Sebatrýznenie, alebo prečo vyhľadávame knihy, ktoré nás ničia

My knihomoľky.. alebo knihomoli… podľa mňa nie sme až tak celkom v poriadku. Čo sa našej psychickej stránky týka.

Tento článok je totálny citový výlev s trochou zmyslu, s ktorým sa podľa mňa veľká väčšina z vás dokáže stotožniť. Sme predsa knihomoli. A tých spája okrem oficiálnej, vágnej definície – ľudia, ktorí MILUJÚ knihy, i mnou vytvorená definícia – skupina bláznov, ktorým knihy prerastajú cez hlavu, a ktorí si radi ubližujú opakovaným citovým vydieraním.

cecily strong crazy smile GIF

Prejdime teda k téme, ktorá ma trápi už nejakú tú chvíľu, a z ktorej sa musím vypísať. Spomenula som to nedávno v recenzii na jednu úžasnú knihu It Ends with Us, a toto musí byť napísané zrozumiteľne – je to naša potreba vyhľadávať knihy, ktoré sa nás dotknú, zanechajú v nás stopu, a najlepšie je, keď nás pripravia o všetky slzy a o ostatné myšlienky najmenej na týždeň.

..Čiže hej, asi sa tento článok naozaj týka skôr dievčat, lebo si veľmi neviem predstaviť chlapca, ktorý niekde v komôrke alebo pod perinou potichu plače pri knihe. Ale to sú len stereotypy! Samozrejme sú aj tí, a som za nich rada. Zamotávam sa. Vrátim sa späť k vysvetľovaniu.

always sunny conspiracy GIF

Prirodzene hľadáme knihy, ktoré sa nám budú páčiť. Tie knihy, ktoré nám niečo dajú, ktoré prinesú nezabudnuteľných hrdinov (a následnú snahu byť ako oni), nezabudnuteľné zážitky, nezabudnuteľné chvíle pri čajíku, v autobuse či v škole.

Toto sú knihy, ktoré nás napĺňajú. Je len logické, že sa na ne “naviažeme”. Na niektoré viac ako na iné. Knihy sú náš život, sú naša závislosť a my sa pri nich nedokážeme odosobniť. Je v našom DNA užívať si každú jednu stránku pútavo napísaného príbehu.

Prečo pri nich ale musíme tak trpieť? Na túto rečnícku otázku predsa len prinesiem 2 odpovede/teórie.

  • je to chyba autorov – V knižnom svete to už žiaden autor nemá ľahké. Musí sa snažiť zachytiť svoj nápad čo najoriginálnejšie.. a tak, aby zasahoval čo najviac čitateľov. Preto nemajú na výber a závery či príbehy musia byť šokujúce, najlepšie tragické. Také, ktoré v nás zanechajú čo najväčší dojem, a obávam sa, že ten, ktorý v nás ostáva dlhšie je práve ten smutný, ktorý láme srdcia.
  • je to chyba čitateľov – Príliš sa dokážeme naviazať na knihu, príbeh, hrdinu. Tak veľmi sa nám dielo páči, až nedokážeme zniesť, že by sme sa niekedy mali dopracovať ku koncu. Trpíme, keď sa k nemu nakoniec dostaneme, pretože sa s tou úžasnou knihou musíme rozlúčiť a je to skrátka ťažké. 

A keď si niečo teda tak veľmi užívame a musí to skončiť.. je to akoby ste môjmu bratovi zobrali x-box.. alebo môjmu druhému bratovi mobil uprostred “dôležitej hry”. Vlastne nie, to boli veľmi slabé prirovnania. Je to ako strata skvelého spoločníka.. Aspoň vtedy sa to tak zdá. Na konci úžasnej knižky. Či nie?

Každá knižka pre nás predstavuje iný zážitok, iné pocity. Každá jedna je výnimočná. A každá jedna nám dokáže zobrať kúsok z duše.

Tá skutočná otázka ale je – Prečo si privádzame do našich životov toľko stresu, frustrácie a veľa VEĽA prebytočného smútku?

Pretože pocity, ktoré v nás vyvolávajú i napriek zlomenému srdcu stoja za to.

Pretože knihy sú naša radosť. Sú náš úsmev, naša láska, naše spestrenie nudných životov, náš smiech, náš oddych.

mean girls speech GIF

Alebo sme naozaj proste blbí.. a sadistickí… a nemáme to v našich gebeniach úplne v poriadku.

Vyberte si, milovaní! ❤

Ako som už vravela, tento článok nemal mať nijaký vyšší zmysel, a preto to tak aj vyzerá. Dúfam len, že medzi mojím kecaním ste si našli i kúsok zo seba a chápete ma. Lebo NIE SOM JEDINÁ, to je nemožné.

Evi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.