla v češtine, rozhodla som sa vám nájsť oficiálne české preklady. A úprimne… v ŽIVOTE by som Macino povolanie “Keeper” nepreložila ako “Správca”. Najmä, keď Správca evokuje nejaké vyššie postavenie, pričom Mac je hierarchicky vlastne najnižšie.

Ale také malé varovanie na záver. Kniha je jedna z menej dostupných, tak si rýchlo rozmyslite, či sa vám páči. Navyše ju dostať len v českom jazyku. Ale dostanete ju, napríklad cez Martinus. Čo je horšie, druhý diel vyšiel tiež, ale tretí? Ten je v nedohľadne! Očakávaný dátum publikácie je 2020, ale aj to len v prípade, že to autorka dopíše. A vraj to dopíše, len ak sa prvým dvom knihám začne viac dariť v predaji. Ale ako, keď sa skoro nedá dostať? Ach jaj.

“Vynechať fakty nie je to isté, ako klamať, slečna Bishopová. Je to manipulácia.”

Takže knihu hodnotím na 8.5/10.

Pepa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.