Peter a Lucia

Dokáže láska dvoch zaľúbencov prežiť vojnu?

Názov: Peter a Lucia

Autor: Romain Rolland

Rok vydania v originálnom jazyku: 1920

Žáner: romantické, vojnové, historické

Séria:

Diel:

“Láska je celá len úsmev, celá len svetlo, celá len život.”

Ďalšia povinná knižka, ktorá ma očarila svojou jednoduchosťou, no zároveň hĺbkou príbehu. Mala poslanie – povedať o prvej svetovej vojne a možno nám týmto pohľadom ukázať, že vojna je len malá machuľa v životoch zamilovaných ľudí. Ukazuje nám silu lásky a to sa mi na nej páči najviac.

Je rok 1918. Peter a Lucia sa v jeden januárový večer náhodne stretávajú vo vlaku, kde začína ich najskôr hanblivé a váhavé, no neskôr hlboké a vášnivé spoznávanie. Stretnutie prerastie v lásku, náhoda v osud. V pozadí sa odohráva prvá svetová vojna, no mladému parížskemu páru to nevadí, žijú si svoj život, milujú sa a nič im nechýba. Aký bude osud dvoch zaľúbencov?

recording black and white GIF by Okkult Motion Pictures

Túto knižku som čítala asi pred dvoma rokmi a myslím si, že to je práve jedná z tých, na ktoré treba čas aby sa uležali a aby som si uvedomila ako veľa mi to dalo a ako veľmi sa mi páčila. Tým chcem vlastne povedať, že najprv sa mi po prečítaní kniha zdala úplne normálna. Taká fajn. Keď si na ňu spomeniem teraz, som veľmi rada, že som sa na ňu dala a keď si spomínam na dej… no skrátka to bola úžasná kniha.

Bola originálna (teda, tak veľmi ako mohla byť v tej dobe) – stretnutie dvoch hlavných postáv a ďalší vývoj príbehu bol úžasný, síce veľmi očakávaný, no i tak úžasný. Zimomriavkotvorný (to je mnou vytvorené slovo).

Sú to dvaja mladí, sotva dospelí ľudia, ktorých láska nemá žiadne postranné úmysly. Ľúbia sa a jedine na tom im záleží. Veľmi sa mi páčilo, ako sa autor (ktorý je k tomu muž) nezameral priamo na vojnu, ktorá bola hlavne v Paríži veľmi intenzívna. Dej knihy poňal svojsky – opisoval ho cez vzťah Petra a Lucie, ukazoval nám, že vo svete, kde je láska vojna nemá miesto.

“Bránou jeho očí vstúpila do jeho srdca, vstúpila celá, a brána sa zatvorila.”

Nejdem vám hovoriť čo sa v knihe stalo, spoilery sú zlá zlá vec (ja ich mám ale niekedy rada.. čo vy?).

Lucia bola v ich vzťahu tá iniciatívna. Tá zodpovedná, tá, ktorá “viedla”. Cítila potrebu ochraňovať svojho Petra, tak veľmi ho ľúbila.

Peter sa zamiloval až po uši a svet videl cez ružové okuliare. Nemohli ste ho nemať radi.

Toto povinné dielo určite nevynechajte! Uvidíte, že sa oplatí prečítať si ho. Mať trochu iný pohľad na svet v tej dobe. Je to veľmi útla knižka. A i keď sem autor dáva možno príliš filozofické myšlienky na to, akí mladí sú tí dvaja, je skvelá.

Posledná veta zabila asi každého, kto knihu čítal so zápalom, a ktorému sa skrátka páčila. Možno ublíži aj vám, neváhajte, a choďte to zistiť! 😀

Hodnotím ju na 8/10.

Evi

3 thoughts on “Peter a Lucia

 1. …a NIE, spoilery sú smrť! ale mám rád také tie, že mi niekto niečo povie a potom čakám najhorší koniec a zrazu zistím, že najlepší happy ending aký mohol byť :DD

  Páči sa mi

  • hej, také sú najlepšie! 😀 a myslela som to tak, že okrem ikonického Nicholasa Sparksa sa na tému lásky nevrhá veľa mužov. Tobôž nie pri odohrávajúcej sa vojne, to sa mi teda páčilo ❤
   Áno, aj ja si ju musím ešte párkrát prečítať, stojí za to 🙂

   Páči sa mi

 2. “autor, ktorý je k tomu muž”
  -celkom odvážna poznámka, ale súhlasím. Čo je tiež od mužského autora asi menej čakané, je vykreslenie ich lásky ako veľmi čistej a dokonca aj pri vášnivých momentoch decentne prikrytej, nie búrlivej.
  Mňa práve jednoduchosť a neuveriteľne rýchlo (ale nie umelo) plynúci dej tejto knihy tak veľmi upútal a obľúbil som si ju :)) asi by som si ju mal prečítať ešte párkrát 😀

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.